Hlavná stránka

Internet a misie? - 1 - Nový fenomén ľudstva

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Internet fenoménTakmer všetci súčasní odborníci v oblasti komunikácie potvrdzujú, že vývoj komunikácie prechádzal v histórii tromi obdobiami:

1.    obdobím ústnej a živej komunikácie
2.    obdobím písma a tlače
3.    obdobím elektronickej komunikácie

Momentálne sa nachádzame vo chvíli prechodu ľudstva od druhého obdobia do tretieho.  Revolučným nástrojom tohto prechodu sa stáva internet ako nový prostriedok komunikácie medzi ľuďmi. Ako tento nový fenomén ľudstva zmení budúcnosť, môžeme predvídať už dnes.

Nový virtuálny svet, ktorý vytvára internet, sa totiž už dnes stáva pre ľudí novým priestorom na život, akoby novoobjaveným svetadielom, ktorý je a bude osídľovaný. Tento nový svetadiel však nemá pôvodných obyvateľov, ani pôvodnú kultúru, ako to bolo pri objavení Ameriky. Nič netreba prijať, nič ničiť, bez predchádzajúceho plánu sa tento nový svet osídľuje obyvateľstvom a vytvára sa jeho kultúra. Prisťahovalci vstupujú do tohto sveta s rôznymi očakávaniami, s rôznymi cieľmi (čisto komunikačnými alebo komerčnými, s cieľom vzdelávať sa a získavať informácie, politickými, kultúrnymi či náboženskými cieľmi a pod.). Internet nie je a priori ideovo ani mocensky uzavretý. Hranicami sú iba technické možnosti a technické vybavenie. Budúca kultúra tohto svetadielu teda bude pozostávať z toho, čo doň používatelia vnesú svojím štýlom, ktorý budú v ňom pri komunikácii využívať.  Budúcnosť kultúry internetu však závisí aj od samotnej Cirkvi, ktorá má veľkú moc vniesť doň poriadok svojou prítomnosťou, keďže internet je najväčším svetovým prameňom chaoticky porozhadzovaných informácií, ale aj dezinformácií. Najprv sa ale pozrime na internet ako taký, aby sme vedeli, o čom v ďalších častiach budeme hovoriť, a v čom to vlastne úlohu misií chceme nájsť.

Čo je to internet?

Kdekoľvek sa dnes pohneme, čoraz častejšie narážame na vety typu: „Všetko je na webe.“, „Hľadal si to na nete?", „Nájdite si nás na internete!“. Ak si niekto pýta na nás kontakt, okrem telefónu mu dáme väčšinou aj našu mailovú adresu. Ak chce na seba upozorniť nejaká firma, jednoznačne si musí zriadiť na internete svoju webstránku, pretože „ak nie je na internete, akoby neexistovala“. Niekto slovo „internet“ prijíma s nedôverou a nevôľou, iný ho vyslovuje s posvätnou bázňou a svietia mu pritom oči od nedočkavosti, pre iného sa stalo „surfovanie po internete“ každodennou záležitosťou, bežnou ako telefonovanie či pozeranie televízie, dokonca dennou potrebou, akou je jedenie či  spanie. Pre čoraz viac ľudí sa internet stáva zaujímavým zamestnaním. Zdá sa, akoby internet pomaly, ale isto, pohlcoval svet. Napriek tomu len málokto z ľudí dokáže jasne a stručne odpovedať na otázku: „Čo je to internet?"
Označenia internetu ako „sieť sietí“, „informačná superdiaľnica“ alebo "hypermédium“ či „virtuálny svet informácií bez hraníc“ nám môžu čo-to napovedať, bežnému používateľovi internetu však veľa neprezradia. Laicky povedané, internet sú informácie, je to možnosť komunikovať s inými podobne ako cez telefón, len rôznymi inými formami, je to možnosť vidieť čokoľvek podobne ako v televízii s tým rozdielom, že na internete sa dá nájsť ľubovoľné video alebo film, je to možnosť využívať množstvo ďalších služieb, ktoré boli doteraz nemožné alebo len veľmi obmedzené priestorom a časom. Internet v sebe takto spája všetky možnosti doterajších mediálnych a komunikačných prostriedkov a služieb, a to rýchlo, bez stresov a bez potreby niekam sa fyzicky presúvať. Internet je jednoducho systém, ktorý umožňuje doslova na celosvetovej úrovni a s minimálnymi nákladmi prístup k textom, obrázkom, hudbe či hrám a filmom. Nikto ho nevlastní. Existuje ako samostatný, minimálne hierarchizovaný a minimálne usporiadaný priestor tvorený existujúcimi káblovými prepojeniami, satelitnými linkami a sústredený v počítačových pamätiach a programoch miliónov počítačov na celom svete.  Vďaka tomu môže každý používateľ internetu sediaci za svojím počítačom prezentovať všetkým ostatným svoje výtvory ich jednoduchým umiestnením na www stránky, ktoré mu to rôznymi spôsobmi umožňujú. Rovnako má daný používateľ možnosť vidieť diela všetkých ostatných.  Hoci internet poskytuje takýto komplex atraktívnych služieb, nikde nie sú žiadne úrady, žiadny šéf a nikto nemusí platiť vysoké dane živiace stovky úradníkov.
Nakoniec uvediem pár oficiálnych definícií internetu:
•    Podľa encyklopédie Britannica je internet „verejne prístupná sieť počítačov spájajúca množstvo malých počítačových sietí z celého sveta.“  
•    Podľa špecializovaného internetového slovníka The Internet From A to Z je internet „medzinárodný systém navzájom prepojených počítačových sietí, ktorý umožňuje fungovanie rozličných druhov dátovej komunikácie“.

(v ďalšej časti uvidíte: Zaujímavá história internetu)

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie