Hlavná stránka

Ja som vinič, vy ste ratolesti (sv. Cyril Alexandrijský)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

ViničPán hovorí o sebe, že je vinič. Tým chce ukázať, že sa treba celkom oddať láske k nemu a aký úžitok máme zo spojenia s ním. Tých, čo sú s ním zjednotení, prirovnáva k ratolestiam. Oni sú istým spôsobom doň vsadení a vštepení a už majú účasť na jeho prirodzenosti skrze spoločenstvo Svätého Ducha (lebo svätý Kristov Duch nás zjednocuje s ním).

Tí, čo sa pripájajú k viniču, pripútavajú sa k nemu vôľou a úmyslom; jeho s nami spája náklonnosť a láska. My sme sa pridali ku Kristovi s dobrým úmyslom prostredníctvom viery. Stali sme sa jeho pokolením a dostali sme od neho hodnosť adoptívnych detí. Veď podľa svätého Pavla „kto sa spája s Pánom, je s ním jeden duch“.

A ako ho inde prorok nazýva podkladom a základom, (lebo my sme na ňom vbudovaní, a volajú nás živými a duchovnými kameňmi, do svätého kňazstva a do Božieho príbytku v Duchu; a nijako by sme doň nemohli byť vbudovaní, keby Kristus nebol naším základom), tak tu v tom istom zmysle nazýva sám seba viničom, akoby matkou a živiteľkou ratolestí, čo z neho vyrastajú.

Veď z neho a v ňom sme sa znovuzrodili v Duchu, aby sme prinášali ovocie života, no nie toho starého a prekonaného, lež toho, čo spočíva v novosti života a v láske voči nemu. Sme udržovaní v bytí tým, že sme určitým spôsobom naštepení na neho, a celou silou sa držíme svätého prikázania, ktoré sme dostali, a usilujeme sa udržať si vznešené dobro, čo znamená, že nepripustíme, aby sme, čo i len v najmenšom, zarmútili Ducha, ktorý prebýva v nás, lebo vieme, že skrze neho v nás prebýva Boh.

Ako sme v Kristovi a on v nás, to nám vysvetľuje sám múdry svätý Ján takto: „Že ostávame v ňom a on v nás, poznávame podľa toho, že nám dal zo svojho Ducha.“

Lebo ako koreň dáva svojim ratolestiam svoju prirodzenú akosť, tak jednorodený Syn, Božie Slovo, vštepuje svätým akúsi príbuznosť s prirodzenosťou Boha Otca i svojou tým, že štedro dáva Ducha najmä tým, čo sú s ním spojení vierou a dokonalou svätosťou. Vychováva ich v nábožnosti a privádza ich k poznaniu každej čnosti a každého dobra.

Z Komentára svätého biskupa Cyrila Alexandrijského k Jánovmu evanjeliu 
(Lib. 10, 2: PG 74, 331-334)

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Ja  som  vinič  vy  ste  ratolesti  sv.  Cyril  Alexandrijský  Ježiš  zjednotenie  Duch  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie