Hlavná stránka

Jednota kresťanov

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

unity

Milí bratia a sestry, po roku 1989 zažila Európa mnohé delenia a len jedno zjedno­tenie. Mnohé národy však tieto delenia vítali s radosťou, no niektorí i s krvou, najmä na Balkáne. Rozdelenie bolo pre nich radosťou.

Pre kresťanov je však rozdelenie bolestným znakom.
Ježiš sa vo svojej rozlúčkovej reči modlil, aby všetci jedno boli, podľa vzoru jednoty Najsvätejšej Trojice. Jej základom je láska všetkých osôb navzájom i navonok, voči svetu. A to je základný vzor pre našu jednotu – láska všetkých členov a úcta k ostatným.Ako vieme, tá jednota spoločenstva nám nevydržala dlho. Stále sa našla skupina, ktorá mala s niečím, či niekým problém a hľadala si vlastnú cestu. Myslím, že základným problémom týchto nezhôd bola pýcha. Hlavne na strane odštiepencov, ktorý si často chceli iba pre seba privilegovať Božieho Ducha, zabúdajúc, že ten vanie kam chce, ale Cirkvi, reprezentovanej apoštolmi na čele s Petrom, bol tento duch priamo sľúbený a vdýchnutý.
Nemožno zvaľovať však vinu len na druhú stranu. Aj pravú Cirkev reprezentujú len ľudia, ktorí v niektorých prípadoch neprejavili dosť pokory, čím cudziu pýchu sami podporili.
Nemalým podielom na rozdelení zohráva aj neposlušnosť. Nielen rímskemu biskupovi, ale hlavne voči Duchu Svätému. Veď ak by dané skupiny počúvali jeho, nehľadali by svoju cestu, ale spoločné riešenie jednotlivých problémov.
A to je cesta ekumenizmu – hľadanie spoločného. Základom je pre všetkých Kristus, ako Vykupiteľ a vzor lásky. Hľadanie rozdielov nás neustále iba odsúva. Ekumenizmus, pochádzajúci od protestantov, ktorý chcel nájsť spoločnú cestu, vychádzal práve z tohto. V našom chápaní však nejde o nájdenie univerzálnej cirkvi, ktorá tu aj tak od čias Krista existuje, ale naučiť sa od druhých úprimnosti vo viere a im ponúknuť mnohé prostriedky milosti, reprezentované predovšetkým sviatosťami a jednou Hlavou.
Tak namiesto nenávisti a odstupu môžeme sa od evanjelikov a iných protestantov učiť čítať pravidelne Písmo, od pravoslávnych vrelú úctu k Božej Matke a mnohé odriekania a pôsty, od iných zasa iné kvality. Nič nestratíme, iba sa vo vlastnej viere prehĺbime.

Bratia a sestry, keď sme si jednotu neudržali, vráťme si ju vo vzájomnej úcte, obdarovaní a modlitbe. Amen.

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie