Hlavná stránka Kázne Tématické Kňaz - dobrý pastier - 1 - Druhý Kristus

Kňaz - dobrý pastier - 1 - Druhý Kristus

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 4.67 )

Jezis-pastierČasto hovoríme o Dobrom Pastierovi a myslíme tým Krista. Áno, to je ten najvyšší vzor, najkrajší príklad skutočného Pastiera, ktorý neuteká, keď príde nepriateľ, ale aj život dá za svoje ovce...

No tentoraz by som sa chcel zamerať na nás – kňazov. Drahí bratia, chcel by som sa pozrieť na našu službu, náš život, naše srdce, myseľ, dušu – na nás ako takých a pokúsiť sa načrtnúť portrét dobrého pastiera tak, ako ho vidím, keď sa pozerám na Krista.

Všetko, čo poviem pre nás – kňazov, platí rovnako pre rehoľných bratov či sestry, otcov a matky, ktoré sa musia takisto stať dobrými pastiermi pre svoje deti. Platí to aj pre učiteľov, vychovávateľov, animátorov a všetkých ostatných, ktorí akýmkoľvek spôsobom pracujú s ľuďmi, pretože aj oni, ak chcú sktočne pomôcť druhým, sa musia stať podobnými Kristovi práve v snahe byť skutočne dobrými pastiermi pre im zverených.

Otázka teda znie: „Ako sa stať skutočne dobrým pastierom pre iných, ktorých mi Boh zveril?“

Účinným a spoľahlivým receptom na to, ako sa stať dobrým pastierom pre iných, je snažiť sa vo všetkom čo najvernejšie podobať Kristovi – najvyššiemu „Dobrému pastierovi“. Nemusíme sa pritom báť, že by sme sa nakoniec všetci premenili na Krista a boli by sme tak všetci ako v uniformách, zbavení svojej osobnosti, svojej originálnosti a jedinečnosti. Každý sa ku Kristovi približuje svojou originálnou cestou, každý sa pripodobní ideálu, ktorým je Kristus, svojským neopakovateľným spôsobom. Kristus nechce ani nikdy nechcel urobiť z nás robotov, bábky, ktoré budú konať presne to, čo im prikáže, ale každému ponecháva jedinečnosť, v ktorej ho stvoril. Tajomstvom úspechu tejto našej postupnej úplnej premeny je nechať v sebe Krista žiť– dennodenne zomierať sebe a prepožičať celé svoje vnútro Kristovi.

Kristus má totiž dnes iba naše ruky, ktorými môže pokračovať vo svojej práci, ktorými sa môže dotýkať, pohladiť, pozdvihnúť, potiahnuť za sebou, či vytiahnuť svoje ovečky z blata, tŕnia či jamy.

Kristus má dnes len naše nohy, ktoré ho môžu zaniesť k ľuďom, ktorými môže ísť a hľadať svoje zablúdené ovečky aj na miesta, kde by sa bál ísť aj ten najodvážnejší z odvážnych.

Kristus má dnes len naše ústa, s pomocou ktorých môže potešiť, povzbudiť, pochváliť, upozorniť na nebezpečenstvá a rozprávať o svojej smrti a svojom zmŕtvychvstaní, o tom, že je živý, že kráča s nami, vedľa nás, a chce nás priviesť späť do domu Otca. Má len našu silu, ktorou môže pomôcť svojim bratom.

Sme posledné Božie evanjelium, radostná zvesť, ktorú ohlasujú naše skutky a slová.

Kňaz je predsa druhý Kristus a On je Dobrý Pastier. Aký je teda skutočne dobrý pastier podľa vzoru Ježiša? Pri svojich úvahách nad kňazom ako dobrým pastierom budeme pozerať vždy na Ježiša, jeho vlastnosti a podľa nich budeme formovať vlastnosti, aké by mal podľa Kristovho vzoru mať aj každý kňaz, ktorý chce byť verný poslaniu, ktoré mu zveril sám Kristus...

Prvou vlastnosťou kňaza ako dobrého pastiera, o ktorej si povieme v pokračovaní našich tématických kázní je:

„Dobre poznať hlavného pastiera celého Božieho stáda – samého Krista – poznať a byť s ním úplne zjednotený – s jeho vôľou, jeho zmýšľaním, jeho úmyslami, jeho pravou ľudskosťou...“

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Kňaz  dobrý  pastier  Kristus  vzor  druhý  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie