Hlavná stránka

Vasilisa Premudraja

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

vasilisa-premudraja

Mnohým je toto meno známe. Ide o postavu z ruskej rozprávky, múdru a krásnu devu. U nás sa tento titul používal pre ľudí, ktorý všetko vedeli a do všetkého mali čo múdre povedať. Myslím, že v každej spoločnosti sa nájde takýto typ.

Niektorí sú ozajstní mudrci, polyhistori s veľkým intelektom. Ale ostatní patria skôr ku skupine domácich vševedov.

Na týchto ľuďoch nie je nič zlé, máme ich radi, lebo sú to často naši blízki; vadí nám len ich ustavičné radenie, akoby nikto, okrem nich, nič nevedel. A to je problém, ktorý by si mali priznať, lebo je na ich škodu.

Ide o pýchu, často skrytú, ktorú si málokto z nich uvedomuje, preto je aj ťažké presvedčiť ich o nej. Väčšinou totiž svoje „schop­nos­ti“ a vedomosti berú ako pomoc blížnym, starostlivosť o ich dobro, čo je základná povinnosť manželov, rodičov a predstavených. Výsledkom všestrannej starostlivosti sú hádky, z ktorých „mudrci“ vychádzajú ako obetní baránkovia, ktorých svet nechápe, kým druhá strana sú draví vlci, nevážiaci si dobré slovo. Tak sa z obetí slovného teroru stávajú zločinci a naopak.

Keď dobre mienené slovo nepomáha, asi treba použiť metódy druhej strany, aby si uvedomila, aké je to nepríjemné. Hoci sa dá použiť aj iný spôsob – „ohluchnúť“. Ale ani jeden z nich nenesie v sebe veľa lásky. No chvíľka studeného dažďa môže pomôcť prebrať sa zo svojej neuvedomelej namyslenosti. Možno tými domácimi Vasilisami sme my sami. Keď sme sa spoznali, treba rýchlo konať, aby nám z rodiny nezostala hlucho - nemá domácnosť.
S múdrymi rečami sa stretáme aj na podriadených miestach. Zvlášť sa jedná o situácie kritiky, ktorá sa nesie voči riadiacim osobám a štruktúram. Opodstatnené a rozumné sú jedine vtedy, keď kritizujúci už sami skutkami dokázali opak toho, čo im prekáža. Neopodstatnená kritika, plná nejasností a demagógie, s cieľom spochybniť autoritu a jej kredit je nielen nerozumnosťou, ale hriechom, lebo sa uchyľuje k ohováraniu a osočovaniu. Typické príklady vidíme v štátnej i lokálnej politike, v lobingu na vedúce pozície a pod.
Nebezpečné je, keď niekto z týchto „odborníkov“ začne radiť v serióznych problémoch. Je jasné, že na profesionálnej úrovni sa neuplatní. No v súkromnej sfére, kde odbornosť nepotrebuje diplom, môže narobiť veľké škody. Myslím zvlášť na osobné a psychické problémy. Sú ľudia, ktorí sa vedia prirodzene vcítiť do druhých, pochopiť ich a adekvátne poradiť. No títo naši odborníci nemajú cit, len zvedavosť a nadbytočné sebavedomie. Síce si môžu posluhovať svojimi skúsenosťami, na každého človeka platí iný meter. Tak výsledkom nebude pomoc, iba jatrenie rán a ďalšie depresie.
Inokedy sa múdre reči vedú v takej duchovnej atmosfére. Ja ich volám „sväté reči“, lebo od serióznosti, či praktickosti majú o niečo ďalej. Síce ich základom je viera, druhá polovica – človek, je trochu potlačený do úzadia. Sú to rýchle riešenia a odpovede na rôzne životné otázky podľa istej schémy. Ale ani ako v predchádzajúcom odstavci, ani tu sa nedá reagovať na všetko rovnako. Jednak to nenasleduje Kristov vzor, ktorý si všímal človeka, nielen problém, ale ani lásku k blížnemu, ktorá sa musí podriadiť zákonu.
Takéto radenie môžeme sledovať u duchovne aktívnejších ľudí, ktorý berú svoju vieru vážne a sú na to aj patrične hrdí. Pokladajú si za svoju kresťanskú povinnosť napomenúť poblúdených blížnych. Ak to však robia v perspektíve svojej osobnej duchovnej dokonalosti, spoznáme ovocie aj strom. Ovocím bude neuposlúchnutie rád a odpor k radcovi na jednej, a pýcha i urazenosť na druhej strane. Keď to však urobíme s láskou, s cieľom získať priateľa, úprimne mu pomôcť pre jeho dobro, zo „svätých rečí“ sa vykľuje dar rady, ktorý nie je z nás, ale z Ducha Svätého. A ovocie tohto daru nedá na seba dlho čakať.
Poznám ľudí, i spolubratov, ktorí vedia naozaj vynikajúco poradiť a pritom neplytvajú zbytočnými slovami, múdrosťou. Tiež vychádzajú zo svojich skúseností, preto vedia, že dosiahnuť to či ono dobro, vyhrať boj, nie je vôbec ľahké. Ich rady nie sú návodom, podľa ktorého treba striktne postupovať, ale povzbudením nevzdávať sa. A to má väčšiu silu i úspech.
Premúdrym rečiam nepodliehajú len bežný ľudia, ale aj kňazi, vrátane mňa. Viem, čo a ako by mohlo fungovať, aj čo pre to asi treba urobiť. Na zmenu zo zbytočných rečí stačí urobiť len máličko – uskutočňovať a potvrdzovať slová vo vlastnom živote. Keď sa to tak nedeje, je ťažké presvedčiť druhých. Avšak Pán Ježiš rátal aj s tým, že nie vždy sa kňazský život bude zhodovať s poslaním, preto vyzval ľud počúvať ich príklad, ale nenasledovať ich skutky (tie zlé). Predsa len by sme mali zvestovať jeho slová a Ježiš používa najmä slabých, aby na nich ukázal svoju moc. A ak by šlo naozaj len o našu „múdrosť“, dnešný svet nás ľahko prekukne.
Zo všetkých strán sa na nás valí kopec rád a návodov. Vyberajme si tie, ktoré sledujú naše i spoločné dobro a rovnaké rady, podložené vlastným životom, podávajme ďalej.

Share/Save/Bookmark


Tags: rada  dar  mudrovať  pýcha  namyslenosť  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Komentáre

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie