Hlavná stránka Kázne Veľkonočné obdobie Utorok 2. veľkonočného týždňa

Utorok 2. veľkonočného týždňa

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

komunita.zmens

 

MBaS, Tomáš Morus napísal dielo Utopia, v ktorom vykreslil ideálnu spoločnosť, ktorá je však v Nemiestie – teda U-topii.

Ideálna spoločnosť je taká, kde vládne vzájomná láska a úcta.Ale zdá sa, že to spoločenstvo nie je až také nereálne, veď raz tu už bolo, v prvých kresťanských obciach. Základom pre obe požadované čnosti bola viera v Krista – vzor ich lásky, úcty a obetavosti. Čo im bolo viac treba, keď mali vo svojom strede Boha, a jeden druhého. Majetok bol tak len jednoduchou pomôckou pre život, ale nie jeho cieľom.
Tak ideálne to ale nebolo stále, lebo jeden manželský pár myslel na seba, ale potom ich oboch vyniesli.

Pokus vybudovať ideálnu spoločnosť sa v histórii, a najmä v poslednom storočí viackrát zopakoval, ale nielen že nevyšiel, ale priniesol omnoho viac škody. Chyby boli jasné. Základom takejto spoločnosti nebola láska a úcta, ale „spoločný“ majetok a falošná rovnosť v jednom prípade, v inom zasa výnimočnosť a pod.
A nehovorím, že teraz je spoločnosť ideálna a zdá sa, že ju tak skoro ani nevytvoríme. Ale odložiť prácu na nej nemôžeme. Vieme, že jej základom musí byť viera a ideál, ktorý ju bude ťahať a stále bude pred očami, aby sa nikto v svojich osobných pokušeniach nestratil. 
Na nás teda záleží, aby sme ukázali spoločnosti, čo znamená láska – obetavosť, ale aj pravda – vedieť dávať, ale aj povedať, či upozorniť, keď ten-ktorý človek je mimo, alebo zabúda či skresľuje niektoré veľmi podstatné veci.
Najlepším prejavom lásky a obetavosti je solidarita, ktorú v kapitalistickej spoločnosti potrebujú mnohí, lebo podmienky súťaže nie sú pre všetkých rovnako zvládnuteľné na jednej strane, kým zasa na druhej niektorí pravidlá nevedia dodržiavať.
Našou úlohou je aj neustále upozorňovať a svedčiť o morálke, ktorá drží spoločnosť na správnej ceste a v spravodlivosti, aby sa nik nad nikoho nevyvyšoval, alebo ho nezneužíval. A z toho priamo vyplýva vzájomná úcta, ktorá nie je ničím iným než jedným zo znakov lásky.

BaS, ideálna spoločnosť tu už bola. Keď sme ju teda dosiahli vtedy, máme šancu vytvoriť ju i dnes. Amen.

Share/Save/Bookmark


Tags: utopia  totalita  ucta  solidarita  kazen  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie