Hlavná stránka

Boháč v nebi

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Chudobni "Bol istý bohatý človek. Obliekal sa do purpuru a kmentu a deň čo deň prepychovo hodoval. Pri jeho bráne líhal akýsi žobrák, menom Lazár, plný vredov. Túžil nasýtiť sa z toho, čo padalo z boháčovho stola, a len psy prichádzali a lízali mu vredy."

Ježišove podobenstvo o boháčovi a Lazárovi. Dobre známe. Ani jeden ani druhý nič nerobili. Jeden preto, lebo nechcel a druhý preto, lebo nemohol. Keď tak trochu použijem fantáziu, môžeme si predstaviť aký bol boháč. V podstate nebol zlý, lebo nechával Lazára ležať pri svojej bráne. Nenadával mu, nevšímal si ho. Žil si svoj život, do nikoho sa nestaral, a ani on nechcel, aby sa niekto do neho staral. Zarobil si svoje peniaze a čo koho do toho, ako ich minie. Keď mal na to, dobre sa obliekal, mal rád, keď sa dobre najedol. Veď to v podstate nikomu neprekáža. Nikomu nemusel urobiť zle, len chcel byť sám sebou. Ale pozor!!!  Nikomu neurobil ani dobre! A to bola príčina, že sa dostal do pekla.

A kuknime na Lazára. Sedel a žobral. No veď čo mu iné ostávalo. Bol chorý, nikoho nemal a čakal. Čakal, kedy sa kto nad ním zľutuje. Kedy si ho kto všimne, kedy mu kto pomôže.

Neskrýva sa v nás tak trochu boháč a tak trochu aj Lazár? Kto z nás nepotrebuje pomôcť? Kto z nás nepotrebuje, aby mu niekto venoval pozornosť? A kto z nás môže pomôcť? Kto z nás môže venovať pozornosť tomu druhému? Skúsme dnes byť tým boháčom, ktorý sa dostane do neba. :-) A že nie sme dosť bohatí? Myslím, že odpoveď nám dá práve naša ľúbozvučná slovenčina. Veď sa len pozrime, čo znamená byť bohatý. Znamená to: BOH a TY.

Stretávate sa aj vy so situáciou, že tak strašne chceme byť lepší a nedarí sa? Ja hovorím, že máme jedno šťastie, že Boh vidí aj do srdca. A potvrdzuje to dnes i cez ústa proroka Jeremiáša: „Srdce je klamlivé nado všetko a rozjatrené, kto sa v ňom vyzná? Ja, Pán, skúmam myseľ a skúšam srdce: odplatím každému podľa jeho ciest, podľa ovocia jeho skutkov."

Aforizmus na dnes:
Kresťan by nemal mať malé ciele – smeruje predsa k Najvyššiemu.
Křesťan by neměl mít malé cíle – směřuje přece k Nejvyššímu.
Christians should not think too small – they are on their way to the Most High.
Pavel Kosorin, BIBLICKÉ AFORISMY (Cesta, Brno 2002, translated by Vlasta Lišková)

Share/Save/Bookmark


Tags: boháč  Lazár  Boh  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Hanka Švecová je s nami už odo dňa: Piatok, 24 Júl 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie