Hlavná stránka Misie - rôzne O možnostiach ísť do misií ako dobrovoľník Ako sa môžeš stať misijným dobrovoľníkom?

Ako sa môžeš stať misijným dobrovoľníkom?

E-mail Tlačiť PDF
(7 hlasovaní, Priemerná známka: 4.57 )

RozhovorySi rozhodnutý urobiť niečo pre Krista a ľudí, ktorí ho ešte nepoznajú? Čo máš urobiť a ako presne postupovať? Kde sa najprv informovať?

 

 

 

 

 

 

Predovšetkým sa najprv informuj v rôznych reholiach a organizáciách, ktorých kontakty si môžeš nájsť na stránkach nášho portálu:

Kontakty na rehole a organizácie - tu si nájdi rehoľu, alebo organizáciu, ktorá ti "padne do oka", a skús im poslať mail, alebo zatelefonovať na telefónne čísla uvedené na ich www stránkach.

Mnoho ďalších informácií môžeš nájsť aj na www stránkach týchto misijných reholí a organizácií:

Linky - sekcia s kategóriou "Misijné linky" na našom portále ti môže byť nápomocná v tomto hľadaní.

Uvádzame tu niekoľko podmienok programu pre misijných dobrovoľníkov, ktorý momentálne nefunguje, ale môže vám byť pomôckou. Nájdete tu zopár podmienok, ktoré by mal misijný dobrovoľník spĺňať:

 

1. Všeobecné informácie

Misijné dobrovoľníctvo je konkrétnou odpoveďou na túžbu mladých kresťanov prežiť minimálne 1 rok medzi ľuďmi odlišnej kultúry v zahraničí a prejaviť tak solidaritu s tými z našich blížnych, ktorí žijú v ťažkých sociálnych pomeroch. Uskutočňuje sa v spolupráci s rehoľnými komunitami, prípadne laickými kresťanskými spoločenstvami.

Misijný pobyt umožňuje mladým ľuďom prežiť osobnú skúsenosť zdieľania sa s bratmi a sestrami inej kultúry po praktickej i duchovnej stránke. Prínos pobytu v misiách je vždy obojstranný – jednak pre Cirkev v misiách, ale aj pre osobný rast misijného dobrovoľníka.

2. Osobné predpoklady pre pobyt v misiách:

a) Motivácia vyplývajúca z kresťanského presvedčenia, z osobne prežívanej viery; túžba spoznať život v cudzej kultúre a naplno prežívať solidaritu s druhými
b) Ochota a schopnosť žiť v komunite
c) Pripravenosť žiť v jednoduchých životných podmienkach, ochota zapojiť sa v komunite do domácich povinností i do sociálnej a pastoračnej služby podľa individuálnych schopností
d) Osobná angažovanosť v katolíckej Cirkvi na Slovensku, napr. v mládežníckej skupine alebo inak (vyžaduje sa doporučenie kňaza)
e) Schopnosť tímovej spolupráce, otvorenosť dialógu a schopnosť prispôsobiť sa
f) Tvorivosť a schopnosť podeliť sa o duchovné i hmotné dary
g) Zodpovedajúce jazykové znalosti podľa krajiny misijného určenia (schopnosť dorozumieť sa v úradnom jazyku misijnej krajiny)
h) Vek minimálne 20 rokov
i) Dĺžka pobytu minimálne 12 mesiacov
j) Pružnosť, otvorenosť a ochota prijať krajinu misijného určenia, ktorá bude k dispozícii (kde sú voľné miesta pre laických misionárov)

3. Príprava na pobyt v misiách

Ovocie roku stráveného v misiách závisí aj od kvalitnej prípravy, ktorá trvá cca 8 –10 mesiacov. Táto smeruje ku všestrannej duchovno – praktickej formácii mladého kresťana na pobyt a službu v misiách. Prebieha v spolupráci s rôznymi rehoľami a organizáciami. Realizuje sa formou viacerých blokových seminárov a stretnutí s rôznym tematickým zameraním. Každá rehoľa, či organizácia má svoj program prípravy. Informovať sa musíš u každej osobitne. Súčasťou celej osobnej prípravy je zakaždým aj otvorenosť a vnímavosť voči problémom „tretieho sveta“, získavanie informácií prostredníctvom kníh, časopisov, filmov na uvedenú tému.

4. Realizácia misijného pobytu

a) Pri výbere misijnej krajiny (miesto misijného určenia) sa podľa možností prihliada na individuálnu túžbu a predpoklady každého dobrovoľníka (jazykové i profesionálne), avšak zohľadňujú sa i potreby tej ktorej misijnej oblasti.
b) Komunita, do ktorej sa mladý misijný dobrovoľník začlení, poskytuje dobrovoľníkovi stravu a ubytovanie zdarma. Misijný dobrovoľník znáša výdavky na cestu, poistenie, vreckové a očkovania, ako i výdavky spojené s účasťou na prípravných seminároch.
c) Misijné dobrovoľníctvo neznamená tzv. „misijnú turistiku“, ani študijný pobyt, ide v prvom rade o službu tým bratom a sestrám v Cirkvi, ktorí žijú často v neporovnateľne ťažších podmienkach, pričom motiváciou dobrovoľníka je priniesť prakticky žitú radostnú zvesť Evanjelia do misijnej krajiny. Ide o spoluprežívanie viery s bratmi a sestrami v cudzine, ktoré zároveň slúži k osobnému vyzrievaniu viery i osobnosti.

Každá rehoľa alebo organizácia má svoj program a okrem týchto všeobecných podmienok, požaduje ešte navyše konkrétne podmienky vzhľadom na krajinu, do ktorej dobrovoľníka posiela, a vzhľadom na požiadavky misionára, ktorému má byť daný dobrovoľník pridelený.

O prípadných nejasnostiach môžete s nami diskutovať na fóre určenom pre dobrovoľníkov: Dobrovoľníci.

Share/Save/Bookmark


Tags: misie  dobrovoľník  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie