Prečo nedeľa?

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

NedelaKeď sa pracujúcich a žiakov opýtajú, ktorú časť týždňa majú najradšej, odpoveď je celkovo rovnaká – víkend. A ktorý deň z víkendu sa páči mne? Nedeľa, lebo v sobotu je treba ešte poupratovať, porobiť drobné práce a v nedeľu je oddych, nič iné, okrem varenia, sa nedá robiť. Konečne, po celom týždni, pokoj.

Posledné roky pozorujem, že ľudia strácajú spred očí tento vzácny dar, aký poskytuje nedeľa. Pričom tento deň sa netýka len duchovných vecí, ktoré sú však jeho základom, ale celého človeka a nakoniec aj spoločnosti. Pozrime sa postupne na trojaký rozmer nedele.

Prvý je, zo samotnej podstaty, charakteru a pôvodu tohto dňa, duchovný. Vychádza z Božieho nariadenia: „Spomni na sobotňajší deň, aby si ho zasvätil. Lebo  za šesť dní utvoril Pán nebo a zem, more a všetko, čo je  v nich, v siedmy deň však odpočíval. Preto ho Pán požehnal  a zasvätil.“ (Ex 20,8.11) Hlavným cieľom nedele je teda Božia oslava a vďaka. Prvým dôvodom je naša existencia, vďaka za stvorenie a všetky dobrodenia, ktorými nás Boh sprevádza celý týždeň. Pre Izraelitov bol hlavným dôvodom okrem stvorenia aj nový život slobody, ktorý získali po východe z egyptského otroctva. Vtedy totiž nastúpili na cestu národnej histórie pod Božou záštitou, prijali jeho zákon a sľúbili mu vernosť (hoci im to nie vždy vyšlo).

My, ako kresťania, máme ešte väčší dôvod ďakovať. Hoci pre nás týmto dňom nie je sobota, oslavujeme najväčší zázrak dejín – zmŕtvychvstanie Krista. Nie je to len stvorenie, ktoré podľahlo hriechu, ani vyslobodenie z politického útlaku, je to vyslobodenie z hriechu a nové stvorenie, nad ktorým nepanuje ani hriech, ani smrť, lebo boli definitívne porazené krvou Baránka. Bolo by na našu škodu túto udalosť pravidelne nesláviť. Lebo na jej základe si pripomíname a víťazíme nad pravidelnými pokušeniami.

Slová vďaky sa nedajú vysloviť ľudskými ústami. Preto musíme nájsť dôstojnú odpoveď. Ale aj o ňu sa stará sám Boh – dáva Syna a on s prijatou ľudskou prirodzenosťou sa dáva a ďakuje Otcovi za všetkých ľudí v obete sv. omše. Preto je dôležitá naša účasť. Ako by sme ďakovali, keby sme tam neboli. Je to to najmenej, čo môžeme spraviť – prísť. Dobre to vyjadril sv. Ján Zlatoústy: „Nemôžeš sa modliť doma ako v Cirkvi, kde je veľký počet, kde vystupuje volanie k Pánovi ako z jedného srdca. Tam  je niečo naviac, súzvuk duší, puto lásky, modlitby  kňazov.“ Tým berie argumenty všetkým, komu sa v nedeľu nechce ísť na sv. omšu.

S duchovným rozmerom veľmi úzko súvisí nepracovno-oddychový. Jeho závažnosť vystihuje Ex 31,12-13.15: „Pán prikázal Mojžišovi: „Povedz Izraelitom: „Zachovávajte moju sobotu! Veď ona je znamením medzi mnou a vami z pokolenia na pokolenie, aby sa poznalo, že ja som Pán, ktorý vás posväcuje! Kto ju znesvätí, musí zomrieť. Kto by v ten deň pracoval, bude vyhubený spomedzi svojho ľudu! Šesť dní budete pracovať, v siedmy deň je však Pánova svätá sobota, deň odpočinku. Každý, kto bude v sobotu pracovať, musí zomrieť!“
Nikto z nás nie je stroj, ktoré tiež potrebujú občas vypnúť, ani somár, či kôň, ktoré, hoci sú nerozumné, nezdochýnajú od roboty. Prečo by mal človek žiť ináč? Aj podstata slova nedeľa je v „nedelat!“, nepracovať. Tento rozmer nezaväzuje len veriacich, ale všetkých ľudí, jeden deň v týždni posvätiť oddychu sebe i svojim podriadeným, zvieratám a pod. Tento prirodzený cyklus je vložený do našej prirodzenosti. Jeho nerešpektovanie poškodzuje samého človeka, ktorý v snahe teraz zarobiť, musí neskôr vynaložiť peniaze na liečbu predčasných ochorení. Vidíme, že mnohí si nemôžu vybrať, žeby radi mali oddych, ale jednoducho musia do práce. Je úlohou predstavených nehľadieť na ekonomické záujmy, ale na človeka. Musia sa učiť ozajstnej zodpovednosti a solidarite s podriadenými. (viď KKC 2187)

Ale príkaz rovnako platí aj o domácich prácach, ktorých je vždy dosť. Nedeľa je o modlitbe a oddychu, netreba naozaj nič (len navariť). Treba to využiť, venovať sa naozaj dôležitým veciam, ľuďom a predovšetkým rodine. To je tretí rozmer nedele  - spoločenský. Cez rozbehaný týždeň nie je veľa času sa ani spoločne stretnúť, porozprávať; potom nevieme, s kým vlastne žijeme, čo cítia a potrebujú naši blížni. Mnohí z nich, napr. starí rodičia, žijú sami, napoly nevládni a slabí, potrebujú našu službu lásky. Všetko to chce umožniť nedeľné voľno, aby ľudia boli spolu v družnej spoločnosti.

Hoci druhé dva rozmery nedele sú skôr ľudského charakteru, netreba zabúdať na podstatu – Božiu oslavu a vďačnosť. To nás bude motivovať aj zaväzovať brať nedeľu vážne a poctivo. A nebude to len chladná povinnosť, ale bohatý dar na celý týždeň.

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Komentáre

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie