Hlavná stránka

Kristus je cieľom ľudských dejín (II.vatikánsky koncil)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Kristus-vesmir2Vzájomné prenikanie pozemskej a nebeskej obce nemožno vystihnúť nijako ináč iba vierou a ešte aj tak to zostane tajomstvom ľudských dejín, do ktorých až do plného zjavenia slávy Božích synov rušivo zasahuje hriech.

Cirkev sleduje svoj vlastný spásny cieľ a nielenže sprostredkúva človekovi Boží život, ale aj istým spôsobom vylieva na celý svet odblesk jeho svetla najmä tým, že ozdravuje a vyzdvihuje dôstojnosť ľudskej osoby, že upevňuje súdržnosť ľudskej spoločnosti a že dáva ľudskej každodennej činnosti hlbší zmysel a význam. Cirkev je takto presvedčená, že prostredníctvom svojich jednotlivých členov a celého svojho spoločenstva môže veľa urobiť pre to, aby bola ľudská rodina a jej dejiny ľudskejšie.

Tým, že Cirkev pomáha svetu, a veľa od neho prijíma, sleduje iba jeden cieľ, aby prišlo Božie kráľovstvo a uskutočnila sa spása celého ľudského pokolenia. Veď všetko dobré, čo môže Boží ľud v čase svojho pozemského putovania poskytnúť ľudskej rodine, vyplýva z toho, že Cirkev je všeobecnou sviatosťou spásy, teda že zjavuje a zároveň realizuje tajomstvo Božej lásky voči človeku.

Lebo samo Božie Slovo, skrze ktoré všetko povstalo, stalo sa telom, aby ako dokonalý človek všetkých spasilo a zjednotilo ako v hlave všetko. Pán je cieľom ľudských dejín, bodom, ku ktorému smerujú túžby dejín a civilizácie, stredobodom ľudského pokolenia, radosťou všetkých sŕdc a naplnením ich túžob. On je ten, ktorého Otec vzkriesil z mŕtvych, povýšil a posadil po svojej pravici a ustanovil ho za sudcu živých i mŕtvych. Oživení a zjednotení v jeho Duchu putujeme smerom k zavŕšeniu ľudských dejín, ktoré sa úplne zhoduje s plánom jeho lásky: „Zjednotiť v Kristovi ako v hlave všetko, čo je na nebi aj čo je na zemi.“

Sám Pán hovorí, „Hľa, prídem čoskoro a moja odplata so mnou; odmení každého podľa jeho skutkov. Ja som Alfa a Omega, Prvý a Posledný, Počiatok a Koniec.“

Z pastorálnej konštitúcie Gaudium et spes Druhého vatikánskeho koncilu o Cirkvi v dnešnom svete (Č. 40. 45)

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Kristus  moc  vláda  Pán  dejiny  ľudstvo  Boh  človek  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie