SVD v Bolívii

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

HoryISpoločnosť Božieho Slova začala svoju misijnú činnosť v Bolívii v roku 1982. Bolívia bola zo začiatku dištriktom paraguajskej provincie. V roku 1991 sa stala samostatnou régiou. Regionálny dom sa nachádza v La Paz. Ďalšie dištrikty sú v Santa Cruz a v Cochabamba.

Misijná činnosť Spoločnosti Božieho Slova v Bolívii spočíva v pastoračnej činnosti, ďalšom vzdelávaní a rozvoji kresťanského povedomia obyvateľstva. Svoju činnosť kňazi vykonávajú na farách, odkiaľ dochádzajú do jednotlivých obcí a osád, v ktorých sa doteraz evanjelium ohlasovalo nedostatočne. Starajú sa o výchovu mládeže, veľkú pozornosť venujú "deťom ulice". Vychovávajú katechétov a vykonávajú pastoráciu povolaní.
V Cochabamba vedú seminár (Seminario Verbo Divino), ako aj veľkú knižnicu (Liberia Verbo Divino). V Santa Cruz de la Sierra je centrum poľnohospodárskeho priemyslu v Bolívii. Bolívijský arcibiskup vyzval členov Spoločnosti Božieho Slova, aby sa etablovali v tomto stredisku. Pre ohraničený počet spolubratov však nebolo možné reagovať pozitívne.

Ďalšia činnosť spočíva vo vydávaní biblických, katechetických a misiologických materiálov, ako aj všeobecnej literatúry a audiovizuálnych produktov na pastoračnú prácu. S takýmto zameraním bolo otvorené prvé kníhkupectvo "Verbo Divino" v Cochabamba a ďalšie v Santa Cruz de la Sierra. Nezabúda sa ani na biblický apoštolát, aby sa ohlasovalo Božie Slovo.
Spoločnosť Božieho Slova má v Bolívii 36 členov. Z toho je 29 kňazov, štyria klerici a traja bratia - laici. Ich priemerný vek je 39,3 roka a pochádzajú zo štrnástich národností.
Aj slovenskí misionári majú podiel na práci v Bolívii. Prvým z nich je P. Bernard Kulha (1933), ktorý po vysviacke odišiel pracovať do Paraguaja. Po zriadení régie ho poslali do Bolívie, kde najprv pracoval medzi opustenými a chudobnými Indiánmi v Coripata. Jeho posledné pracovisko je San Miguel Archangel v oblasti Santa Cruz. Má bohaté skúsenosti z práce misionára na južnej pologuli. Ďalším je P. Ján Palúch (1960), ktorý po vysviacke dostal určenie do Bolívie, kde najprv pracoval v Cochabamba, neskoršie v El Alto vo farnosti Santa Maria de los Angeles. Počas svojej činnosti vykonal veľký podiel práce v pastorácii v obciach a osadách.
Tretím misionárom je P. Ondrej Pešta (1975). Vysvätený bol 21. júna t. r. Jeho misijné určenie je Bolívia, kam zakrátko vycestuje. Najprv zakotví v Cochabamba v Seminario Verbo Divino a bude pracovať v La Paz.

Budeme pomáhať Cirkvi v Bolívii najmä modlitbou za hojné kňazské a rehoľné povolania, aby milióny tamojších katolíkov neboli ako stádo bez pastierov. Pre našich misionárov budeme vyprosovať hojnosť darov Ducha Svätého v ich ťažkej misionárskej činnosti.

Share/Save/Bookmark


Tags: SVD  Bolívia  info  misionári  
feed1 Komentáre
Mária Bartošová
29. April 2012
77.247.224.22
Hodnotenie: +1

Do Brazílie na misie bol vyslaný aj páter Ján Rušin, SVD. Dňa 2.mája 2012 má krásne narodeniny - 40 rokov. Páter, prajem hlavne zdravie, vyprosujem Božiu pomoc a ochranu Panny Márie. Ďakujem za Petržalčanov za Vaše pôsobenie v Bratislave. Posielam pozdravy a modlitby.
S úctou M.B.

Nahlás nadávky
Zníž
Zvýš hodnotenie

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Amerika

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie