Hlavná stránka

Internet a misie? - 5 - Výhody internetu

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Internet VyhodyInternet ako taký je svojou prirodzenosťou ambivalentné médium, ktoré nie je samo osebe ani dobré ani zlé. Dobrým sa stáva až vtedy, keď slúži človeku a pomáha mu v jeho dozrievaní, raste a duchovnom rozvoji.  O čistých výhodách internetu je teda ťažké hovoriť, pretože každá výhoda sa premení na nevýhodu, ak sa nevyužíva s mierou, ak sa dokonca zneužije na rozbitie osobnosti človeka a jeho vzťahov v realite. Všetko záleží od človeka, ktorý internet používa. Internet je teda veľkou výzvou pre kresťanov, ktorí majú byť aj v priestore internetu soľou zeme.

Som presvedčený, že veľa oblastí internetu môže úplne zmeniť svoj charakter vďaka prítomnosti kresťanov, ktorí namiesto surových výrokov potupy na adresu hakerov a iných zneužívateľov internetu svojou úctivosťou, dôverou, skromnosťou a láskavosťou ukážu iným príklad dobrého správania sa na internete.  Môžeme teda povedať, že masmédiá ovplyvňujú prijímateľov, ale musíme priznať aj to, že samotní prijímatelia ovplyvňujú masmédiá.  Najprv sa teda na internet pozrieme z pohľadu jeho využitia pre dobro človeka a všimneme si niektoré z tých výhod používania internetu, ktoré môžu súvisieť s využitím internetu v pastorácii veriacich vo farnosti.

Priestor bez hraníc a stieranie rozdielov z reality

Priestor bez hraníc

Fyzicky postavené hranice medzi štátmi a geografická poloha je už pre používateľov internetu nepodstatná. Netreba už žiadne pasy pri prechode do inej krajiny. Prakticky odvšadiaľ sa dá pripojiť na internet a komunikovať s ľuďmi, ktorí sú na opačnom konci sveta.  Internet je jednoducho nový virtuálny svet bez hraníc. Už to nie sú iba „niekoľkí“, ktorí cez tlač, rádio či televíziu rozhodujú o tom, ako „mnohí“ budú vidieť svet okolo seba, ale „mnohí“ sa pomocou internetu prihovárajú „mnohým“ od stolíka s počítačovou klávesnicou, ktorý sa mení na tlačovú tlačiareň, rádiovú či televíznu stanicu, alebo na miesto stretnutí.  Táto vlastnosť internetu je podstatná hlavne pre tých ľudí, ktorí vo svojom okolí nenachádzajú nikoho, kto by im rozumel, kto by mal podobné záujmy ako oni, kto by mal podobný problém ako oni, alebo bol podobne fyzicky či psychicky postihnutý. Na internete si môžu veľmi rýchlo nájsť ľudí s podobnými odlišnosťami a zoznámiť sa s nimi. Je tu teda aj priestor pre odborníkov v rôznych oblastiach, ktorí chcú akýmkoľvek spôsobom pomáhať ľuďom s problémami.  Ignorovanie vzdialenosti a hraníc internetom podáva v pastorácii pomocnú ruku tým, ktorí sú určitý čas od veriacich z farnosti fyzicky odlúčení. Mnohí sa necítia na novom mieste stratení, ak môžu naďalej komunikovať so svojimi priateľmi z farnosti. Internet sa takto ako priestor nad hranicami národov môže stať veľkou príležitosťou posilniť všeobecnosť a jednotu Katolíckej Cirkvi.

Na druhej strane sa ako veľmi dôležitá ukazuje ochrana historického dedičstva a tradícií každého národa, aby sa človek cítil úplne ako u seba – doma. Totiž človek vytrhnutý z kultúrnych koreňov postupne prestane rozumieť sám sebe a stane sa členom „globálnej dediny“, ktorá vyzerá rovnako v Austrálii, Japonsku či na Slovensku.

Stieranie rozdielov medzi ľuďmi z reality

V zmysle Pavlových slov: „Už niet Žida ani Gréka, niet otroka ani slobodného, niet muža a ženy, lebo vy všetci ste jeden v Kristovi Ježišovi“ (Gal 3, 28) môžeme povedať, že túto jednotu môžeme už dnes celosvetovo tvoriť aj virtuálne vďaka internetu. Všetci, ktorí sa nachádzajú na internete, majú totiž rovnakú príležitosť prehovoriť a rovnaký prístup k informáciám nezávisle na rase, pohlaví, vzdelaní, náboženstve, bohatstve či spoločenskom postavení. To, čo má rozhodujúci vplyv, je schopnosť komunikovať, vytrvalosť, kvalita ideí, poprípade technická vybavenosť jednotliv-ca.  Na internete sa tým pádom stierajú rozdiely, ktoré ľuďom v realite bránia v komunikácii. Aj táto výhoda pomáha pastorácii zaujať naozaj široký okruh rôznych veriacich a spojiť ich v rozhovore, ktorý by možno v realite nikdy nezačal. Je totiž pravdou, že mnohí, hoci bývajú v tom istom meste, nikdy nezačnú spolu komunikovať z dôvodu svojho spoločenského alebo náboženského postavenia, hoci by si veľmi dobre rozumeli. Stáva sa, že práve takíto ľudia, unavení konvenciami spoločnosti, v ktorej žijú, nepoznajúc sa, začnú spolu komunikovať cez internet a paradoxne sa pustia do konverzácie a následne pekného vzťahu. Dá sa povedať, že internet týmto spôsobom otvára ľuďom mysle, aby porozumeli, že každý človek je hodný úcty a obdivu a to práve pre jeho vnútro, ktoré nám v realite pre mnohé zábrany často uniká. Čoraz viac sa presviedčame, ako prúdením a prenášaním správ a názorov majú všetci ľudia účasť na problémoch a ťažkostiach jednotlivcov i celého ľudského rodu, vzrastá medzi nimi vzájomné porozumenie, žičlivosť a všeobecný pokrok.

Keďže na internet je pripojené neskutočné množstvo ľudí, každý si môže vybrať, s kým sa bude zhovárať, nadväzovať vzťahy. Pri výbere fungujú okrem vedomých aj nevedomé motívy, ktoré nás často vedú k určitému typu ľudí, ktorí oslovia naše skryté emócie a potreby. Tento skrytý nevedomý mechanizmus potom spôsobuje, že: „Kamkoľvek sa na internete pohnem, ťahá ma to k tomu istému typu ľudí!“, a keby sme to posunuli o krok ďalej: „Kamkoľvek idem, nachádzam... SEBA!“.

Čoraz dôležitejšou platformou, na ktorej môže hovoriť a byť vypočutý skutočne každý takmer zadarmo, je v súčasnosti blogovanie – forma internetového denníka, do ktorého si môže ktokoľvek zapísať čokoľvek, pridať svoje fotografie, prípadne videá. Blogujú nielen obyčajní ľudia, ale aj politici, novinári, ktorí chcú povedať ešte čosi viac k svojim článkom v papierových novinách, alebo kňazi a misionári o svojej práci. Už dnes mnohí ľudia používajú blog na kontakt so svojimi najbližšími – napríklad pri pobyte v zahraničí zverejňujú na blogu svoje zážitky, fotografie, odkazy na to, čo ich zaujalo. Kto by nechcel pozrieť do kostola či krčmy, kde chodievajú? To isté sa dá čakať čoraz v širšom meradle. Aj starí rodičia, ktorí bývajú stovky kilometrov od vnúčat, môžu blogovať – vnúčatá sa potešia ich fotografiám, postrehom, milým odkazom či rozprávkam...  Blogovanie je v súčasnosti veľmi rozšírené a začínajú ho využívať aj veriaci, ktorí píšu o svojom živote, o svojej viere a tak nepriamo podávajú svedectvo svojho života s Bohom aj tým, ktorí by sa možno s takýmto svedectvom v realite určite nestretli.

Facebook

Novinkou v tejto oblasti je Facebook ako miesto, kde sa skutoční reálni priatelia návzájom virtuálne stretávajú a informujú jeden druhého o tom, čo práve robia, čím prechádzajú, čo ich trápi, čo im robí radosť a to všetko nielen cez slovo ale aj fotografie a videá, ktoré môžu navzájom zdieľať. Je to nový fenomén, ktorý je momentálne vo veľkom boome. Uvidíme, ako to pôjde ďalej... Rozhodne však aj tu majú kresťania a ohlasovanie Krista svoje miesto - vznikajú tu rôzne kresťanské skupiny, dokonca aj misionárske na podporu misií a misionárov. Stačí iba ochotných ľudí, ktorí sa dajú do toho a ponúknu iným možnosť zdieľania sa aj v týchto oblastiach. Všetko teda závisí od nás - veriacich.

Share/Save/Bookmark


Tags: Internet  misie  Výhody  facebook  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie