Hlavná stránka Kázne Veľký pôst Streda 1. pôstny týždeň

Streda 1. pôstny týždeň

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

viera

MBaS, máme vždy absolútnu istotu vo všetkých otázkach našej viery i duchovného života? Nezatúžili ste niekedy mať to nejako konkrétne potvrdené, nejakým jasným faktom? Možno nebolo treba, a hádam niekto zažil aj svoje viditeľné duchovné stretnutie.

Poučka viery znie: „Viera je Boží dar, ktorým odpovedáme na Božie volanie. Je základom toho, v čo dúfame a dôkazom toho čo nevidíme.“

Podľa toho vidíme, akú silnú vieru mali Ninivčania z dnešného prvého čítania. Stačilo im, že počuli varovné slová cudzieho proroka a hneď zanechali svoj hriešny spôsob života. Možno to bolo len zo strachu pred trestom, ale aj tu sa začína obrátenie – obrátenie sa od hriechov a vlastných modiel k pravému Bohu.

Židia si mysleli, že jediní sú veriaci, keď vedia a vyznávajú, kto je ich stvoriteľ a Pán a plnia nejaké náboženské povinnosti. Ich viera sa zakladala na konkrétnych skúsenostiach vlastných predkov. Preto bolo nebezpečné, že takáto viera akosi ustrnie. Stala sa naučenou, nepripravenou na nové zážitky a ešte väčšie tajomstvá. Ináč by pochopili Ježišove zázraky a videli v nich Božiu moc, ktorú nemôže mať obyčajný človek. Veď napr., kto by urobil toľko vzkriesení, rozmnožení chleba, vyliečení. Niektorí proroci to dokázali z Božej moci, ale boli to sporadické zázraky.  A keď už neverili na konkrétne fakty, ako by dokázali uveriť Ježišovmu učeniu a čistému obrazu Boha, ktorého nikdy nevideli.

Aká je naša viera? Nemáme niekedy pochybnosti? Myslím, že nejaké sme predsa len museli v živote prekonať. Ani nie tak z nezáujmu, ale z ochoty prenikať hlbšie do viery. Keď totiž chceme brať svoju vieru ako vzťah s Bohom vážne, musíme tú milovanú osobu spoznávať. Neradi sa s osobnými vecami zdôverujeme cudzím ľuďom. No v tom poznávaní, v štúdiu, sme mohli naraziť na otázky, ktoré sa nedali hneď bežným rozumom pochopiť. Keď sme ich dokázali prijať, vtedy sme sa posunuli bližšie k Bohu.

Ale vo viere sa nedá a ani nemusí všetko chápať; jednak preto, že na to náš rozum nestačí, a aj preto, lebo viera je viera, nie veda, nepracuje s viditeľnými, ale s neviditeľnými prostriedkami.

V ľudskom vzťahu máme možnosť konkrétne sledovať vlastnosti a kvality človeka, poznávať aj jeho tajomstvá, ale niektoré oblasti jeho vnútra sa nedajú preskúmať. Vieme, že človek nás môže mať rád, veď sme dostali už nejeden dôkaz. Ale ak by sme stále lipli na nových a nových prejavoch lásky, môžeme toho druhého stratiť, lebo v nás vznikne nedôvera a tá vzťahu nepomáha.

Preto v našej viere nie sú nutne potrebné konkrétne zjavenia, mystické zážitky. Nie na nich spočíva viera. Sú to nádherné udalosti, ktoré nie sú ani tak pre veriacich, ako skôr pre pochybujúcich a neveriacich, aby videli a uverili v Božiu moc. Keby sme stavali našu vieru iba na nich, boli by sme senzácijný, ale nie senzačný veriaci, teda nie úprimní. Preto cirkev nenakazuje veriť súkromným zjaveniam, ale dovoľuje sa nimi duchovne povzbudiť. Veď čo nezabije, posilní.

BaS, Ježiš nám aj dnes dáva znamenie svojej lásky, preto ho s láskou prijímajme. Amen.

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie