Hlavná stránka Kázne Veľký pôst Streda 2. pôstny týždeň

Streda 2. pôstny týždeň

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

oregrule

MBaS, nezatúžili ste niekedy byť niečím viac, alebo niekým váženejším? Nie žeby náš život bol nudný, ale keď vidíme tých slávnych, zdá sa nám, že sa majú ďaleko lepšie.

Je prirodzené túžiť po vyšších miestach, lebo sme stvorení s pohľadom na nebo, kde je náš cieľ.

 

Ako sme počuli v dnešnom evanjeliu, nielen obyčajní ľudia, ale aj apoštoli, či skôr matka dvoch z nich, túžila po dobrých miestach pre svoje deti. Lenže nechápala, o čo presne v poslaní apoštola ide. Ich život mal vzor v Ježišovi. On bol skutočne veľký človek, (veď bol aj Bohom), bez toho, aby svoje postavenie nejako zvlášť budoval, alebo si na ňom zakladal.

 

Na jednej strane si bol stále vedomý, že je Božím synom, no na druhej strane nikdy z toho neprofitoval, najmä nie na úrok druhých. Jeho veľkosť sa neukazovala v postavení svojej osoby, ale v konkrétnych skutkoch služby voči ľuďom. To isté sú pozvaní robiť aj apoštoli – SLÚŽIŤ.

Pojem vyššieho a lepšieho miesta v spoločenskom rebríčku v súčasnej dobe sa veľmi znehodnotil. Nie tým, žeby sa tam dostal hocikto; hoci aj to je neraz pravda, ale najmä preto, že tí hore sa často nevedia dobre a morálne správať. Svoje miesta nehľadali kvôli spoločnému dobru, ale osobnej prosperite. To vlastne chcela aj matka Zebedejových synov.

Ale priznajme si, ktorá matka nechce pre svoje deti to najlepšie. „Robí to skoro každá, tak to nemôže byť hriech.“ Veď ani nie je, keď seriózne zvážime schopnosti svojich detí, ich zodpovednosť a všeobecnú spravodlivosť, aby sa na úkor lepších kontaktov, či peňazí neuprednostnili neschopnejší ľudia.
Rovnaké kritéria musíme zohľadňovať aj pri sebe, aj keď nás niekto iný tlačí na výhodné miesta bez toho, aby zvážil naše schopnosti. Je našou morálnou povinnosťou nehľadieť na zisk, ktorý by nám to prinieslo, ale na ovocie – prinesiem viac úžitku ja, alebo kolega, ktorý si to miesto viac zaslúži.
Na druhej strane netreba ustupovať vždy, v akejsi nesprávnej skromnosti. Ak máme na to, treba veci chytiť do rúk.

Mať postavenie a moc nie je výhra, lebo je to vždy spojené s veľkou zodpovednosťou. A šéfovia to nemajú ľahké, lebo vyhovieť všetkým sa nedá, preto vždy budú tí najhorší. To je to utrpenie postavenia – nepochopenie a závisť. Ale treba to vydržať. Pri odchode správny človek aj u druhých uvidí, že nakoniec ho mali predsa len radi.

BaS, snažme sa ísť vždy za vyššími cieľmi, ktoré pomôžu nám i našim blížnym, aby sme raz s ľahkosťou získali aj večný cieľ. Amen.

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie