Hlavná stránka Listy misionárov Misionári Prežil som svinnú chrípku

Prežil som svinnú chrípku

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

pravoslávna katedrála BlagoveščenskOd poslednej správy o sebe prešli už hádam aj dva mesiace. Bude ťažké spomenúť si, čo zaujímavé sa za tú dobu odohralo.
Môj farár musel začiatkom októbra odcestovať do Indie, pretože nedostal prechodný pobyt, tak som tu zostal jediným katolíckym kňazom na celú Amurskú oblasť. Ale to hovorím zveličene, pretože oficiálne som len študent, tak aj v dobe neprítomnosti farára som mohol byť kňazom sám pre seba, hoci aj veriacim sa niečo z kňazskej milosti dostalo.

Čo bolo nepríjemné, tak to bola chrípková epidémia, ktorá vo veľkom zasiahla Amurskú oblasť. Síce smrteľných prípadov svinnej chrípky tipu H1N1 boli len štyri, respiračnými ochoreniami bolo zasiahnutých mnoho obyvateľov. Ja som len prechladol a za týždeň bolo po všetkom. Na radosť detí boli vyhlásené chrípkové prázdniny, ktoré sa pretiahli až na tri a pre mladších žiakov na štyri týždne. A pre mňa nadišli ťažké časy, čo robiť. Samému sa učiť niet chuti. Ešteže som mohol nejakými prekladíkmi pomôcť bratom na Slovensku, aspoň som posvätil čas. A potom klasika – skúšal som nové recepty. Výborne sa mi podarili španielske vtáčky, aj ruské hubové pirôžky a iné nenáročné jedlá. No extra hrdý som na domácu Marlenku, ktorá mi síce dala trochu zabrať, ale chuť bola originálna, síce ingrediencie som musel trochu prispôsobiť svojim podmienkam i neúspechom v postupe.

Blagoveschensk_12 Po skončení prázdnin som pocítil pokles hovorovej schopnosti ruštiny. Ešteže mi brat Waldemar, predstavený, dohodol doplniteľné vyučovanie s jednou farníčkou – učiteľkou Ľudmilou Petrovnou, aspoň trocha praxe sa predsa naskytlo.
No komunikácii sa človek chvála Bohu nemôže vyhnúť, lebo mladý farníci prichádzajú pravidelne a vždy je o čom sa porozprávať, hoci nohy ruky sú stále doplniteľnou slovnou pomôckou. Dokonca sa mi naskytla príležitosť pripravovať jedného chlapca na sv. prijímanie. Tak spoločne preberáme katechizmus a ja sa učím teologické pojmy po rusky. Nie je to náročné, pretože Nikita, síce má len 16, ale z teológie, histórie a náboženstva toho vie veľmi veľa, tak ho nechávam rozprávať, a občas poopravím jeho pohľady na pravú mieru, alebo sa navzájom konfrontujeme.

Lenin Svet je skutočne veľmi malý a hoci ja som na Ďalekom východe, stretám tu domáce prvky. V septembri to bolo slovenské pivo – Zlatý bažant, čo sme našli v obchode. Potom na oslave jedného miništranta v reštaurácii z ničoho nič hrali Barbaru Haščákovú a nakoniec som neďaleko od nášho bytu našiel českú reštauráciu a kaviareň U dobrého vojaka Švejka.

Posledný týždeň sa v univerzite organizovali olympiády ruského jazyka z príležitosti „Roka učoby ruskovo jazyka v Kitaj“ (preklad nie je treba, všetko je jasné). Ja, ako člen skupiny Suj-Chua 1, som tiež povinne písal test a úvahu, a celkom dobre uspel, ale pre svoj nečínsky, slovanský pôvod som sa nemohol zúčastniť posledného kola. Bolo by to voči nim nespravodlivé a ja som sa nemusel hanbiť, že Číňania vedia ruštinu lepšie než Slovák. V gramatike sú naozaj horliví majstri. Ale s porozumením a slovnou zásobou je to horšie. Mne je ťažko s nimi sa rozprávam, lebo sa navzájom hneď nerozumieme. Tak ma aj jeden párik zle pochopil. Počuli, že niekam odchádzam, ale mysleli si, že domov, na Slovensko, tak mi priniesli pamiatkové darčeky pre sestry (keďže u mňa niet priateľky). Tak im vďačne prinesiem nejakú pamiatku z Bajkala.

moji spolužiaci s profesorkou Neviem, ako k tomu došlo, ale niekto z čínskych spolužiakov prezradil ruským študentom žurnalistiky, že s nimi študuje niekto z Európy. Tam som mladej Jakutke Anžele dával interview o sebe do fakultného časopisu žurnalistov a deň na to jej spolužiačke, ktorá prišla aj s kolegami z regionálnej televízie a nakrútili so mnou nejaký drobný snímok o bežnom živote vo farnosti, v byte, čo varím a možno prídu aj na vyučovanie. To však nie je podstatné. Dôležité je, že sa okruh ruských priateľov môže ďalej rozšíriť.

Dva týždne som pochodil do školy a teraz sa nachádzam na ceste do Irkutska, kde by sme sa mali zúčastniť pastorálnej konferencie a oslavy desiatin biskupovej vysviacky. Cesta tam trvá dva plné dni, tak aspoň môžem okúsiť život vo vlaku. Je to zábava, ale aj nuda, lebo krajina naokolo je príliš jednotvárna – trocha snehu, mráz, brezy, brezy, brezy, dedinka, mesto, brezy, brezy, brezy.

Prešli štyri dni...

Už je po konferencii. Bolo tam fajn. Dozvedeli sme sa o živote a práci i plánoch a návrhoch na pastoráciu v iných farnostiach. o tým najpodstatnejším bolo spoločenstvo kňazov a zasvätených, kde sme sa mohli spoznať, porozprávať, zabaviť i pomodliť sa. Ja fotky neprikladám, ani širšie neopisujem, lebo myslím, že páter Robo sa tomu istotne obraznejšie vyjadrí.

Blagoveščensk - Bývalý kostol A mám pre všetkých jednu ponuku. U nás v Blagoveščensku ako už viete, bývalý katolícky kostol užívajú pravoslávny. Dohoda s nimi bola, že po 20-tich rokoch nám ho vrátia. Objavujú sa náznaky, že to nemusí byť veľmi náročné, treba len šikovných a ochotných laikov, možno aj kňazov, ktorí by citlivú vec vedeli posunúť dopredu. Ani z pravoslávnej strany to nevyzerá veľmi zle. Samozrejme, že každé dielo potrebuje duchovnú podporu. Preto vás pozývam, vytvoriť vo svojom okolí modlitbovú skupinu špeciálne za tento cieľ. Mohla by mať nazvanie Blagoveščensk, čo okrem iného znamená mesto Zvestovania. Spoločné stretnutie pri jednom desiatku ruženca raz do týždňa (desiatok môže byť presne „Ktorého si Panna z Ducha Svätého počala“) môže veci výrazne posunúť dopredu. Komu sa podarí nakloniť ľudí pre túto vec a vytvorí skupinu, nech mi dá vedieť na adresu michal.marhefka(zavináč)gmail.com. Ja sa povyzvedám o možnostiach vo váš prospech, napr. pravidelnej sv. omše na váš úmysel.

Tak do Zvestovania dobrých správ z Ďalekého východu.

P. Michal Marhefka, Blagoveščensk

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie