Hlavná stránka

Láska je mocná ako smrť (sv. Balduin Canterburský)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

MilovatSmrť je mocná, lebo nás dokáže pripraviť o dar života. Láska je mocná, lebo nás dokáže vrátiť do lepšieho života. Smrť je mocná, lebo z nás dokáže stiahnuť schránku tohto tela a ozbíjať nás. Láska je mocná, lebo dokáže vyrvať smrti korisť a vrátiť nám ju.

Smrť je mocná, lebo sa jej nevie ubrániť nijaký človek. Láska je mocná, lebo vládze aj nad ňou zvíťaziť, otupiť jej osteň, upokojiť jej zápas, zmariť jej víťazstvo. To bude vtedy, keď vyjde na posmech, keď sa bude hovoriť: „Smrť, kdeže je tvoj osteň? Smrť, kde je tvoja sila?“

„Láska je mocná ako smrť,“ lebo Kristova láska je smrťou smrti. Preto hovorí: „Smrť, ja budem tvojou smrťou; budem tvojím zhubcom, podsvetie.“ Aj láska, ktorou milujeme Krista, je mocná ako smrť, lebo aj ona je čosi ako smrť: veď je zánikom starého života, koncom nerestí a odložením mŕtvych skutkov.

Ale táto naša láska ku Kristovi je akýmsi odrazom, zrkadlovou podobou, pravdaže slabou, jeho lásky k nám. Veď „on nás prv miloval“ a príkladom lásky, ktorý nám dal, stal sa pre nás pečaťou, ktorou sa stávame podobnými jeho obrazu, keď odložíme obraz pozemského človeka a nosíme obraz nebeského, keď jeho milujeme tak, ako sme milovaní. V tomto „nám zanechal príklad, aby sme kráčali v jeho šľapajach“.

Preto hovorí: „Pritisni si ma na srdce sťa prsteň.“ To ako keby povedal: „Miluj ma, ako ja milujem teba. Nos ma vo svojej mysli, vo svojej pamäti, vo svojich túžbach, vo svojom vzdychu, vo svojom plači a vzlykaní. Pamätaj, človeče, akého som ťa utvoril, ako som ťa vyvýšil nad ostatné stvorenia, akou hodnosťou som ťa vyznačil, ako som ťa ovenčil slávou a cťou, ako som ťa stvoril len o niečo menšieho od anjelov, ako som ti všetko položil pod nohy. Pamätaj nielen na to, aké veľké veci som ti urobil, ale aj na to, aké drsné a potupné veci som zniesol pre teba. A povedz, či nie si nespravodlivý voči mne, ak ma nemáš rád! Lebo kto ťa má tak rád ako ja? Kto ťa stvoril, ak nie ja? Kto ťa vykúpil, ak nie ja?“

Odstráň zo mňa, Pane, srdce kamenné, odstráň srdce stvrdnuté, odstráň srdce neobrezané. Daj mi nové srdce, srdce z mäsa, srdce čisté! Ty, ktorý očisťuje srdce a čisté srdce miluješ, zmocni sa môjho srdca a bývaj v ňom, udržuj ho a napĺňaj, ty vyšší ako moja najväčšia výška a vnútornejší ako moje najhlbšie vnútro. Ty, vzor krásy a pečať svätosti, vtlač do môjho srdca svoj obraz. Vtlač do môjho srdca svoje milosrdenstvo. „Boh je Boh môjho srdca a podiel večitý.“ Amen.

Z Traktátov biskupa Balduina Canterburského
(Tract. 10: PL 204, 513-514. 516)

Share/Save/Bookmark


Tags: Láska  smrť  sv.  Balduin  Canterburský  mocná  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie