Hlavná stránka

Eucharistia-Pánova Veľká noc (sv. Gaudencius Bresciský)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Eucharistia_Ikona2Jeden zomrel za všetkých; a ten istý v každom chráme Cirkvi v tajomstve chleba a vína posilňuje tých, čo obetujú, oživuje tých, čo v neho veria, a premenený posväcuje tých, čo ho premieňajú.

Toto je Baránkovo telo, toto je jeho krv. Lebo Chlieb, ktorý zostúpil z neba, hovorí: „Chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta.“ Výstižne sa aj spôsobom vína vyjadruje krv toho, ktorý sám v evanjeliu hovorí: „Ja som pravý vinič.“ Čím dostatočne jasne vyhlasuje, že jeho krvou je každé víno obetované na znak jeho umučenia. Preto svätý patriarcha Jakub prorokoval o Kristovi: „Vo víne vyperie si odev a v krvi hrozna svoj plášť.“ Svoje rúcho, čiže naše telo, ktorým sa zaodial, mal obmyť vlastnou krvou.

Teda sám Stvoriteľ a Pán prírody, ktorý zo zeme vyvádza chlieb, z chleba zasa (pretože môže a aj prisľúbil) tvorí svoje vlastné telo, a ktorý urobil z vody víno, urobil aj z vína svoju krv.

Hovorí: „Je Pánova Veľká noc,“ čiže Pánov prechod. Nepokladaj za pozemské to, čo urobil nebeským ten, ktorý doň prešiel a premenil ho na svoje telo a krv.

Čo prijímaš, je telom onoho nebeského chleba a krvou onoho svätého viniča. Lebo keď podával svojim učeníkom premenený chlieb a víno, hovoril: „Toto je moje telo, toto je moja krv.“ Verme, prosím, tomu, komu sme uverili. Pravda nepozná lož.

Keď rozprával zástupom, že treba jesť jeho telo a treba piť jeho krv, oni sa divili a šomrali: „Tvrdá je to reč! Kto to môže počúvať?!“ A tak aby nebeským ohňom zmazal myšlienky, ktorých, ako som už povedal, treba sa chrániť, dodal: „Duch oživuje, telo nič neosoží. Slová, ktoré som vám povedal, sú Duch a život.“

Z Traktátov svätého biskupa Gaudencia Bresciského 
(Tract. 2: CSEL 68, 26. 29-30)

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Eucharistia  Pánova  Veľká  noc  sv.  Gaudencius  Bresciský  chlieb  víno  krv  telo  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie