Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Dobro lásky (sv. Lev Veľký)

Dobro lásky (sv. Lev Veľký)

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

MagdalenaV Jánovom evanjeliu Pán hovorí: „Podľa toho spoznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať.“ A v liste toho istého apoštola čítame: „Milovaní, milujme sa navzájom, lebo láska je z Boha a každý, kto miluje, narodil sa z Boha a pozná Boha. Kto nemiluje, nepoznal Boha, lebo Boh je láska.“ Preto nech si veriaci spytujú svedomie a po úprimnom skúmaní nech posúdia najhlbšie city svojho srdca. Ak nájdu vo svojom svedomí nejaké ovocie lásky, nech nepochybujú, že je v nich Boh.

A aby boli čoraz schopnejší prijať takého hosťa, nech v sebe ustavične rozširujú priestor pre skutky milosrdnej lásky. Lebo ak je Boh láska, láska nesmie mať nijaké hranice, veď Božstvo nemožno vtesnať do nijakých medzí.
Milovaní, hoci je každý čas príhodný na skutky lásky, tieto dni nás osobitne vyzývajú: tí, čo túžia s posvätenou dušou a telom prežiť Pánovu Veľkú noc, nech sa zo všetkých síl usilujú osvojiť si túto čnosť, ktorá v sebe obsahuje všetky čnosti a zakrýva množstvo hriechov.
Preto keď sa chystáme sláviť to najvznešenejšie tajomstvo, v ktorom krv Ježiša Krista zmyla naše neprávosti, najprv pripravme obetu milosrdenstva. Veď čo Božia dobrota darovala nám, máme aj my poskytnúť tým, čo sa prehrešili proti nám.
Nech sa teraz vynorí láskavejšia štedrosť voči chudobným a postihnutým všelijakými neduhmi; tak bude mnoho hlasov vzdávať Bohu vďaky a pomoc úbohým zhodnotí naše pôsty. Lebo Pána nijaká obeta veriacich nepoteší viac ako tá, ktorá sa vynakladá na jeho chudobných; a kde nájde milosrdnú lásku, tam spoznáva obraz svojej vlastnej dobroty.
Pri takýchto výdajoch sa netreba báť, že ubudne z majetku, lebo už sama dobročinnosť je veľký majetok a štedrosti nemôžu chýbať hmotné prostriedky tam, kde Kristus sýti a je sýtený. Pri každom takomto diele zasahuje tá ruka, ktorá chlieb lámaním zväčšuje a rozdávaním rozmnožuje.
Nech je darca almužny bez starostí a veselý, lebo najväčší zisk bude mať vtedy, keď si pre seba ponechá čo najmenej, ako hovorí svätý apoštol Pavol: Ten, čo dáva rozsievačovi semeno a chlieb na jedenie, dá a rozmnoží vaše osivo a dá vzrast plodom vašej spravodlivosti“ v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi, ktorý žije a kraľuje s Otcom i Duchom Svätým na veky vekov. Amen.

Z Rečí svätého pápeža Leva Veľkého
(Sermo 10 in Quadragesima, 3-5: PL 54, 299-301)

Share/Save/Bookmark


Tags: Dobro  lásky  sv.  Lev  Veľký  milujte  sa  navzájom  kresťania  Kristus  Boh  štedrosť  milosrdenstvo  dobrota  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie