Zo všetkého, čo jestvuje a vzniká, nie je nič, čo by nebolo povstalo a existovalo v ňom a skrze neho, ako učí aj Teológ: „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Boh. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič.“ Lebo ako hudobník dobre naladenou lýrou dômyselne skladá hlboké tóny s vysokými a stredné s ostatnými a vytvára ladnú melódiu, tak aj Božia múdrosť drží celý svet ako lýru, spája to, čo je vo vzduchu, s tým, čo je na zemi, a to, čo je v nebi, s tým, čo je vo vzduchu, celok dáva do spojitosti s jednotlivosťami a všetko riadi svojimi pokynmi a svojou vôľou, a tak vytvára jediný svet a jediný nesmierne krásny a harmonický poriadok vo svete,
pričom samo Božie Slovo ostáva u Otca nehybné, kým nemennosťou svojej prirodzenosti hýbe všetko, ako sa páči Otcovi. Napokon vďaka nemu všetko žije a trvá podľa svojej prirodzenosti a skrze neho vytvára obdivuhodnú a naozaj božskú harmóniu.
Ak vôbec možno takú vec priblížiť nejakým obrazom, vezmime si za príklad veľký chór. V chóre zloženom z rozličných ľudí, z detí, žien, starcov i mládencov, každý spieva pod vedením jediného dirigenta podľa svojej prirodzenosti a schopnosti: muž ako muž, dieťa ako dieťa, starec ako starec, mládenec ako mládenec; všetci však vytvoria jedinú ladnú melódiu. Alebo ako naša duša dáva do pohybu súčasne všetky naše zmysly podľa činnosti vlastnej každému zmyslu tak, že keď sa namanie nejaká vec, dávajú sa všetky naraz do pohybu: oko, aby videlo, ucho, aby počulo, ruka, aby sa dotýkala, čuch, aby cítil, chuť, aby ochutnávala, a často aj iné údy tela, aby konali, napríklad nohy, aby kráčali. Takto je to aj v celej prírode. A hoci je náš príklad veľmi slabý, treba ho chápať vo vyššom zmysle.
Na jediný pokyn Božieho Slova sa všetko odrazu usporiada tak, že jednotlivé veci robia jednotlivo to, čo im je vlastné, a všetky spolu vytvárajú jediný poriadok.
Z rečí svätého biskupa Atanáza Proti pohanom (Nn. 42-43: PG 25, 83-87)
Mária, naša i Kristova Matka (bl. Guerik)< << Predchádzajúci článok | Ďalší článok >> >Krst Boha človekom (sv. Gregor Naziánzsky) |
---|