Skloňovaná

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

malyRusin.zmens

 

Každému sa v spojení s májom vybavuje v pamäti ako prvé slovo láska. Veď akoby aj nie, keď všade naokolo príjemná jarná atmosféra s čerstvo rozkvitnutou prírodou, mnohými kvetmi a veselým spevom vtákov dáva najavo krásu stvorenia a nový život. Za tým všetkým stojí Láska.
No nie taká, akú si ľudia zvyknú obyčajne predstavovať. Jej prameň nie je v sile pohľadu dvoch zamilovaných ľudí, ale v tom, kto túto lásku sám predstavuje – v Bohu. A to je niečo omnoho hlbšie.


Lásku skloňujeme v mnohých pádoch, hovoríme o nej pri  rozličných príležitostiach, alebo ju vidíme na hocakých miestach. Ale či ozaj je to Ona, alebo len jej odrazy, napodobeniny. Skôr myslím, že to druhé. Ináč by nemohol napríklad jeden známy povedať: „Všade tu zúri láska.“ Ľudia totiž často majú ústa naplno hovoriace o láske, ale majú prázdne srdcia. Chcú milovať a ešte viac – byť milovaní, no sami nedokážu veľa pre to urobiť. Nechcem teraz radiť, ako na to, len sa spolu s vami zamyslieť, čo by sme mohli pre ozajstnú lásku urobiť.
V prvom rade si treba vybrať vzor. Najoriginálnejším je Boh sám, ktorý neľutoval nič, čo dal ľuďom, aby ich urobil šťastnými a ukázal im, čo skutočne znamená milovať – odpúšťať a obetovať sa. Ale mohli by sme si myslieť, že to je nedosiahnuteľný ideál, preto nám máj ponúka aj ďalší vzor – duchovnú Krásavicu – Pannu Máriu. Ona milovala od začiatku a od začiatku aj trpela. Jej láska takto len silnela, preto je teraz oporou všetkých božích detí, za matku ktorých ju vymenoval Ježiš. My sme spôsobili smrť jej syna, a ona sa za nás prihovára. Nepochopiteľné, no láska je taká.
Skloňovanie lásky teda nie je jednoduché a už vôbec sa nedeje podľa toho, ako sa komu páči. To by bol číry egoizmus. Ozajstná láska by sa dala vyskloňovať možno takto:
Kto miluje? Predovšetkým to musí byť osoba – teda ja. Nie len ten druhý, ktorý by mi mal dávať, čo potrebujem, po telesnej, citovej a duchovnej stránke. Keď chcem milovať, nečakám, konám, vychádzam prvý. A ak ma aj niekto predbehne, chvála Bohu, odpovedám hneď a nenaťahujem druhého, kým mi lásku niečím nedokáže.
Koho láskou sa napĺňam? Myslím, že rovnako to musí byť ako základ Božia láska. Tá očisťuje ľudskú myseľ, srdce a túžby od lakomstva a samoľúbosti a učí  otvárať sa pre druhých. Božia láska napĺňa ľudské srdce do najskrytejšej štrbiny, aby sa nemalo kde uchytiť zlo. Ľudská láska je obrazom Božej, preto je rovnako hodná napĺňať nás.
Komu, čomu lásku dám? Veci by to iste nemali byť. Sú totiž mŕtve, bez duše. Možno niektoré diela nesú pečať umelcovho ducha a odkaz minulosti, veľkosti a krásy. Ale to je všetko. Nadchnú ma a zasa hasnem. Nemajú v sebe teplo. Ak sa im dám, ochladnem ako ony. Ale to by som už nebol človekom. Človek je bytosť s teplým a citlivým srdcom. A to rozohreje jedine iné srdce.
Milovať znamená dávať. Čím viac ľudí milujem, tým viac lásky dám i dostanem.
Koho, čo milujem? Prvým by mal byť, samozrejme Boh, veď len z jeho lásky som tu, z jeho lásky som vykúpený a jeho láskou môžem byť svätý. A potom som to ja. Nevedel by som si vážiť druhého, keď by som sa sám nemal rád. Ja mám svoju hodnotu od Boha a rovnako ju má aj druhý. Ale nechcem zostať iba pri sebe, lebo by som bol sám. Chcem milovať druhých, lebo len s nimi som ozajstným človekom.
O kom, o čom v láske snívam? Predstavy sú dnes rôzne a niektoré dosť uvoľnené. Snívať treba o plnom darovaní sa. To stopercentné telo-duchovné sa dá jedine v manželstve. Ale stopercentného ducha môžem dať i dostať aj inokedy a inde. Snívať je začiatok, túžba, ktorá ma ženie hľadať, snažiť sa a ísť dopredu; ale dôležitý je aj skutok. Dávať a dostávať ducha znamená otvárať sa, prijímať a odovzdávať, rozprávať sa, upúšťať od svojich túžob a napĺňať spoločné. Vo viere to znamená nehľadať svet, ale Nebo.
Kým, čím chcem v láske byť? Darcom a obdarovaným, posilou a posilneným. Chcem byť tým, kto sa bude snažiť. Viem, že to nepôjde vždy, že padnem, zraním, možno aj zradím – priateľov, Boha. Chcem byť tým, kto sa bude vracať k prameňom a čerpať novú silu, kto bude odpúšťať, lebo sa mu odpúšťa, kto bude milovať, lebo niekto ho miluje omnoho viac.
Láska sa skloňuje aj ťažkými skúškami. Len tak sa môže vzmáhať, keď sa nenechá zlomiť.

Share/Save/Bookmark


Tags: láska  kto  koho  komu  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie