Hlavná stránka Misie - rôzne Rôzne Kedy má misia zmysel?

Kedy má misia zmysel?

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

kaplnka-Blagoveschensk-ymens

 

Na začiatku mojej prítomnosti v Rusku som zo Slovenska dostal otázku, či má zmysel pôsobiť na miestach a vo farnostiach, kde je tak málo veriacich. Odpoveď bola jasná – má. No následne som musel dokázať, aj sám pred sebou, v čom je konkrétny zmysel takéhoto poslania?


Ako prvé som musel odvrhnúť svoje milované heslo: „Čím viac (veriacich), tým lepšie.“ Myslím, že každého kňaza a misionára teší, keď do jeho kostola prichádza mnoho veriacich, keď má zabezpečené všetky liturgické a réžijné služby, môže organizovať stretká pre rozličné skupiny od výmyslu sveta. No nie každý si to môže dovoliť, keď veriacich nestačí, aby mohli všetko urobiť a na všetkom sa zúčastňovať. A napriek tomu kňaz pociťuje, že jeho prítomnosť na danom mieste je potrebná.

V prvom rade preto, aby ani jedna ovečka neostala bez pastiera. To je svedectvom Kristovej lásky a starostlivosti, a zároveň opodstatnením prítomnosti kňaza aj v tom najmenšom spoločenstve. Avšak ekonomické a personálne dôvod neraz nedovoľujú, aby to bolo tak. No tým viac sa stáva darom pre komunitu, keď k nej prichádza Alter Christus. A to je radosťou i pre misionára, ktorý sa učí tešiť z maličkostí.

Zmysel misie a jej cieľom je jednota okolo eucharistického stola, čo je vrcholom celého náboženského života a spoločenstva. Niekedy však misia ostáva iba pri tom. Sv. omšu nič nepredchádza, ani po nej nič nenasleduje. Ak na nej chýba i slovo povzbudenie a je len pár prijimajúcich, spoločenstvo okolo oltára sa stáva akýmsi smutným, oficiálnym. Zmysel takejto misie je veľmi zúžený. Pri malom množstve veriacich si kňaz občas povie, že je zbytočné takej hŕstke niečo kázať. Veď prečo ich aj trápiť svojou múdrosťou. No s takým istým množstvom priateľov, si máme vždy čo povedať, porozprávať sa o vážnych veciach. O to viac je dôležité a má svoj zmysel, uvažovať nad posolstvom Evanjelia v Kristovej prítomnosti. Okrem toho malé spoločenstvo umožňuje zapojiť do zamyslenia, či príhovoru všetkých počúvajúcich a samotného kazateľa akosi núti hovoriť zo srdca, zo svojej osobnej duchovnej skúsenosti, a nie len z teologických poznatkov, o ktoré sa samozrejme musí opierať.

Malá  početnosť vericich núti kňaza hľadať nové možnosti pastorácie a oslovovania ľudu, čo vždy slúži i jeho osobnému rozvitiu. Tu sa ukazuje iný zmysel i prínos misie – osobný rozvoj. Ten však nie je tak podstatný, aj keď dôležitý, ako neustále svedectvo, ktoré samo podporuje a predchádza akúkoľvek pastoračnú aktivitu. Osobitnú rolu tu hrá modlitba, ktorá rozvíja ako kňaza, tak aj jeho komunitu a celú Cirkev. Je to misia nepretržitého posväcovania sveta a času modlitbovou liturgiou. Hoci by kňaz nemal komu slúžiť vo veľkom meradle, stále na jeho pleciach ostáva povinnosť vykonávať liturgiu hodín, ktorá, nezávisle od jeho aktivity, oslavuje Boha a posväcuje svet.

Nakoniec možno smelo povedať, že misia má vždy svoj zmysel, na každom mieste. Svedectvo a modlitba nepozná prekážky.

Share/Save/Bookmark


Tags: kňaz  misionár  komunita  modlitba  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie