SVD v Argentíne

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 1.67 )

SvomsaVäčšina prisťahovalcov do Argentíny sa hlásila ku katolíckej cirkvi. Preto neprekvapuje, že zakladateľovi Spoločnosti Božieho Slova Arnoldovi Janssenovi dávali viacerí otázky, prečo sa zaujíma o Argentínu, keď je to katolícka krajina. Zakladateľ odpovedal: "Katolícka cirkev stratila v Severnej Amerike viacero miliónov svojich členov, ktorí sa prisťahovali, ale nemali svojich kňazov. Padli za obeť sektám, ktoré mali svojich hlásateľov. Desaťtisíce prisťahovalcov v Argentíne nemajú ani jedného vlastného kňaza. Má zostať toto Kristovo stádo opustené, bez pastiera?"

A tak od roku 1889 odchádzali každoročne z holandského mestečka Steyl (z prvého misijného domu) verbistickí pátri a bratia laici do Argentíny. V roku 1894 si Spoločnosť Božieho Slova postavila v Buenos Aires provinciálny dom a tlačiareň.
Spoločnosť Božieho Slova postupom času založila v Argentíne tri provincie: Južnú so sídlom v Buenos Aires, ku ktorej patrí aj dištrikt Uruguaj so sídlom Montevideo, Severnú so sídlom v Córdobe a Východnú so sídlom v Posadas. Južná provincia vrátane Uruguaja má 88 členov, Severná provincia má 68 a Východná 63 členov.
Misijná činnosť Spoločnosti Božieho Slova v Argentíne je zameraná na tri hlavné okruhy: činnosť vo farnostiach, pastoračná činnosť v školách a na priority Spoločnosti Božieho Slova.
Členovia Spoločnosti Božieho Slova v súčasnosti spravujú 60 veľkých farností s veľkým počtom filiálok a staníc. Niektoré farnosti si vyžadujú viacerých kňazov, či sa už nachádzajú vo veľkých mestských centrách, alebo na dedinách.
Republika Uruguaj je v rámci misijnej činnosti zaradená do Južnej provincie Argentíny. Má vyše 3 miliónov obyvateľov, z nich je 6 % katolíkov. Členovia SVD sa predovšetkým zameriavajú na pomoc miestnej Cirkvi.
Druhým okruhom činnosti SVD je pastoračná činnosť na školách a v rôznych kolégiách. Spoločnosť Božieho Slova okrem vyučovania v školách vedie v Argentíne sedem kolégií, v ktorých je vyše 10 000 študentov. Všetky kolégiá sú

pre chlapcov ako aj dievčatá, a sú pre všetky stupne škôl. V kolégiách je dostatočný priestor pre evanjelizáciu a pre poskytovanie humánneho a kresťanského vzdelávania.
Tretím okruhom sú priority Spoločnosti Božieho Slova. Medzi nimi je na prvom mieste vytváranie misionárskeho povedomia a pastorácie povolaní. Ďalšou úlohou je biblická pastorácia a spiritualita. Sväté písmo je základným elementom pre evanjelizáciu a duchovnú obnovu Cirkvi. Každá provincia v Argentíne má pre túto činnosť vybraných stálych členov. Ďalej je to otázka hnutia Spravodlivosť a pokoj.
Výchova vlastného dorastu sa uskutočňuje v spolupráci s Chille a Paraguajom. Štúdium filozofie a teológie sa koná v rôznych inštitútoch, ktoré vedú rehoľné spoločnosti. V ostatnom čase sem prichádzajú mladí misionári najmä z Ázie (Filipínci a Indonézania).
Spoločnosť Božieho Slova v Argentíne má spolu 219 členov, 183 pátrov, 23 bratov laikov a 13 klerikov. Priemerný vek je 55,5 rokov. Polovička misionárov je zo zahraničia a pochádza zo 14 krajín.
Podiel slovenských misionárov v Argentíne:
P. Rudolf Michalík (1914-1984). Pochádzal z Chynorian. V roku 1947 odišiel do Argentíny. Najprv pracoval v diecéznom seminári v Catamarre, potom vo farnosti San Jeronimo. Postavil kostol a faru v meste Jujmy a kostol v osade San Vincente, ktorú založil. Od roku 1961 pôsobil v provincii Misiones až do konca života. Zomrel 21. januára 1984 po

zákernej chorobe v Misijnom dome v Possade, kde je aj pochovaný. Do územia Misiones prišli misionári SVD v roku 1898. Od obetavých misionárov dostalo toto územie pomenovanie Misiones.
P. Ján Nemčík (1921). Pochádza z početnej rodiny zo Žakaroviec. Teologické štúdiá dokončil v Ríme na pápežskej univerzite benediktínov San Anzelmo. Za kňaza bol vysvätený roku 1947 v Ríme. Po vysviacke roku 1948 odišiel do Argentíny. Najprv vyučoval v Misijnom dome, neskôr v seminári. Spolu so svojím kolegom mali na starosti 20 misijných staníc. Vyše 40 rokov pôsobil ako farár v San Ignaciu, Cero Agule, Obere. Po 43 rokoch svojho účinkovania v Argentíne sa vrátil v roku 1992 na Slovensko. Svoje bohaté skúsenosti v misijnej práci opísal v knižke Južná Amerika, aká si? Knižku vydal Misijný dom Matky Božej v Nitre v roku 2000. Teraz je k dispozícii už druhé vydanie.
P. Ján Klorus (1921-1969). Narodil sa v Rudňanoch na Spiši. Bohoslovecké štúdiá absolvoval v Ríme, kde bol roku 1949 vysvätený za kňaza. V marci roku 1950 prišiel do Argentíny. Tri roky vyučoval v biskupskom seminári v Corrientes. V rokoch 1953-1960 pracoval ako misionár v dištrikte Misiones. Od roku 1960 do roku 1964 vyučoval na lýceu v Santiagu. Časť svojho pobytu strávil v Paraguaji a Chille. Bol prvým slovenským misionárom, ktorý ochorel na lepru. K tomu sa pridružila rakovina hrtana. Zomrel ako 48-ročný 21. apríla 1969. Je pochovaný na cintoríne v Rafael Calzada, neďaleko Buenos Aires.

Br. Peregrin Brunovský (1904-1981). Pochádzal z Piešťan. V roku 1933 bol vyslaný ako misionár do Argentíny, do Buenos Aires, kde pôsobil vyše 46 rokov. Dlhé roky bol rozširovateľom misijnej tlače. Pritom pomáhal všetkým prichádzajúcim Slovákom nájsť v Argentíne prácu. Svojou prácou pomohol vychovať nejedného misionára v Argentíne. Bol známou osobnosťou jednej veľkej štvrti Buenos Aires. Zomrel 17. februára 1981 v Rafael Calzada, kde má Spoločnosť Božieho Slova seminár.
Br. Ján Gromada (1935). Narodil sa v Kline na Orave. V roku 1968 vstúpil do Spoločnosti Božieho Slova vo Svätom Gabrieli pri Viedni, kde pracoval ako elektrikár a neskôr ako pracovník tlačiarne. V roku 1979 odišiel ako misionár do Argentíny, do kolégia v hlavnom meste provincie Possados. Pôsobil aj medzi Indiánmi. Veľmi pomáhal rehoľným kňazom v provincii Possados. V posledných rokoch pracuje v Paraguaji v dištrikte Itapúa Sur, v Misijnom dome Encarnación.
Na záver možno konštatovať, že Spoločnosť Božieho Slova v Argentíne úspešne pracuje. Jej počet členov sa stále zvyšuje. Veľkú obľubu získali aj slovenskí misionári, ktorí boli pre Argentínu opravdivým požehnaním. Mnohostranná je aktivita našich poslov viery.

informácie o SVD v ARGENTÍNE pripravil P. Karol Bošmanský SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: SVD  Argentína  info  misionári  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Amerika

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie