Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Božská harmónia (sv. Atanáz)

Božská harmónia (sv. Atanáz)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Ježiš Kniha

Zo všetkého, čo jestvuje a vzniká, nie je nič, čo by nebolo povstalo a existovalo v ňom a skrze neho, ako učí aj Teológ: „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Boh. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič.“ Lebo ako hudobník dobre naladenou lýrou dômyselne skladá hlboké tóny s vysokými a stredné s ostatnými a vytvára ladnú melódiu, tak aj Božia múdrosť drží celý svet ako lýru, spája to, čo je vo vzduchu, s tým, čo je na zemi, a to, čo je v nebi, s tým, čo je vo vzduchu, celok dáva do spojitosti s jednotlivosťami a všetko riadi svojimi pokynmi a svojou vôľou, a tak vytvára jediný svet a jediný nesmierne krásny a harmonický poriadok vo svete,

pričom samo Božie Slovo ostáva u Otca nehybné, kým nemennosťou svojej prirodzenosti hýbe všetko, ako sa páči Otcovi. Napokon vďaka nemu všetko žije a trvá podľa svojej prirodzenosti a skrze neho vytvára obdivuhodnú a naozaj božskú harmóniu.

Ak vôbec možno takú vec priblížiť nejakým obrazom, vezmime si za príklad veľký chór. V chóre zloženom z rozličných ľudí, z detí, žien, starcov i mládencov, každý spieva pod vedením jediného dirigenta podľa svojej prirodzenosti a schopnosti: muž ako muž, dieťa ako dieťa, starec ako starec, mládenec ako mládenec; všetci však vytvoria jedinú ladnú melódiu. Alebo ako naša duša dáva do pohybu súčasne všetky naše zmysly podľa činnosti vlastnej každému zmyslu tak, že keď sa namanie nejaká vec, dávajú sa všetky naraz do pohybu: oko, aby videlo, ucho, aby počulo, ruka, aby sa dotýkala, čuch, aby cítil, chuť, aby ochutnávala, a často aj iné údy tela, aby konali, napríklad nohy, aby kráčali. Takto je to aj v celej prírode. A hoci je náš príklad veľmi slabý, treba ho chápať vo vyššom zmysle.

Na jediný pokyn Božieho Slova sa všetko odrazu usporiada tak, že jednotlivé veci robia jednotlivo to, čo im je vlastné, a všetky spolu vytvárajú jediný poriadok.

Z rečí svätého biskupa Atanáza Proti pohanom (Nn. 42-43: PG 25, 83-87)

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Božská  harmónia  sv.  Atanáz  Slovo  Ježiš  Otec  súzvuk  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie