Hlavná stránka Recenzie Filmy "Umučenie Krista" - Mel Gibson - Stručné informácie

"Umučenie Krista" - Mel Gibson - Stručné informácie

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

UMUČENIE KRISTA je film o posledných dvanástich hodinách Ježiša z Nazaretu. Film začína v záhrade Getsemanskej, kde sa Ježiš prichádza modliť po Poslednej Večeri. Ježiš odoláva Satanovým pokušeniam. Po zrade Judáša Iškariotského, je Ježiš zatknutý a odvlečený naspäť do Jeruzalema, pred vodcov farizejov, kde čelí obvineniam z rúhania. Farizeji ho odsúdia na smrť. Ježiš je privedený pred Piláta, rímskeho miestodržiteľa Palestíny, ktorý si vypočuje obvinenia farizejov voči Ježišovi. Pilát si uvedomuje politický konflikt, preto záležitosť postúpi kráľovi Herodesovi. Herodes vracia Ježiša Pilátovi, ktorý predloží zástupu ľudí možnosť voľby medzi Ježišom a zločincom Barnabášom. Zástup volí slobodu pre Barnabáša a smrť pre Ježiša.Ježiš je predaný rímskym vojakom a zbičovaný. Pilát ho ukáže zástupu ľudí a ako by povedal: „nie je to dosť“. Nie, nie je. Pilát sa zbavuje viny tým, že prikáže svojim vojakom plniť vôľu ľudu. Ježiš nesie svoj kríž ulicami Jeruzalema na vrch Golgota. Je pribitý na kríž. Prežíva svoje posledné pokušenie – strach, že ho Otec opustil. Prekoná svoj strach, pozrie na Máriu a vysloví, čo iba ona úplne pochopí „je dokonané“. Potom zomiera: „do Tvojich rúk vkladám svoju dušu.“

INFORMÁCIE O VZNIKU FILMU

Scenár k filmu Umučenie Krista (The Passion of the Christ) vytvoril producent, herec a režisér Mel Gibson v spolupráci s Benediktom Fitzgeraldom a popisuje v ňom posledných dvanásť hodín Kristovho života na Zemi. V podstate sa jedná o upravené pašie zostavené zo všetkých štyroch evanjelií: podľa Matúša, Mareka, Lukáša a Jána.

JAZYKY

Všetky postavy vo filme hovoria tými jazykmi, akými sa skutočne v danej dobe hovorilo. To znamená, že Židia, vrátane Krista a jeho učeníkov, hovoria aramejsky a Rimania hovorovou latinčinou.

ARAMEJŠTINA – DÁVNY JAZYK OŽIL

Mel Gibson od začiatku chcel, aby Kristus v jeho filme hovoril rovnakým jazykom, akým hovoril pred dvetisíc rokmi skutočný Ježiš. Tým jazykom je aramejština, starý simetský jazyk blízky hebrejštine, ktorým už dnes hovorí len malá skupinka ľudí v odľahlých častiach Blízskeho Východu. Kedysi, ale bývala aramejština základným jazykom svojej doby, niečo ako je dnes angličtina. Bol to jazyk, ktorým sa šírilo vzdelanie a ktorým hovorili obchodníci. Okolo 8. storočia p. n. l. sa aramejsky hovorilo na území od Egypta cez Malú Áziu až po dnešný Pakistan. Aramejsky sa hovorilo vo veľkých ríšach minulosti – v Asýrii, v Babylone, v Chaldejskej ríši a v Mezopotámii. Aramejština sa dostala aj do Palestíny, kde dokonca bola po jednu dobu hlavným jazykom. V aramejštine sa vytvárala väčšina židovských zákonov a aramejské boli aj základy Talmudu. Pre medzinárodné herecké obsadenie filmu sa stala aramejština akýmsi jednotiacim prvkom, ktorý prirodzenou formou zotrel rozdiely medzi ich kultúrnym zázemím.

KDE SA NATÁČALO

Matera – scény ukrižovania sa nakrúcali v nádhernom juhotalianskom mestečku Matera, v ktorom natáčal v roku 1965 svoje Evanjelium podľa matúša aj Pier Paolo Passolini.

Ateliéry Cinecittá – Jeruzalem bol postavený ako obria dekorácia v ateliéroch Cinecittá na predmestí Ríma. Výtvarníkom bol slávny Francesco Frigeri a architektom Carlo Gervasi. Súčasť stavby bol aj veľký chrám, v ktorom bol Kristus odsúdený, nádvorie pred Pilátovým palácom, kde bol jeho výsluch a ohrada, v ktorej bol bičovaný.

TVORCOVIA

Gibson chcel od kameramana Caleba Deschanela (Patriot), aby film pôsobil rovnakým dojmom ako obrazy barokového maliara Carabaggia, ktoré sa vyznačujú prudkým kontrastom medzi svetlom a tmou. Štyridsať percent filmu sa natáčalo v noci, alebo v interiéroch, aby sa tak docielil efekt svetla, ktoré sa prediera tmou.Kostýmy vytvoril podľa dobových zdrojov návrhár Maurizio Milenotti. V zhode s tónmi Caravaggiových obrazov boli aj kostými v odtieňoch hnedej, čiernej a béžovej. Väčšina štábu boli Taliani, ale maskéri a kaderníci, na čele s Keithom van der Laanom a Gregom Connomom (Čistá duša, Piráti z Karibiku) boli dovezení z Hollywoodu. James Caviezel, ktorý hrá Krista, strávil v maskérni pred natáčaním záverečných scén bičovania a ukrižovania až sedem hodín denne.

ZAUJÍMAVOSTI

Mel Gibson sa začal pohrávať s nápadom na sfilmovanie pašií pred viac ako 12 rokmi. V tej dobe sám prechádzal duchovnou krízou a zamýšľal sa nad témami ako je utrpenie, bolesť, odpustenie a spása. Avšak až vďaka postaveniu, aké si vybudoval aj ako herec, producent a režisér a vďaka súčasnej filmovej technológii mohol svoje sny zmeniť na realitu. Gibson sa snažil držať čo najvernejšie predlohy – evanjelií – a zachytiť príbeh čo najviac realisticky.

JAMES CAVIEZEL (JEŽIŠ NAZARETSKÝ)

Gibson od začiatku vedel, že najdôležitejšie bude nájsť toho pravého herca pre úlohu Ježiša Krista. Jeho voľba nakoniec padla na Jima Caviezela, ktorý naposledy hral vo filme Gróf Monte Christo. Caviezela, ktorý je aktívny katolík, táto ponuka okamžite oslovila. Ako pozoruhodná zhoda okolností sa mu javilo aj to, že práve oslávil 33. narodeniny a dostal sa teda do „Kristových rokov“. Pre scény, keď Ježiš absolvuje bitie a bičovanie nechválne známym rímskym vynálezcom biča s kovovými koncami, ktoré trhali kožu, musel Caviezel podstúpiť dlhé prípravy v maskérni. Po make-upe, s ktorým mal pokytú väčšinu tela, mu naskákali vyrážky, vďaka ktorým potom nemohol v noci spať. Scény ukrižovania sa natáčali 14 dní, počas ktorých musel niesť, či skôr vláčiť cca 70 kg ťažký kríž (skutočné kríže vážili až dvojnásobok) až na Golgotu, to všetko iba zahalený do plátna, aj keď sa natáčalo počas zimy.

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
    Recenzie

    Vyhľadávanie

    Webmisie.sk

    Reklama

    Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie