Hlavná stránka Úvahy O viere Chceš mat moc?

Chceš mat moc?

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Včera bola úvaha o Kristovi, skutkoch a viere. Úvaha vychádzala z citácie pápeža Františka, ktorý hovoril, že je potrebné vyznávať Krista, inak sa staneme charitatívnou mimovládkou. Zaujímavé slovo „mimovládna“... Áno, bez Krista budeme mimo vlády, mimo vládnutia. Keď človek pozoruje prvé kroky svätého otca, tak on Krista vyznáva, hoci to nie vždy robí slovami. Veď už koľké sympatie ľudí si získal a to ešte ani nič nenapísal, ani veľa verejných prejavov nemal a už koľké videa bežia po internete a ukazujú jeho silné gestá. Vôbec nie je „mimo vlády“, práve naopak, začína vládnuť práve gestami a postojmi, ktoré sa pri slove „vládnuť“ veľa nepoužívajú: pokora, láska, úcta, úsmev, humor.

Je zaujímavé ako sa vnímajú zverené funkcie. Keď ti zveria funkciu, človek má tú tendenciu, že začne používať moc, ktorá patrí ku funkcii. S povýšením rastie aj moc. Ale pozor, s každým povýšením a mocou prichádza aj väčšia úloha.  A omnoho dôležitejšie je uvedomiť si, že to prvé, čím by sa mal človek pri preberaní funkcie zaoberať, nie je moc, ktorá k tomu patrí, ale úloha, ktorá mu bola zverená.  Ale poznáme ako to v praxi chodí... Opačne. Človek najskôr pomysli na moc, použije ju, ako chce a potom mu možno vyjde čas aj na splnenie úlohy, ktorú dostal.
Sväté Písmo hovorí o Ježišovi, že „učil ako ten, čo má moc...“ Opäť sa trochu pohrám so slovíčkami (naša úžasná slovenčina): mať moc môžeme aj inak povedať: mať veľa. Chceš mať moc? Tak musíš dávať veľa. Nie z cudzieho, ale zo svojho. Zo svojho pokladu, ktorý je v tebe ukrytý.

Share/Save/Bookmark
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Hanka Švecová je s nami už odo dňa: Piatok, 24 Júl 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie