Hlavná stránka Úvahy O internete Internet a misie? - 0 - Úvod

Internet a misie? - 0 - Úvod

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 4.00 )

InternetPesZačiatok SERIÁLU o internete a jeho využití v pastorácii vo farnostiach a misiách - O-tá časť...

„Vyzývam celú Cirkev, aby odvážne prekročila nový prah a ,zatiahla na hlbinu’ v internetovej sieti,
čím by významné spojenie evanjelia a kultúry mohlo aj dnes, podobne ako v minulosti, ukázať svetu Božiu slávu v tvári Ježiša Krista (2 Kor 4,6). Nech Pán žehná všetkých, ktorí pracujú pre tento cieľ.“

Ján Pavol II.
(z Posolstva k 36. svetovému dňu spoločenských oznamovacích prostriedkov)

Úvod

 

Za uplynulých desať rokov internet zmenil spôsob získavania informácií o svete, spôsob trávenia času a komunikácie ľudí vo svete v najrôznejších oblastiach ich života natoľko, že si mnohí z nich tieto oblasti bez internetu dnes už iba veľmi ťažko vedia predstaviť.

Nakupujeme cez internet, spravujeme svoje finančné kontá v bankách, objednávame lístky na kultúrne podujatia, vyberáme si, kam pôjdeme na dovolenku, uskutočňujeme videokonferencie na pracovnej úrovni. Najviac času však trávime komunikovaním s priateľmi, a to formou mailov, chatov, najrôznejších fór, konferencií či blogov. Pomaly, ale isto, začína cez internet aj videotelefonovanie, čo sa mnohým z nás kedysi zdalo ako iba príliš odvážny sen zo sci-fi filmov. Ak sa za tých pár rokov uskutočnili také obrovské a pôvodne ťažko predstaviteľné kroky vo využívaní internetu, právom sa môžeme pýtať, čo spraví s našimi životmi internet v priebehu ďalších rokov? Určite sa niektoré oblasti nášho života zmenia na nepoznanie.

Vyvstáva tu však množstvo ďalších otázok: Ako internet momentálne mení komunikáciu a život veriacich vo vnútri Cirkvi a ako mení jej spôsob ohlasovania evanjelia svetu? Aký vzťah k internetu má vlastne Cirkev v súčasnosti? A ako bude v budúcnosti, samozrejme, okrem osobných stretnutí, vyzerať v rôznych oblastiach života Cirkvi komunikácia kňaza s veriacimi vo farnosti, prípadne komunikácia jednotlivých veriacich v rôznych farských spoločenstvách a komunitách medzi sebou? Ako bude Cirkev v budúcnosti internet využívať pri plnení Ježišovho misijného príkazu: „Choďte teda, učte všetky národy...?“ (Mt 28,19)

Téma internetu a jeho využitia v pastorácii a evanjelizácii je dnes veľmi aktuálna, keďže už mnohí kňazi, biskupi i samotní veriaci internet v pastorácii i vo svojom osobnom živote používajú. Sám využívam internet v mnohých oblastiach – nielen pri pastorácii, evanjelizácii,  ale aj pri osobnej komunikácii s priateľmi a veriacimi. Sám si uvedomujem čoraz väčšie možnosti jeho využitia ako veľkého pomocníka v živote veriaceho, ale zreteľne vidím aj možnosti jeho zneužitia, pre ktoré ho mnohí veriaci zatracujú a nechcú s ním mať nič alebo veľmi málo spoločné. Som však presvedčený, že ako mnoho vynálezov bolo – napriek ich zneužitiu – človeku veľkou pomocou, podobne sa to deje a stane aj s internetom. Preto som sa rozhodol na portále misie.sk venovať internetu, poukázať na pozitíva, ale aj negatíva jeho používania a ponúknuť konkrétne možnosti jeho vyžitia ako nového prostriedku pastorácie vo farnosti.

Najskôr si všimneme si okrem histórie, súčasnosti a možnej budúcnosti internetu aj jeho výhody, ktoré by sa dali pri pastorácii vo farnosti a v misiách využívať, a nevýhody, ktorým sa musíme naučiť vo farskej pastorácii a na misiách predchádzať a ak vzniknú, čo najviac ich eliminovať. Budem sa snažiť uviesť aj pohľad Cirkvi na tento nový fenomén ľudstva vo svetle jej dokumentov. Vychádzajúc z definície farnosti a misií ako takých a z potrieb, oblastí a  ich úloh chcem naznačiť, ako by mohol byť internet v týchto potrebách, oblastiach a úlohách nápomocný.

No a ku koncu nášho seriálu úvah chcem okrem iných možností detailnejšie rozpracovať informačno-diskusný portál a jeho jednotlivé sekcie, ktorými by mal zabezpečiť väčšinu potrieb veriacich vo farnosti. Tento pohľad nebude zameraný iba na súčasnosť, ale bude sa snažiť pozerať aj do budúcnosti a počítať s predpokladanými potrebami veriacich a pravdepodobnými budúcimi možnosťami internetu.

Ak aj v súčasnosti niektorí nepociťujú veľkú potrebu využitia internetu pri pastorácii vo farnostiach, do budúcnosti sa s pastoráciou cez internet jednoducho bude musieť počítať. Čím skôr sa jednotliví veriaci „zobudia“ a začnú sa tejto forme pastorácie venovať, tým viac možností budú môcť budúci veriaci a kňazi pri pastorácii v daných farnostiach využívať. Stále však treba mať na zreteli fakt, že pastorácia cez internet je iba výborným doplnkom k osobnej pastorácii v realite.

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Internet  misie  farnosť  pastorácia  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie