Hlavná stránka

Potreba Tešiteľa (sv. Cyril Alexandrijský)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Duch_Svaty7Už bolo vykonané všetko, čo bolo treba na zemi zariadiť. Bolo však naskrze potrebné, aby sme sa stali účastnými aj na božskej prirodzenosti Slova; čiže aby sme sa zriekli svojho života, zmenili ho na iný a začali žiť novým, nábožným životom. A to nebolo možné ináč ako účasťou na Svätom Duchu. No najvhodnejší čas na zoslanie Ducha a na jeho zostúpenie na nás bol ten, čo nasledoval po odchode Krista, nášho Spasiteľa.

Lebo kým bol Kristus ešte s veriacimi v tele, videli v ňom, ako sa domnievam, darcu všetkého dobra. Ale keď prišiel čas a nevyhnutnosť vystúpiť k nebeskému Otcovi, ako mohol nezostať so svojimi skrze Ducha a neprebývať skrze vieru v našich srdciach, aby sme ho mali v sebe a s dôverou mohli volať: „Abba, Otče,“ aby sme ľahko išli cestou hociktorej čnosti a boli silní, až nepremožiteľní proti úkladom diabla a útokom ľudí, ako tí, čo majú všemohúceho Ducha?
A že Duch premieňa na iných ľudí tých, v ktorých je a v ktorých prebýva, a že im dáva nový život, možno ľahko hocikomu doložiť svedectvami zo Starého i z Nového zákona.
Blahoslavený Samuel vraví v rozhovore Saulovi: „Zostúpi na teba Pánov Duch a premeníš sa na iného muža.“ A svätý Pavol píše: „My všetci s odhalenou tvárou hľadíme ako v zrkadle na Pánovu slávu a Pánov Duch nás premieňa na taký istý, čoraz slávnejší obraz. Pán je Duch.“
Vidíš, ako Duch premieňa tých, v ktorých prebýva, akoby na iný obraz? Veď on ľahko prenáša od záujmu o pozemské veci k pohľadu iba na to, čo je v nebesiach, a od zbabelej ustrašenosti k odvážnej a ušľachtilej sile ducha. A naozaj niet pochybnosti, že učeníci boli takí rozhodní a takí posilnení Duchom, že ich nepremohli ani útoky prenasledovateľov, ale húževnate sa pridŕžali lásky ku Kristovi.
Teda je pravda, čo hovorí Spasiteľ: „Je pre vás lepšie, aby som sa vrátil do neba.“ Lebo tu bol čas, keď mal zostúpiť Duch.

Z Komentára svätého biskupa Cyrila Alexandrijského k Jánovmu evanjeliu
(Lib. 10: PG 74, 434)

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie