Dovidenia

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

goodbyePravidelne prichádzame do situácií, v ktorých sa musíme s niekým lúčiť na krátku či dlhú dobu, alebo až do stretnutia v novom živote. Neraz to bývajú neľahké situácie sprevádzané citovými vzplanutiami, plačom a pod., čo je prirodzené.

Kresťanské lúčenie nikdy nie je večným, lebo vzťahy aj na diaľku spája a udržiava láska...

...tak, ako sa to spieva v jednej z náboženských piesní. Apoštoli z dnešného Evanjelia nechápali Ježišov odchod správne. Brali to ako osobnú stratu, ktorá im znemožní sledujúci plnohodnotný život. Preto ich Pán Ježiš povzbudzuje, aby to nebrali ako tragédiu. Veď jeho odchod nebude absolútny, pretože namiesto seba pošle svojho Tešiteľa, ktorý v apoštoloch aktivuje všetko to, čo oni prijali od Ježiša a okrem toho uschopní svet poznať pravdu, hriech i cestu, ktorou treba kráčať.

Naše rozlúčky prechádzajú podobne. Na jednej strane nechýba úsmev, no zväčša je sprevádzaný slzami, plačom, obavou. Snažíme sa to chápať, veď daný človek nám, alebo im, bude chýbať. No treba brať ohľad aj na iné, než len osobné, ciele, ktoré sa snažia udržať milovaného človeka pri sebe a pre seba.
V prvom rade by to malo byť dobro odchádzajúceho človeka. Týka sa to predovšetkým odchodom za lepšími možnosťami, za novým svetom, prácou a pod. Prílišný smútok, strach zo strany domácich – ostávajúcich, môžu v odchádzajúcom vyvolať zbytočné pochybnosti a v konečnom dôsledku rozhodnutie, kvôli pokoju blížnych, zostať doma. Tak vidíme rodiny, kde sa deti neženia, nevydávajú, lebo sa ich rodičia nevedia vzdať, pustiť ich žiť svoj vlastným životom v spoločenstve s druhým človekom. To možno v istom zmysle pokladať za prekážku v plnením Božej vôli, ktorá každého pozýva k slobodným rozhodnutiam a uskutočnením svojich možností i schopností. „Z lásky“ zabrániť človeku naplniť tento plán spôsobuje vytváranie neschopných ľudí, ktorí budú celý život závislí na druhých a po ich smrti budú stratení, čo isto nenaplní predstavy „o láske a dobre“ blížnych. Taká býva daň egoizmu, za ktorí musia platiť druhí.
Druhým dôvodom sú ľudia a situácie, ktoré očakávajú nášho milovaného človeka. Na tejto ochote odísť od blízkych, ako aj ochota blízkych podeliť sa o svojho príbuzného, sú založené veľké diela vo vede, i v Cirkvi, hlavne v misiách, ktoré priam čakajú na pomoc a slovo zvonka. Takáto sloboda darovania (blížnymi) a darovania sa (blížnym) oponuje vyššie spomenutým egoistickým postojom vylučujúcej lásky a je aj vyjadrením dôvery Bohu, že sa o jedných i druhých postará. Dôveru možno vyjadrovať aj vo vzájomnej modlitbe za seba, cez ktorú sme vďaka prisľúbenému Duchu Sv. neustále spojení.
Okrem toho v modernej dobe je komunikácia veľmi jednoduchá a vzdialenosti sú vďaka internetu a iným prostriedkom minimálne.

Jedno dievča, Terezka, sa chcela stať rehoľnou sestrou v kongregácii, ktorá sa venovala misiám. Ale jej rodičia o tom nechceli ani počuť. Terezka nemohla nič urobiť a zutekať z domu sa bála. No raz sa vyskytla taká príležitosť a ona sa rozhodla. Keď sa rodičia dozvedeli o jej kroku, zriekli sa jej. No po troch rokov im prišlo pozvanie na Terezkine prvé sľuby. Nedali je odpoveď, no predsa len sa na slávnosť vybrali – inkognito. Avšak keď videli odovzdanosť mladých dievčat takémuto povolaniu a počuli ich SĽUBUJEM, oľutovali svoju tvrdohlavosť, s radosťou zablahoželali dcére a začali ju horlivo podporovať.

Bratia a sestry, dostali sme blížnych ako dar; preto sa starajme, aby sa aj iní mohli z nich potešiť a aj my sami sme boli darom pre čím viacerých. AMEN.

Share/Save/Bookmark


Tags: blížny  egoizmus  darovať  kázeň  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie