Hlavná stránka

Piatok, 9. týždeň, II. cyklus

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

lektorat-zmes Drahí bratia a sestry, uvažovali ste nad tým, aké miesto má vo vašom živote Sv. písmo? Berieme ho často do rúk a hľadáme v ňom odpovede na otázky nášho života i viery?

Sv. písmo je Bohom inšpirovaná zbierka kníh, skrývajúcich pravdu pre dobrý život.A využívame tento bohatý prameň? Sv. apoštol Pavol povzbudzuje v prvom čítaní Timoteja a s ním i všetkých nás, že sv. Písmo je...Ale ty vytrvaj v tom, čo si sa naučil a čo ti je zverené. Veď vieš, od koho si sa to naučil. Od útleho detstva poznáš Sväté písma, ktoré ti môžu dať poučenie na spásu skrze vieru, ktorá je v Kristovi Ježišovi.

Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na poúčanie, na usvedčovanie, na nápravu a na výchovu v spravodlivosti, aby bol Boží človek dokonalý a pripravený na každé dobré dielo.

Je teda prameňom múdrych rád nielen pre mladých, ale aj pre starých (napr. žalmy, Kniha prísloví, Kniha múdrosti, všetky evanjeliá). Čo sa týka usvedčovania, robí to vlastne pravda ukrytá v Písme, ktorá ukazuje, že ľudské konanie, alebo predstavy neraz prekračujú rámec toho, čo Boh zjavil ako dobré, vhodné pre náš život. Ak sa toho držíme, máme nádej, že žijeme spravodlivo a správne a v tejto nádeji vychovávame i tých, ktorí sú nám zverení.

Presne poznáme, čo všetko sa v Písme skrýva i aký veľký význam to môže mať pre nás život a vieru a predsa, koľkí z nás pravidelne Písmo čítajú? A je vôbec v každej domácnosti? Možno áno, možno s nejakou tou vrstvičkou prachu, a možno sa nájde i také, ktoré má od častého používania zodraté strany. ♠ Sám viem, že nie je ľahké nájsť si nejaký čas, alebo sa dokonca prinútiť sadnúť k Božiemu slovu a niečo si z neho prečítať. A už vôbec nie, keď ide o nejaké ťažké teologické texty sv. Pavla, či úvahy SZa, alebo prorocké knihy s množstvom alegorických videní. Takí Machabejci sa čítajú ľahšie, je to plné deja, napätia, ako väčšina historických kníh, ale pri takomto postoji už nejde o duchovné čítanie.
Každý text Písma nesie so sebou duchovné posolstvo, ktoré adresuje Boh každému z nás. Preto sa na začiatku treba pomodliť o dar Ducha Sv., aby naše čítanie nebolo len nejakou nudnou chvíľkou, ale plodným prenikaním do Božích sfér.
A keď si pre množstvo povinností nevieme nájsť žiaden čas, veď deti, manželia, práca majú pre nás prednosť a sme povinní najskôr sa o nich postarať, lebo i to od nás chce Boh. Čo vtedy? Snažme sa počúvať Božie slovo napr. na sv. omši, veď je nachystané na každý deň. Aj nejaký ten výklad kňaza, či diakona, aj keď sa občas nie veľmi podarí, môže Boh použiť na naše povzbudenie. Alebo sú aj rôzne stretnutia, napr. Renew alebo iné, kde sa preberá či uvažuje nad textami Písma. Vzájomné zdieľanie netvorí vedúci, ale Boh svojím slovom, treba len prísť a otvoriť sa. No nech takéto stretnutia nemajú prednosť pred rodinou, ale to si dospelí hádam vedia ustriehnuť.

Písmo ponúka mnoho rád, treba sa nimi inšpirovať, ale nie slepo a hlúpo ako napr. istý mladý človek, ktorý stál pred životnou voľbou. Vo svojej horlivosti a vernosti Písmu i zvláštnemu „daru Ducha“ otvoril Písmo v nádeji, že hneď dostane odpoveď. Otvoril prvú stranu, kde stálo: „Judáš šiel a obesil sa.“ „To musí byť omyl, vyskúšam znova“, povedal si a otvoril na inej strane, kde mu hneď do očí udrela veta: „Choď a rob aj ty podobne.“ Trocha vyľakaný z nečakaných viet vyskúšal do tretice a otvoril Písmo na strane s vetou: „ Prečo si zapochyboval maloverní.“ Ako sa to skončilo, vtip nehovorí. Naša viera nemá byť takáto pokusná.

Bratia a sestry, začítajme alebo započúvajme sa do Božieho slova a otvorí sa nám prameň veľkej nádeje. Amen.

Share/Save/Bookmark


Tags: Písmo  rady  čítať  počúvať  kázen  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie