Hlavná stránka

Pijem z potoka tvojich rozkoší (sv. Augustín)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Vodopady„Nik nepríde ku mne, iba ten, koho pritiahne Otec.“ Ale nemysli si, že ťa bude ťahať nasilu. Ducha priťahuje aj láska. Ani sa nemusíme báť, že nás hádam ľudia, ktorí vážia slová a sú veľmi ďaleko od chápania Božích vecí, chytia na tomto evanjeliovom slove Svätého písma a povedia nám: „Ako verím dobrovoľne, keď som priťahovaný?“ Ja na to odpoviem: „Nielen vôľa, aj rozkoš ťa priťahuje.“

Čo znamená, že rozkoš priťahuje? „Hľadaj radosť v Pánovi a dá ti, za čím túži tvoje srdce.“ Jestvuje aj rozkoš srdca, ktorého slasťou je nebeský chlieb. A potom ak smel básnik povedať: „Každého priťahuje jeho rozkoš,“ nie nevyhnutnosť, ale rozkoš, nie povinnosť, ale potešenie, o koľko smelšie môžeme povedať my, že to človeka priťahuje ku Kristovi, keď ho láka pravda, keď ho láka blaženosť, keď ho láka spravodlivosť, keď ho láka večný život, čo všetko je Kristus?!

Alebo majú iba telesné zmysly svoje rozkoše, a duch je ukrátený o svoje rozkoše? Ak duch nemá svoje rozkoše, prečo sa hovorí: „Ľudia sa utiekajú do tône tvojich krídel. Opájajú sa blahobytom tvojho domu a pijú z potoka tvojich rozkoší. Veď u teba je zdroj života a v tvojom svetle uvidíme svetlo“?

Priveď človeka, ktorý miluje, a bude rozumieť, čo hovorím. Priveď túžiaceho, priveď hladného, priveď takého, čo putuje touto púšťou a je smädný a vzdychá po prameni večnej vlasti, priveď takého a bude vedieť, čo hovorím. Ale keď to poviem ľahostajnému, nebude vedieť, čo hovorím.

Keď ukážeš ovci zelenú vetvičku, pôjde za tebou. Ak ukážu chlapcovi orechy, prilákajú ho. A beží, lebo ho to tam ťahá, ťahá ho láska, ťahá ho to, bez ujmy na tele, ťahá ho puto srdca. Ak teda priťahujú pozemské potešenia a rozkoše, keď sa zjavia milujúcim, lebo je pravda, že „každého priťahuje jeho rozkoš“, Kristus, ktorého zjavil Otec, nepritiahne? Po čom túži duša väčšmi ako po pravde? Na čo musí mať hladné ústa, prečo si má priať, aby mala zdravé vnútorné podnebie a správne rozlišovala, ak nie preto, aby jedla a pila múdrosť, spravodlivosť, pravdu, večnosť?

Lebo hovorí: „Blahoslavení lační a smädní po spravodlivosti,“ lenže tu, „lebo budú nasýtení,“ ale až tam! Dám mu to, čo má rád, dám mu to, v čo dúfa. Uvidí to, čo doteraz nevidel, ale veril. Bude jesť to, po čom túži, bude piť to, po čom dychtí. Kde? Pri vzkriesení mŕtvych, lebo „ja ho vzkriesim v posledný deň“.

Z Traktátov svätého biskupa Augustína na Jánovo evanjelium
(Tract. 26, 4-6: CCL 36, 261-263)

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Ježiš  prameň  rozkoš  láska  Boh  pritiahni  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie