Hlavná stránka Ako pomôcť misiám? Ako môžeš pomôcť misiám?

Ako môžeš pomôcť misiám?

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 4.67 )

OknoČasto ťa možno trápie tieto otázky:

"Ako by som ja mohol pomôcť tým, ktorí sú na tom horšie ako ja?
Dnes, keď každú korunu vedia rôzne nadácie zneužiť na vlastné záujmy, komu dôverovať?
Financie sú jedinou formou pomoci týmto ľuďom?"

V tomto článku by sme ti chceli aspoň načrtnúť pár možností, ako ľuďom v misiách pomôcť. Nech sa páči...

Diskusiu ohľadom rôznych možností pomoci misiám a misionárom nájdeš na fóre "Ako môžem pomôcť misiám?" Sú tam určite ďalšie možnosti ako pomáhať misiám okrem tých, ktoré si môžeš prečítať v tomto článku. Formy pomoci ľuďom v misiách sú okrem iného tieto:

1. Modlitba
2. Propagácia misií a misijnej myšlienky tam, kde žiješ
3. Konkrétna pomoc - rôzne materiály potrebné ľuďom v misiách

4. Sebadarovaním sa misiám
5. Finančne

1. Modlitba

Bez modlitby sú všetky snaženia misionárov márne. Preto aj zakladateľ SVD Sv. Arnold Janssen založil okrem aktívnych misijných rehoľných spoločenstiev mužskej a ženskej aj kontemplatívnu kongregáciu Služobníc Ducha Svätého ustavičnej poklony, ktoré sa za misionárov a misionárky ustavične modlia. Do tejto formy pomoci by som zaradil:

a) Osobná modlitba za misie

b) Modlitba celého spoločenstva za misie a misionárov - môže si celé spoločenstvo vybrať jedného misionára a jeho konkrétny projekt, za ktorý sa chcú modliť, alebo si vyberú jeden týždeň v mesiaci (napr. vždy tretí), kedy sa budú prihovárať vždy za nejakých konkrétnych misionárov ale aj za misie a misionárov všeobecne

c) Reťaz modlitby ruženca rôznych spoločenstiev - jeden týždeň sa napr. bude modliť celé spoločenstvo ruženec - spoločne alebo osobne po jednom doma každý deň niekto iný zo spoločenstva, ďalší týždeň si túto šnúru či reťaz modlitby zoberie ďalšie spoločenstvo, alebo ďalšie osoby - zapisovať sa môžu u jednej osoby alebo v kostole pri nástenke... Organizáciu nechávame na vás...

d) Adorácie obetované za misie a misionárov

e) Sv. omše obetované za misie a misionárov - konrétnych alebo všeobecne s tým, že sa po sv. omši premietne pre veriacich v kostole alebo v pastoračnom centre film o nejakom misionárovi (séria Moja Misia I, II, III je na to veľmi vhodná)

Ak by ste sa chceli dozvedieť o ďalších možnostiach pomoci misiám cez modlitbu, alebo pridať ďalšie možnosti, navštívte fórum "Modlitba za misie a misionárov".

2. Propagácia misií a misijnej myšlienky tam, kde žiješ

Hovoriť o misiách, o potrebe pomáhať iným pri ohlasovaní evanjelia, povzbudzovať iných k tomu, aby sa snažili o podporu misií je tiež veľkou pomocou misiám. Ak máš vo svojom okolí ľudí, ktorí o misionároch ešte nepočuli, navštív ich, pusti im nejaký dobrý film o misionároch, porozprávaj im o niekom, kto v misiách pracuje.

Veľmi peknou pomocou je aj organizovať tzv. "Misijné večery", kedy sa v kostole po sv. omši alebo v pastoračnom centre spoločne stretnú veriaci z farnosti na spoločnej diskusii s misionárom, ktorého by ste si pozvali z rôznych spoločenstiev, ktoré posielajú svojich členov do misií. Vyberte si z ponuky reholí, hnutí a organizácií, ktoré pracujú v misiách.

Ďalšou propagáciou misií je organizovať pravidelné "Misijné premietania", kde by ste mohli veriacim z farnosti alebo z rôznych spoločenstiev vo farnosti pravidelne premietať filmy o misionároch (už spomenutá séria Moja Misia I, II, III je na to veľmi vhodná), po ktorých by mohli nasledovať vzájomné debaty a diskusie na danú problematiku, ktorá bola v premietnutom filme spomenutá.

Nemenej dôležitou propagáciou misií je rozširovať letáky o misiách a misijných spoločenstvách, prípadne upozorňovať aj na misijné stránky a stránky misijných spoločenstiev, reholí a hnutí na internete, kde sa môžu mnohí dozvedieť o misiách ďalšie zaujímavé informácie.

Ak by ste sa chceli dozvedieť o ďalších možnostiach pomoci misiám cez propagáciu, alebo pridať ďalšie možnosti, navštívte fórum "Propagácia za misie a misionárov".

3. Konkrétna pomoc - rôzne materiály potrebné ľuďom v misiách

Kedysi sa organizovali balíky s potravinami, oblečením, či rôznymi pomôckami pre vyučovanie náboženstva, ktoré sa potom posielali priamo misionárom do misijných staníc, ktorí prejavili o takéto materiály záujem. Možno by bolo možné cez internet a mail skontaktovať sa s niektorým z misionárom a po konzultácii s ním organizovať pre jeho misijnú prácu takúto pomoc vo farnosti, v ktorej žijete. Čo by sa balilo do balíkov a posielalo na adresu misijnej stanice, záleží od misionárovej práce, od potrieb domorodých obyvateľov, ktorým misionár slúži a vašich možností.

Ďalšou možnosťou je organizovať veľké zbierky šatstva alebo potravín a iných materiálov a vo veľkých nákladných autách previezť na miesto misijnej stanice.

Ďalšou už niektorými využívanou možnosťou, je organizovať skupiny robotníkov, ktorí by šli do danej krajiny pomôcť domorodým obyvateľom postaviť nemocnicu, školu, prípadne ubytovanie v menších domčekoch. Financie na zakúpenie stavebného materiálu by si priniesli so sebou, prípadne už tento materiál priviezli so sebou zo Slovenska.

Ak by ste sa chceli dozvedieť o ďalších možnostiach pomoci misiám cez konkrétnu pomoc rôznymi materiálmi alebo pridať ďalšie možnosti, navštívte fórum "Materiálna pomoc misiám".

4. Sebadarovanie sa misiám

Možno aj teba Boh volá, aby si sa zapojil svojimi rukami, ústami, očami - sebou samým - do ohlasovania jeho radostnej zvesti. Cítiš v sebe jeho volanie? Môže ťa volať do svojej vinice ako:

a) Misionára - buď diecézneho kňaza, ktorý požiada svojho diecézneho biskupa o uvoľnenie z diecézy do misií, alebo rehoľného kňaza prípadne rehoľného brata či rehoľnej sestry misijno-rehoľnej spoločnosti či kongregácie, ktorá pravidelne posiela svojich spolubratov do misií. Možností je na Slovensku dostatok, môžeš si vybrať z ponuky reholí, ktoré pracujú v misiách.

b) Misijného dobrovoľníka - na pár mesiacov, rok či niekoľko rokov venovať svoj čas, sily, um i srdce ako laik misijnému dielu Cirkvi v rôznych častiach sveta. Takisto si môžeš vybrať z ponuky reholí, hnutí a organizácií, ktoré pracujú v misiách a informovať sa u nich o možnostiach, aké poskytujú laikom pre prácu v misiách a zapojiť sa do ich programu prípravy.

c) Lekára, učiteľa, či architekta alebo údržbára - aj toto je možnosť, ako konkrétne pomôcť ľuďom v misiách, ktorí si tieto záležitosti ešte nedokážu z vlastných síl zabezpečiť. Samozrejme tvoje pôsobenie by malo viesť k tomu, aby si domorodých obyvateľov postupne pripravoval na prebratie týchto dôležitých funkcií - naučiť ľudí "loviť ryby", nielen im "ryby iba dodávať" bez snahy o ich osamostatnenie.

Ak by ste sa chceli dozvedieť o ďalších možnostiach pomoci misiám sebadarovaním alebo pridať ďalšie možnosti, navštívte fórum "Sebadarovanie misiám".

5. Finančne

Bez vašich finančných prostriedkov venovaných misiám by sa nemohlo uskutočniť množstvo misijných diel po celom svete. Nie sú podstatné pri misijnej práci, ale ako všade sú dôležité pre správne fungovanie misijných staníc a potrieb misie. Finančné možnosti podpory misií sú rôzne:

a) Financie, ktoré chcete poslať konkrétnemu misionárovi, môžete poslať podľa dohody s ním cez mail, list alebo telefonicky, podľa toho, ktorá forma komunikácie vám najviac vyhovuje. Každá krajina, každá rehoľa, či hnutie má svoje pravidlá, podľa ktorých sa riadi. Treba sa teda dopredu s konkrétnym misionárom dohodnúť.

b) Pôstom pomôž misiám - akcia počas pôstu, kedy sa jednotlivci alebo celé spoločenstvá môžu svojím pôstom zapojiť do pomoci misiám a misionárom. Podorobné informácie o tejto možnosti nájdete v článku "Pôstom pomôž misiám"

c) Misijné zbierky, ktoré sa pravidelne organizujú na podporu Pápežských misijných diel, prípadne iných organizácií sú takisto výbornou formou pomoci misiám.

d) 2% zo svojich daní môžete poukázať na misijné rehole, hnutia a organizácie a takto podporiť misie a misionárov. Viac sa môžete dozvedieť v článku "2% z daní misiám"

Ak by ste sa chceli dozvedieť o ďalších možnostiach pomoci misiám cez darovanie finančných prostriedkov alebo pridať ďalšie možnosti, navštívte fórum "Finančná pomoc misiám".

 

  Share/Save/Bookmark


  Tags: Pomoc  misiám  misie  dobrovoľníci  
  feed1 Komentáre
  Administrator
  31. March 2009
  62.197.200.54
  Hodnotenie: +2

  Existujú aj ďalšie možnosti, ako pomáhať misiám. Ak máš nejaké nápady, napíš ich tu - do komenárov k článku, alebo do uvedených témy v našom fóre.

  Nahlás nadávky
  Zníž
  Zvýš hodnotenie

  Napíš komentár
   
   
  quote
  bold
  italicize
  underline
  strike
  url
  image
  quote
  quote
  smile
  wink
  laugh
  grin
  angry
  sad
  shocked
  cool
  tongue
  kiss
  cry
  Menšie | Väčšie
   

  security image
  Opíš zobrazené písmená


  busy
   

  Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

  Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

  10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
  Misie

  Vyhľadávanie

  Webmisie.sk

  Reklama

  Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie