Hlavná stránka

Misionár P. Jozef Šabo SVD odišiel do večnosti

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Jozef_Sabo25. júla 2010 v skorých ranných hodinách zomrel v Nitre vynikajúci misionár verbista - Páter Jozef Šabo SVD
Pohreb pátra Jozefa Šabu sa uskutoční vo štvrtok 29. júla o 14.00. Pohrebné obrady sa začnú sv. omšou v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Nitre na Kalvárii, ktorú bude slúžiť nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Po nej budú pokračovať pohrebné obrady na cintoríne sv. Cyrila a Metoda v Nitre, kde bude páter Šabo pochovaný.

Odpočinutie večné daj mu Pane!

Prečítajte si pár slov o jeho živote...

Páter Jozef Šabo sa narodil 9.11.1926 v Obyciach, vysvätený bol za kňaza 21.5.1960 v poľskom Gniezne. V r. 1969 bol kaplánom v Bánovciach nad Bebravou, v r. 1970 v Nitre - Horné Mesto. V rokoch 1975-1995 - 20 rokov bol farským administrátorom v Terchovej. V rokoch 1995-2001 bol provinciálnym ekonómom v Nitre. V rokoch 2000-2010 bol farským administrátorom vo Svätoplukove  a 24.6.2010 bol vymenovaný za honorárneho kanonika Nitrianskej kapituly.

Zopár slov o jeho živote

Po absolvovaní ľudovej školy študoval Jozef Šabo na gymnáziu v Zlatých Moravciach, zmaturoval v Bratislave. Dňa 21. 8. 1947 vstúpil v Nitre do Spoločnosti Božieho Slova, rehoľné sľuby zložil 4.9.1948, potom nasledovalo štúdium filozofie vo Vidinej pri Lučenci. V dôsledku likvidácie rehoľných spoločenstiev sa vrátil do Nitry, kde čoskoro (4.5.1950) opätovne prišlo k demonštrácii sily nového komunistického režimu. Podolínec, Svätá Dobrotivá pri Plzni, práca na výstavbe barakov pre kasárne v Strašicach pri Rokycanoch, otrocká robota v oceliarňach v Kladne (SONP)... Hodnota ľudského život a dôstojnosť človeka boli pre vtedajších mocipánov neznámymi pojmami! Počas hrdlačenia v Kladne dostal Jozef Šabo žltačku a postupne sa liečil v Prahe – Střešoviciach, Karlových Varoch a opäť v Prahe. Situácia sa nakoniec vyvinula tak, že 20.12.1952 ho po mnohých urgenciách vojenského lekára prepustili do civilu. Vrátil sa domov do Obýc a po krátkom čase sa mu podarilo zamestnať vo fabrike TOS Trenčín, kde pracoval ako kontrolór v strojárni. Po troch rokoch, keď prišli ďalšie previerky, však horliví úradníci zistili, že študoval za kňaza. Výsledok? Okamžité prepustenie z práce!

V decembri 1957 vycestoval Jozef Šabo na turistickú priepustku do Poľska. Pôvodne sa tam mal zdržať len niekoľko dní a následne emigrovať. Páter provinciál ale rozhodol, že treba najskôr dokončiť štúdium. Po zložení skúšok, prijatí nižšieho (21.12.1959) a vyššieho svätenia (21.1.1960) a ordinácie v Hniezdne (21.5.1960) sa uskutočnila vysviacka v kaplnke biskupa Lucjana Biernackého. Plánovaný útek do Švédska sa však Jozefovi Šabovi nevydaril, zatkli ho a 11.10.1963 mal súd vo Varšave. Obžalovali ho z ilegálneho úteku do Poľska, z pokusu o útek do Švédska a z vyrábania falošných občianskych preukazov; súd nakoniec rozhodol o ročnom väznení.

Začiatkom septembra 1964 poľské orgány eskortovali Jozefa Šabu a jeho dvoch priateľov na hranice ČSSR. Opätovne nasledoval súd (16.12.1964), odsúdenie na 12 mesiacov a pobyty vo väzniciach v Bratislave, Leopoldove, na Pankráci, v Boroch pri Plzni. Po amnestii sa zamestnal v Topoľčiankach (pílil a nakladal drevo) a Bratislave (nákupca a zásobovač v podniku RaJ). Neskôr sa spolu so sestričkami Sv. Kríža presťahoval do Dudiniec a po dvoch mesiacoch prešiel do duchovnej správy. Ako kaplán pôsobil Jozef Šabo v Bánovciach (do 31.3.1970) a Nitre – Hornom meste, odkiaľ v roku 1975 odišiel do Terchovej. Hoci dostal štátny súhlas a nastúpil do verejnej pastorácie, pozornosti ŠTB neunikol...

„Dva dni pred mojím nástupom do Terchovej som prišiel s jedným miništrantom zistiť situáciu ohľadom nasťahovania sa do farskej budovy. Najprv som vošiel bočným vchodom do kostola, odkiaľ práve vychádzala istá staršia žena. Zistil som, že o chvíľku sa vrátila a veľmi zbožne sa modlila v prvej lavici. Až po nejakom čase môjho pôsobenia táto žena prišla sa mi akoby ospravedlniť, že vtedy, keď som po prvýkrát prišiel, si myslela, že som cigán. Bála sa, aby som nič neukradol, preto ma pozorovala (bol som na dovolenke a prišiel som opálený skutočne ako cigán). Mňa to neurazilo, ba opačne, urobil som si dobrý dojem o ľuďoch, ktorí majú taký zmysel pre ochranu spoločného majetku.“ (J. Šabo)

S osobnosťou dekana Jozefa Šabu je neodmysliteľne spojená najnovšia éra duchovného i kultúrneho života v Terchovej. Výrazným spôsobom sa pričinil o modernizáciu a estetické umocnenie interiéru a exteriéru Kostola sv. Cyrila a Metoda, osobitnú pozornosť venoval práci s deťmi a mládežou. Z radov bývalých miništrantov vyrástli pod jeho silným inšpiračným vplyvom viacerí kňazi a misionári – Miroslav Lysičan, Peter Dikoš, Martin Poživenec, Václav Mucha, Róbert Hanuliak, Martin Cingel, Peter Maruna... Ako správca farnosti stál pri zrode myšlienky unikátneho Terchovského betlehema, pôsobivej a mimoriadne vyhľadávanej Jasličkovej pobožnosti, Cyrilometodských dní, mal veľké porozumenie pre miestnu ľudovú tradíciu a folklór. Svojou všestrannou činnosťou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti moderných dejín našej obce. V roku 2001 mu bolo, ako výraz uznania a úprimnej vďaky za vykonanú prácu, udelené Čestné občianstvo Obce Terchová.

„Chcem byť optimistom aj v dnešných ťažkých časoch a verím terchovskému ľudu, že súčasné prekážky sú len skúškou a prípravou na lepší život. Zmäkčilosť, pohodlnosť sa najlepšie odstraňujú určitým nedostatkom materiálnych hodnôt, pričom každá duchovná kríza nás učí hľadať nové formy spoznávania seba i svojho okolia. Som presvedčený, že náš ľud si zachová vlastný svojráz, uchová tradíciu dobrých zvykov a spozná, že k spravodlivému blahobytu sa dôjde len spoločným úsilím, zjednoteným na základoch morálky, humanity a vzájomnej bratskej lásky.“ (J. Šabo, 1994)

Svoje dvadsaťročné pastoračné účinkovanie v Terchovej ukončil dekan Jozef Šabo v roku 1995, keď odišiel na Kalváriu do Nitry. Prevzal tam ekonomický úrad a súčasne pôsobil ako farár vo Svätoplukove. Do Jánošíkovho kraja sa však vždy veľmi rád vracal a ako prominentný hosť nechýbal ani na jubilejnom XX. ročníku Cyrilometodských dní, ktoré založil.


Zdroj: Cyrilometodské dni Terchová

Share/Save/Bookmark


Tags: Misionár  P.  Jozef  Šabo  SVD  odišiel  večnosti  smrť  pohreb  život  verbista  Terchová  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Aktuality

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie