„Nech žíje svätý trojjediný Boh v našich srdciach
a v srdciach všetkých ľudí!“
( sv.Arnold Janssen, SVD )
Mnohí kresťania vo svete sa zapájajú do laického spoločenstva „Steylského misijného diela“ - Misijného združenia Ducha Svätého. Toto laické spoločenstvo vzniklo z kruhu misijných priateľov (1921) a z kruhu ctiteľov Ducha Svätého (1957) v splupráci s Misijnou Kongregáciou Služobníc Ducha Svätého.
Z histórie
Misijné sestry Služobnice Ducha Svätého v nemeckom mestečku Rhede sa zamýšľali nad tým, ako rozšíriť medzi ľuďmi úctu k Duchu Svätému. V tom istom čase prebúdzal Boh v ženách z okolia Wengerohr svoj zámer. Ženy, oslovené charizmou misijných sestier pracujúcich počas 2.svetovej vojny v nemocnici misijného domu v St. Paul, sa obrátili na pátra SVD s otázkou : „ Bolo by možné pridať sa k sestrám ale nebyť sestrou ?“
Páter ich usmernil na provinciálne a generálne vedenie misijných sestier, ktoré podporili iniciatívu žien a hľadali možnosti spolupráce. Vznikala a tvorila sa skupina, ktorá ako laické spoločenstvo, mala špecifickú účasť a úlohu na charizme Misijných sestier Služobníc Ducha Svätého. Tento malý impulz spôsobil, že po krátkom čase prišlo na duchovnú obnovu do kláštora Misijných sestier Služobníc Ducha Svätého v Steyli 60 žien.. Svoje misionárske povedomie a nadšenie vyjadrili takto:
„Chceli by sme rozdúchať a zapáliť ohnivý modlitbový víchor spolu s Máriou Nepoškvrnenou Nevestou Ducha Svätého s apoštolmi a učeníkmi a zvolávať „ Silu z hora“ do našich sŕdc a sŕdc nám zverených, na celú svätú Cirkev a na tých ktorí nepoznajú Boha a jeho nekonečnú lásku.“ Základným pravidlom ich života bolo a je - „ žiť vedome a v hlbokej viere svoje kresťanstvo.“ Vedome sa zasväcovali a zasväcujú Duchu Svätému - Duchu Lásky - ochotné dať sa Ním viesť. To, čo pri krste a vo sviatostiach dostali, chcú hlbšie prežívať a misionárskejšie žiť. Vtedajšia generálna predstavená Misijných sestier Služobníc Ducha Svätého, Matka Margarethis Bischopink, na povzbudenie a usmernenie píše : „ Úcta k Duchu Svätému sa u laikov tak ako u opravdivej misijnej sestry má formovať turičnou udalosťou, t.z. Duch Svätý má byť uctievaný ako veľký Božský misionár, ktorý podľa tajomného božského zámeru nechce záchranu sveta uskutočniť bezprostredne a sám, ale tak ako vtedy na Sione pozýva do svojej služby ľudí, ktorí zapálení ohňom Jeho lásky, v dôvere v Jeho Božskú pomoc nasadia svoje sily a talenty v apoštoláte : modlitby, práce, alebo aj utrpenia - ktoré je najplodnejšou formou misijného apoštolátu.“
Toto misionárske nadšenie medzi laikmi sa šírilo a šíri vo všetkých krajinách sveta, kde pôsobia Misijné sestry Služobnice Ducha Svätého.
Na Slovensku v tomto apoštoláte pracovala sr. Bohumíra Školníkova, SSpS. To, čo sa dialo cez obdobie komunizmu v ústraní a tajne, po nežnej revolúcii dostalo nový dych. Oznam o vzniku a existencii tohto laického hnutia vo Vatikánskom rozhlase, v Katolíckych novinách a pri duchovných cvičeniach v Spišskom Štiavniku vyvolával odozvu. Na začiatku vznikali vo farnostiach malé skupinky. Neskôr, keď sa spoločenstvá rozrastali, bolo potrebné koordinovať činnosť týchto spoločenstiev, preto si členky a členovia sami medzi sebou vyberali svojich zodpovedných vedúcich, ktorí boli a zároveň sú kontaktnými osobami s koordinátorkou Misijného združenia Ducha Svätého pre celé Slovensko u Misijných sestier Služobníc Ducha Svätého. Vlastnou horlivosťou sa tieto skupiny rozrastali a šírili.
Súčasnosť
Dnes je na Slovensku okolo 5 300 členov MzDSv v približne 400 farnostiach v menších i väčších skupinách. Obyčajne dňom stretnutia MzDSv býva tretí pondelok v mesiaci z úcty k tretej božskej osobe – Duchu Svätému. Spoločenstvá sa stretávajú na modlitbách na úmysly: Hlásanie a rozšírenie Evanjelia vo svete, najmä v misiách; zjednotenie odlúčených kresťanov s katolíckou Cirkvou; udržanie a zveľadenie náboženského života v rodinách; kňazské a rehoľno - misionárske povolania.
Aktivity
Pravidelné stretnutia členov vo farnostiach na tretí pondelok v mesiaci Pravidelné formovanie členov cez korešpondenciu – okružné listy a duchovné cvičenia Púte do Steylu - miesta zrodu našich troch Steylských misijných Kongregácii založených sv. Arnoldom Janssenom.( r.1997 r. 2004) Púť do Ríma na svätorečenie Zakladateľa ( r.2003 )
Úryvky z listov členiek MzDSv : Pani Margita ( Nitra): Ja osobne si veľmi cením Ducha Svätého a viem že On hýbe celým svetom a že je veľmi potrebné šíriť Jeho úctu a Jeho činnosť. Pani Štefánia ( Nadlice): Som vdova a matka 4 detí. Dve patria do Misijnej Kongregácie Služobníc Ducha Svätého. Chcem rozšíriť rady tejto spoločnosti a tak napomáhať plniť misionársku úlohu cirkvi. Pani Klára ( Nadlice) : Chcem byť zapojená do MzDSv ja osobne , ale aj podieľať sa na získavaní ďalších členov a tak pomáhať plniť misionársku úlohu cirkvi. Pani Mária ( Nižný Hrabovec): Som už v pokročilom veku a vďačne sa pripájam k MzDSv svojimi modlitbami. Pán František (Modra ): Službu vedenia spoločenstva MzDSv som prebral už v čase choroby svojej manželky a chcem v nej pokračovať až do konca môjho života.
Na záver
Možno mnohí z vás poznajú toto spoločenstvo a možno mnohí ani neviete že existujú takéto spoločenstvá. Blahoslavená Mária Helena Stollenwerk , spoluzakladateľka Misijných sestier Služobníc Ducha Svätého hovorí: „ Som ochotná celú svoju lásku a celý svoj život postaviť do služby evanjelia.“ Nech toto pozvanie do misionárskej práce je výzvou aj pre nás všetkých.
Kontakt:
Misijné združenie Ducha Svätého
Sr. Pavla Peštová, SSpS
Novozámocká 302
951 12 Ivanka pri Nitre
e-mail:
Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
č.t. 037 – 655 89 82
Misijný deň detí< << Predchádzajúci článok | Ďalší článok >> >Misie v dnešnom svete |
---|