Hlavná stránka

P. Ľudovít Feja SVD o Ekvádore

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 4.50 )

RovnikUž niekoľko rokov pracuje opäť na Slovensku páter Ľudovít Feja SVD, slovenský misionár, ktorý pôsobil v Ekvádore. Pochádza z Oravskej dedinky Lokca. Porozprával nám niečo o sebe i o svojej misii.

Ľudo, ako si prišiel k verbistom, alebo prečo si sa stal misionárom?

No, na to sa odpovedá ťažko, pretože už ako malý chlapec som povedal, že sa stanem kňazom, ale v zápätí som nato aj zabudol. Tak som žil zo desať rokov a šiel som si svojou cestou. Podľa všetkého však vo mne ostala nejaká túžba, o ktorej som nevedel, pretože po trinástich rokoch sa v mojom živote niečo zmenilo. Prišla jedna situácia, ktorú nebudem bližšie rozoberať, a vďaka nej som si spomenul na to, že som sa chcel stať kňazom…

 

Začal som hľadať, kam by som šiel. Cítil som, že chcem ísť preč, niekde ďaleko. Túžil som ísť k chudobným a biednym, slúžiť im podobne ako páter Damián malomocným na ostrove Molokai, ktorého služba ma veľmi oslovovila vďaka knihe o ňom. Začal som navštevovať istého kňaza, ktorému som sa zdôveril so svojimi túžbami.
Pri tretej návšteve, mi rozprával o charizmách rôznych reholí. Pri charizme verbistov som sa jednoducho zastavil bez toho, aby som rozumel prečo, a povedal som: "Áno to je to, po čom túžim."
Po niekoľkých rokoch u verbistov sa tieto moje túžby znova vynorili a to pred večnými sľubmi, keď som si písal misijné určenie. Okrem troch krajín, ktoré som si vybral pre svoju budúcu možnú misiu, som napísal aj to, že chcem pracovať s ľuďmi na okraji spoločnosti.

Tvoja túžba sa naplnila týmto misijným určením, ale aj tak by som sa ťa opýtal: "Prečo vlastne Ekvádor?"

No, na to je tiež ťažké odpovedať. Všetky tri krajiny, ktoré som si pri misijnom určení vybral, patria do Južnej Ameriky. Priťahuje ma totiž reč a kultúra tohoto kontinentu. Rozprával som sa aj s niektorými ľuďmi, ktorí tam boli. Najviac ma ťahalo do Paraguaja, na prvé miesto som si teda napísal Paraguaj, potom Kolumbiu a nakoniec Ekvádor. Rozhodnutie však bolo na predstavených, do čoho už my, ako pešiaci, nemôžeme zasiahnuť a oni rozhodli o Ekvádore. Pán Boh vie, prečo som to dostal. A spätným pohľadom zisťujem, že som dostal to najlepšie… to najlepšie pre mňa.

Čím ťa Ekvádor zaujal na prvý pohľad?

Zaujala ma krajina ako taká. Keďže nemám vzťah k horám, chcel som ísť na rovinu - Paraguaj je rovina - a ako na truc som dostal Ekvádor - hory. No a tie ma začali fascinovať. Možno len tá myšlienka, že vrch, stúpanie do hôr, do výšav je akoby približovanie sa k Bohu. Cesta hore. I keď je mnohokrát ťažké vystúpiť na horu... No práve to, čo je najťažšie, je niekedy aj najkrajšie.

V čom spočívala tvoja práca?

Na začiatku ma predstavení poslali na pastoračnú skúsenosť na faru. Moja práca spočívala v sledovaní systému práce, aký tam je, a čo všetko sa tam robí. Môj farár mi rozdelil prácu, ktorá vlastne celá pozostávala z katechéz. Celý rok, od mája do decembra sa robia katechézy. V decembri začína obdobie dažďov. Vtedy je prerušená škola a sú prázdniny, pretože sa kvôli dažďu nedá pracovať. Takže moja práca spočívala v katechézach a prípravách na sviatosti. Premýšľali sme tiež o práci s deťmi, ktoré sú na ulici. Dôležité je robiť návštevy rodín. Prichádzať k nim a prejaviť o nich záujem. Keďže sme misionári, našou úlohou je v prvom rade prichádzať k ľuďom a nečakať, kým ľudia prídu k nám.

Každá krajina má svoje radosti a starosti. Aký problém sa vyskytuje v Ekvádore?

Veľký problém vzniká tým, že veľa ľudí odchádza z Ekvádoru preč, a to najmä do Španielska. Jednoducho povedané, odchádzajú za lepším životom, zarobiť si. To je jeden z problémov. A z tohto problému vzniká ďalší problém. Totiž mnohí odídu preč bez záujmu o rodinu. Opustia deti, o ktoré sa potom nemá kto starať. Ostávajú len tak na ulici alebo sa ich ujmú príbuzní. Dá sa povedať, že význam rodiny upadá a výchova je takto čoraz viac zanedbávaná. Druhým problémom je, čo vidieť najmä na pobreží, kde aj pracujem - a veľmi to kričí - že deti majú troch, štyroch rodičov. Tým chcem povedať, že chlap nemá problém zanechať jednu ženu a ísť za druhou. Takto vzniká veľa nevlastných detí, ktoré strácajú rodinné zázemie. Nikto sa o nich nestará, majú zlú výchovu a strácajú zmysel života. Tým pádom ich „chytá“ ulica. Tam prichádzajú drogy a vznikajú bandy mladých, ktorí si sami vytvárajú svoju „pracovnú“ náplň, a to tým, že sa zaujímajú o ľudí svojským spôsobom. Občas ich zastavia a spýtajú sa, čo všetko majú. Je možné, že to za chvíľku mať nebudú.

V živote misionára je veľa úsmevných príbehov. Prezradíš nám nejaký?

Na začiatku je dosť ťažké pochopiť zmysel reči alebo chápať ich myslenie. Keď som už vedel zopár slov po španielsky, stala sa mi takáto vec: Raz večer som zdvihol telefón a zaznela otázka: „Je tam páter provinciál?“ A ja som povedal: „No, no está aquí.“ Čo znamená: „Nie, nie je tu.“ „A kde je?“ ozvalo sa ďalej. Odpovedal som: „Está en el otro mundo“. Kuchárka, ktorá ma počúvala sa na mňa pozrela a povedala: „Padre, sabe usted que significa esta cosa?" "Páter, viete, čo ste povedali?" Odpovedal som jej: "No lo sé." "Neviem." „Povedali ste, že je na druhom svete.“ Nuž, takto som nechcene vyjadril jeho momentálnu neprítomnosť...

Čo by si odkázal na záver našim čitateľom?

Taký maličký odkaz pre všetkých, ktorí túžia po misiách, chceli by ísť do misií, ale nemôžu: Netrápte sa pre to. To, čo nám misionárom pomáha a nikdy toho nebude dosť, sú predovšetkým vaše modlitby. Prostredníctvom nich máte veľkú spoluúčasť na misijnom poslaní Cirkvi a tiež spoluúčasť na ťažkostiach života misionára, o ktorých vie niekedy iba on sám. Svojou modlitbou vyprosíte misionárom potrebné milosti, ktoré misionári cítia práve v ťažkých okamihoch svojho života. Mnohokrát sa zachránia zo situácie, v ktorej sú bezmocní, bez vlastného pričinenia a to len vďaka milosti, ktorú im v modlitbe vyprosíte.

Share/Save/Bookmark


Tags: Ľudovít  Feja  Ekvádor  misionár  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Rozhovory

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie