Hlavná stránka Úvahy O internete Internet a misie? - 2 - História internetu

Internet a misie? - 2 - História internetu

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 3.00 )

Internet MapaAby sme lepšie pochopili, čo internet je, bude veľmi prospešné pozrieť sa zblízka aspoň v krátkosti na jeho históriu - ako vznikal, ako sa postupne vyvíjal a v akom štádiu vývoja sa momentálne nachádza. Začneme jeho vznikom. Začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia sa začali v Spojených štátoch amerických v dôsledku tzv. „studenej vojny“ objavovať myšlienky na vytvorenie siete, ktorá by spoľahlivo prepojila strategicky dôležité vojenské, vládne a akademické počítače a súčasne by bola čo najmenej zraniteľná, aby odolala aj rozsiahlej deštrukcii alebo nukleárnemu útoku. Nesmelo v nej teda existo-vať žiadne hlavné riadiace centrum. Musela sa skladať z malých vzájomne prepojených rovnocenných „centier“.

Svoj virtuálny život teda začal internet už v roku 1969 ako projekt amerického ministerstva obrany pod názvom ARPANet (Advanced Research Project Agency).  Táto prvotná sieť bola pomenovaná podľa jej sponzora – Pentagon’s Advanced Research Projects Agency. Vymyslel a navrhol ju Larry Roberts už v roku 1963.  Cieľom tohto experimentu bolo umožniť počítačovým inžinierom a vedcom pracujúcim na vojenských zákazkách po celej Amerike zdieľať drahú techniku a ďalšie zdroje.

Sieť ARPANet tvorili zo začiatku len štyri počítače existujúce v tom čase prevažne na amerických univerzitách a výskumných inštitútoch. Dva roky po vzniku internetu  bolo prepojených už 15 počítačov. Sieť sa postupne rozrastala a v roku 1972 ich už bolo na sieť pripojených 37. V roku 1973 sa k ARPANetu pripojili prvé zahraničné uzly vo Veľkej Británii a Nórsku. V priebehu osemdesiatych rokov sa na ARPANet postupne nabaľovali ďalšie siete, takže postupne vznikal celý konglomerát vzájomne prepojených sietí.  Bolo treba vyriešiť problém komunikácie takto prepoje-ných rôznych počítačov s rôznymi operačnými systémami. Preto 1. januára 1983 zmenil ARPANet svoj základný sieťový protokol z NCP (Network Control Protocol) na TCP/IP  (Transmission Control Protocol), čím vznikol internet zhruba v tej podobe, v akej ho poznáme dnes. Dnes už totiž exituje viac ako 100 rôznych TCP/IP protokolov a stále vznikajú nové.  V spomínanom roku zmeny protokolov už nebola koexistencia civilnej a armádnej počítačovej siete celosvetovo ďalej udržateľná. Preto sa v roku 1983 od ARPANetu oddelila samostatná armádna sieť MILNet. Pôvodný ARPANet však fungoval ďalej a začal byť využívaný úplne verejne.

Ďalším dôležitým krokom vo vývoji internetu bolo vybudovanie univerzitnej chrbtovej siete National Science Foundation – NSFNetu v roku 1986. Táto sieť pôvodne prepájala päť výpočtových stredísk na univerzitách s veľmi výkonnými počítačmi.  V roku 1987 už bolo do tejto siete pripojených zhruba 28 000 počítačov v stovkách univerzít a výskumných laboratórií.  V tom istom roku vznikol aj pojem „internet“ ako skratka z anglického výrazu interconnected networks – prepojené siete. Sieť NSFNet v roku 1990 nahradila ARPANet, ktorá týmto zanikla, a oficiálne začala vystupovať pod dnešným názvom „Internet“. V roku 1991 bola nad NSFNet sieťou vytvorená nová sieť NREN (National Research and Education Network). Komerčne sa internet začal využívať v roku 1992, kedy National Science Foundation umožnila aj komerčným subjektom pripojenie k internetu.  Takto sa aj verejnosť postupne začala zaujímať o dovtedy akademicko-technický internet.

Už v roku 1989 začal programátor Tim Berners-Lee s tvorbou populárneho a v súčasnosti najviac používaného jazyka HTML a protokolu HTTP. V auguste 1991 sa stal vynálezcom najrozšírenejšej služby v súčasnom internete – WWW (World Wide Web – celosvetová pavučina)  tým, že zverejnil v hypertextovom jazyku napísané prvé stránky organizácie CERN vo Švajčiarsku. Niekoľko akademických a vládnych inštitúcií tiež prispelo stránkami, ale verejnosť ich zatiaľ nevide-la.  Používanie internetu zjednodušil na jednoduché klikanie na podčiarknuté slová a obrázky, tzv. hypertextové odkazy v roku 1993 študent univerzity v Illinois Marc Andreessen svojím programom „Mosaic“ – prvou verziou prehliadača webových stránok. Jeho vynález spustil explóziu popularity tejto novej služby na internete  až do takej miery, že už v roku 1996 existovalo vo svete 55 miliónov používateľov internetu. V roku 2000 počet používateľov stúpol na 250 miliónov, v roku 2003 na 600 miliónov, o dva roky neskôr na 900 miliónov a v roku 2006 už existovala viac ako miliarda používateľov.  Aj počet aktívnych webstránok  vzrástol od roku 1993, keď ich bolo iba 130, do roku 2004 na zhruba 57 miliónov  a neustále rastie.

Share/Save/Bookmark


Tags: Internet  misie  história  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie