Hlavná stránka

Pre mladých – Vodca, ktorý dáva zmysel utrpeniu

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 3.00 )

utrpenie

Drahí bratia a sestry, milí mladí. Kto, alebo čo formuje váš život? Alebo, necháte sa vôbec niekým, alebo niečím viesť a formovať?

Je jedno jasné svetlo, ktoré nás chce viesť, aby sme šťastne došli do cieľa. Je ním Kristus – Božie Slovo, ktoré presne vie čo a ako robiť, aby sme dosiahli sľúbené šťastie treba mu len úprimne veriť.

Svätý Otec Benedikt XVI. nás a hlavne vás, mladí, vo  svojom posolstve ku 21. svetovému dňu mládeže v roku 2006 vyzýval, aby sme sa nechali viesť Božím Slovom a hlavne jeho stelesnením – osobou Ježiša Krista. On je dobrý priateľ, ktorý nás pozná do hĺbky a nechce nič iné, než naše šťastie, preto jeho príkazy netreba chápať ako nejaké mŕtve litery zákona, ani jeho slová ako nejaké chladné napomenutia či výčitky. Sú to rady a povzbudenia dobrého priateľa, ktorými nás chce ochrániť prd omylmi, pádmi a lebo iným nešťastím, ktoré by sme si mohli svojou neznalosťou spôsobiť. Ježiš, ako najlepší priateľ, sa raduje s našimi radosťami a trápi s našimi starosťami, preto mu nie sme ukradnutí.

Vieme teda, kým sa treba nechať viesť, Ale zamyslime sa a priznajme si, kto je naším skutočným vodcom?! „Jasné, oficiálne, ako praktizujúci kresťania máme za vzor Krista; veď ho dobre poznáme aj všetko, čo nám radí.“ Ale to skôr v tých duchovnejších chvíľach. V bežnom živote Kristus nemá vždy prvé slovo.
Niekedy sú to naše ambície. Ako mladí ste plní síl a entuziazmu niečo veľké dosiahnuť, niečím byť. A tomu sa prispôsobujú aj okolité podmienky – priatelia a ich potreby idú bokom, nedostatok času minimalizuje duchovný život na splnenie nevyhnutných príkazov o nedeľnej omši a pod.

Inokedy je naším vodcom túžba po radosti a živote bez útrap. „Veď načo sa trápiť, aj tak to nikomu nepomôže. Život nie je na to, aby sme ho pretrpeli.“ Ale aký zmysel má potom obeta? A o čom je priateľstvo? S oboma je spojené aj nejaké utrpenie. Nie také, čo ničí ľudské životy, ale posilňujúce charaktery a upevňujúce vzťahy. Iba ten, kto prekoná utrpenie, pochopí, aká je pravá radosť.

Je mnoho nepravých vodcov a formátorov, ktorí by chceli ovplyvňovať a usmerňovať naše životy. Nie každý dokáže poznať toho pravého, ako sa to podarilo Sergejovi Kordakovi. Od svojho detstva vyrastal v sovietskom socialistickom detskom domove. Boha tam nemal ako stretnúť. Bol dosť šikovný a silný. Stal sa rýchlo vodcom v ktorejkoľvek skupine, do ktorej sa dostal. V neskorej puberte si jeho energickú a vodcovskú povahu všimli agenti tajnej služby. Dali ho študovať na policajnú akadémiu. Spolu s inými bitkármi ho ako výborného študenta najali robiť poriadkovú službu s opitými občanmi, ktorí narúšali poriadok. Cieľom Sergejovej skupiny však nebolo robiť poriadky s pijanmi. Tajní agenti postupne nasmerovali ich prácu na rozháňanie zakázaných náboženských stretnutí. V tajných večerných akciách nabehli do pokojných náboženských stretnutí, kde bili do krvi všetkých hlava-nehlava. Sergejovi takto sebavedomie i kariéra stúpala.

Pri jednej takejto akcii si všimol mladé dievča – Natašu. Tiež riadne dostala. Zakrátko sa konal nový záťah. A Nataša tu bola znova. Sergeja prekvapila jej horlivosť, preto ju na príučku schuti zbil, ale po akcii sa v ňom niečo zlomilo. Čo bolo v tom dievčati, čo jej dávalo silu pokojne zniesť bitku a znova prísť na zhromaždenie. Pochopil – bola to viera. Úprimne oľutoval svoju zlosť, ktorú si vyvŕšil na Nataši, aj keď sa jej nemohol osobne ospravedlniť. Našiel človeka, ktorý ho tajne podučil viere a nechal pokrstiť. Nakoniec za ťažkých okolností utiekol do USA. Tam sa rozhodol vydať svedectvo o svojom obrátení i o surovosti zaobchádzanie s veriacimi v ZSSR. To sa mu stalo osudným, lebo ho KGB nechalo zabiť. Ale jeho, no hlavne Natašina obeta nebola zbytočná. Sergej našiel pravý vzor života, ktorý ho posmelil ukázať ho aj iným a daroval mu pokoj.

Drahí mladí, bratia a sestry, majme za vzor a vodcu Krista. Nebude to zárukou života bez utrpenia, ale istotou, že aj skrze to dosiahneme radosť, ktorá viac neskončí. Amen.

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Sergej  Kordakov  utrpenie  radosť  kázeň  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie