Aké boli naše začiatky?
Treba povedať, že boli veľmi skromné. Zakladateľ Spoločnosti Božieho Slova sv. Arnold Janssen, nemecký kňaz, pri posviacke prvého Misijné domu v holandskom Steyli v kázni povedal: "Čo z tohto domu bude, to ešte nevieme. Nie všetko, čo chceme, sa podarí... Neznechucujme sa jeho skromnými začiatkami... Ak z tohto domu niečo bude, poďakujme sa Božej dobrote, ale ak nie, vtedy sa s pokorou bime v prsia a vyznajme: Neboli sme hodní tej milosti."
Iste sa niekto opýta: Prečo nebola táto Spoločnosť založená v Nemecku, keď Arnold Janssen pochádzal z Nemecka a chcel, aby práve v tejto krajine zapustila misijná myšlienka svoje korene? V týchto rokoch zúril v Nemecku tzv. Kulturkampf - kultúrny boj, ktorého iniciátorom a predstaviteľom bol železný kancelár Otto von Bismarck. Bol to otvorený boj medzi Cirkvou a štátom. Tento pruský protináboženský boj bol namierený predovšetkým proti Katolíckej cirkvi, proti jej ustanoveniam a biskupom i kňazom. Mnohí kňazi húfne opúšťali Nemecko. Viaceré semináre boli pozatvárané, rehoľné komunity sa rozchádzali. Zakladať nové nebolo dovolené. Mnohí kňazi nesmeli vykonávať kňazskú službu a tí, čo sa nepodriadili predpisom, boli prísne trestaní. Piati z jedenástich pruských biskupov sa dostali na dlhé mesiace do väzenia. Rehole, ktoré boli na pruskom území, nesmeli prijímať nových členov a v priebehu pol roka mali byť zrušené. Rehole, ktoré pôsobili na školách, mali predĺžený limit na štyri roky. Tieto obmedzenia sa netýkali reholí a rádov, ktoré sa venovali chorým. Ale aj tie boli pod prísnou kontrolou. Za takýchto okolností nebolo mysliteľné zakladať v Nemecku nejakú misijnú rehoľu alebo nový misijný dom.

Vystavaný Misijný dom sv. Michala v Steyli
V živote sv. Arnolda došlo neskôr k jednej veľmi pozoruhodnej udalosti. Hoci už od detstva mal od otca vštepenú lásku a úctu k Duchu Svätému, ako päťdesiatročný sa zvláštnym spôsobom zasvätil Duchu Svätému v kostole pátrov lazaristov vo Viedni. Bolo to r. 1887, keď sa jeho dielo už rozrástlo a neprežívalo nejakú vážnu krízu. No práve nasledujúcich 10 rokov zaznamenalo mimoriadny vzostup. Založil ešte ďalšie štyri veľké misijné domy v Európe. Založil ďalšie dve misijné spoločnosti rehoľných sestier. Prvou bola Kongregácia služobníc Ducha Svätého. Tá sa podieľala na aktívnej práci v misiách. Druhou bola Kongregácia služobníc Ducha Svätého večnej poklony. Sestry tejto kongregácie majú stálou poklonou pred vyloženou Oltárnou sviatosťou zaisťovať misijnému dielu Cirkvi potrebné Božie požehnanie.
Prvé kroky SVD na Slovensku

Darovaný kaštieľ v Močenku
Spoločnosť mala vtedy dva domy. Prvým bol kaštieľ nitrianskych biskupov v Močenku. Rektorom domu bol P. Alojz Jarmet. Všetci pátri hovorili sliezskym dialektom, čo vtedy poslucháčov nerušilo. Medzi bratmi bol jediný Slovák Abundanc Hrdlovič.
Druhý misijný dom bol v Nitre na Kalvárii, bývalý kláštor nazarénov. Rektorom domu bol P. Ján Fajkus. V dome boli traja bratia, dvaja pochádzali z Viedenskej diecézy a br. Alfonz Krumlovský z Nitrianskej diecézy. Boli tu už traja postulanti a 13 žiakov.

Misijný dom sv. Gabriela v Mödlingu

Misijný dom Matky Božej v Nitre r. 1927

Pohľadnica s plánovaným misjným domom na Kalvárii v Nitre
Niektorí seminaristi zo Slovenska boli poslaní na štúdiá do Ríma a USA a do misií odišli priamo odtiaľ. Boli to pátri Vojenčiak, Gális, Lechovič, Hudec, Krčmár, Černaj, Maťaškov a Poljak. Neskôr sa k nim pripojil i P. Števko, ktorý bol vysvätený v USA. Po roku 1950 utieklo niekoľko mladých spolubratov za hranice a po štúdiách a kňazskej vysviacke odišli do misií.
Zdroj: www.svd.sk
História SVD - Sv. Arnold Janssen< << Predchádzajúci článok |
---|
Označ ako obľúbený
Zdieľaj s inými
Pošli to e-mailom
Prečítané: 14260
Napíš komentár