Hlavná stránka Úvahy O internete Internet a misie? - 16 - Vo svetle dokumentov cirkvi

Internet a misie? - 16 - Vo svetle dokumentov cirkvi

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Biblia_okuliareInternet a možnosti jeho využitia v živote veriacich či v evanjlezácii neveriacich sa objavujú aj v dokumentoch Cirkvi. Chceli by sme vám tentoraz priblížiť internet z pohľadu, v akom ho vidí cirkev vo svojich oficiálnych dokumentoch.

Koncilové dokumenty o médiách

Plnšie pochopenie a rozsiahlejšie poznanie spôsobov používania spoločenských komunikačných prostriedkov, medzi ktoré dnes patrí aj internet, nám poskytujú už dokumenty Druhého vatikánskeho koncilu, najmä Konštitúcia o Cirkvi v súčasnom svete, Dekrét o ekumenizme, Deklarácia o náboženskej slobode, Dekrét o misijnej činnosti Cirkvi, Dekrét o pastoračnej službe biskupov v Cirkvi a predovšetkým dekrét Inter mirifica, ktorý je celý venovaný práve problematike spoločenských komunikačných prostriedkov.  To, čo tento dekrét hovorí o komunikačných prostriedkoch, nepriamo možno aplikovať aj na internet. Matka Cirkev si je totiž vedomá, že správne používanie komunikačných prostriedkov preukazuje významné a nemalé služby ľudstvu, čo sa týka duševného osvieženia a vzdelávania, ako aj na poli šírenia a upevňovania kráľovstva Božieho. Ale vie aj to, že ľudia ich môžu používať i proti plánom božského Stvoriteľa na svoju vlastnú ujmu. Ba jej materinské srdce je skľúčené pre mnohé škody, ktoré zneužívanie týchto prostriedkov príliš často spôsobuje ľudskej spoločnosti.  Vyzýva teda všetkých členov Cirkvi, aby sa jednomyseľne a súhlasne snažili spoločenské komunikatívne prostriedky bez meškania účinne upotrebovávať v rozmanitých apoštolských dielach, a aby sa ich usilovali usmerňovať v prospech ľudskej spoločnosti, ktorej osudy čoraz viac závisia od ich správneho používania.  Zároveň tento dekrét rozhodol o každoročnom slávení Dňa masmédií,  ktorý sa neskôr stanovil na 24. januára na sviatok svätého Františka Saleského, patróna žurnalistov.

Základné dokumenty Cirkvi o internete v súčasnosti

Veľmi konkrétne hovorí o internete Ján Pavol II. vo svojom apoštolskom liste Rýchly rozvoj (2005), kde navrhuje zaradiť masmédiá priamo do pastoračného plánovania. Nové technológie vytvárajú predovšetkým ďalšie možnosti na komunikáciu, chápanú ako službu pri riadení pastorácie, a na organizovanie rozmanitých úloh kresťanského spoločenstva. Spomeňme napríklad internet, ktorý nielen poskytuje zdroje na lepšiu informovanosť, ale navyká ľudí aj na interaktívnu komunikáciu. Mnohí kresťania už tvorivo využívajú tento nový nástroj a jeho možnosti pri evanjelizácii, vzdelávaní, internej komunikácii, spravovaní i riadení. Popri internete však treba využívať i ďalšie nové médiá a hľadať všetky možnosti, ako naplno využiť tradičné nástroje. Denníky a časopisy, publikácie rôzneho druhu, katolícke televízie i rozhlasové rádiá sú v rámci celkovej panorámy cirkevnej komunikácie naďalej veľmi užitočné.

Ďalšími dôležitými cirkevnými dokumentmi sú dokumenty Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky Cirkev a internet a Etika a internet. V nich sa zdôrazňuje, že je dôležité, aby Cirkev porozumela internetu.  Internet je totiž dôležitým nástrojom pre mnohé aktivity a náboženské programy ako sú evanjelizácia, reevanjelizácia, nová evanjelizácia i tradičné misijné poslanie ad gentes, katechéza a iné druhy výchovy, pre správy a informácie, apologetiku, riadenie, administráciu a niektoré formy duchovného a pastoračného vedenia.

Významnými prameňmi postoja Cirkvi k médiám po Druhom vatikánskom koncile sú: pastoračná inštrukcia o masmédiách Communio et progressio (1971), nová inštrukcia Aetatis novae (1992) a posolstvá pápeža Pavla VI., Jána Pavla II. a Benedikta XVI. pri príležitosti Svetového dňa spoločenských komunikačných prostriedkov. Tu spomeniem iba časť posolstva pápeža Jána Pavla II. ku 36. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov v roku 2002, ktorý sa priamo venoval internetu: „Podobne ako iné nástroje komunikácie, aj internet je len prostriedkom, a nie sám osebe cieľom. Môže ponúknuť skvelé možnosti evanjelizácie, ak sa používa kompetentne a s jasným uvedomením si jeho sily i slabostí. Najmä tým, že ponúka informácie a vyvoláva záujem, umožňuje predovšetkým mladým, ktorí čoraz viac využívajú tento kybernetický priestor ako okno do sveta, prvé stretnutie s kresťanským posolstvom. Je však dôležité, aby kresťanské spoločenstvo vymyslelo praktické spôsoby, ako pomôcť prejsť z virtuálneho sveta kybernetického priestoru do reálneho sveta kresťanského spoločenstva tým, ktorí sa s týmto posolstvom stretajú po prvýkrát prostredníctvom internetu.“

 

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie