Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Kristus je putom jednoty (sv. Cyril Alexandrijský)

Kristus je putom jednoty (sv. Cyril Alexandrijský)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Kristus_freskaVždy, keď máme účasť na Kristovom svätom tele, získavame telesnú jednotu s Kristom, o čom svedčí Pavol, keď hovorí o tajomstve nábožnosti: „Ono v iných pokoleniach nebolo ľuďom známe tak, ako sa teraz v Duchu zjavilo jeho svätým apoštolom a prorokom: že pohania sú spoludedičmi, spoluúdmi a spoluúčastníkmi prisľúbenia v Kristovi Ježišovi.“

Ak sme v Kristovi navzájom všetci spoluúdmi, a nielen navzájom, ale aj s tým, ktorý je v nás skrze svoje telo, ako to, že nie sme všetci viditeľne jedno aj navzájom aj v Kristovi? Veď Kristus je putom jednoty, lebo ten istý je aj Boh aj človek.

Pokiaľ ide u duchovné zjednotenie, budeme sledovať tú istú cestu a opäť povieme, že my všetci, čo prijímame jedného a toho istého Ducha, totiž Svätého, určitým spôsobom sa spájame aj navzájom aj s Bohom. Lebo hoci sme jednotlivo mnohí a Kristus dáva, aby v každom z nás prebýval jeho a Otcov Duch, je iba jeden a nerozdielny Duch, ktorý tých, čo sú navzájom oddelení, keďže jestvujú jednotlivo, spája skrze seba v jedno a dáva, aby bolo skrze neho všetkých vidieť ako čosi jedno.

Lebo ako sila svätého tela robí spoluúdmi tých, v ktorých je, myslím si, že ak vo všetkých prebýva jeden nerozdielny Boží Duch, takisto spája všetkých do duchovnej jednoty.

Preto nás svätý Pavol opätovne povzbudzoval: „Znášajte sa navzájom v láske a usilujte sa zachovať jednotu ducha vo zväzku pokoja. Jedno je telo a jeden Duch ako ste aj povolaní v jednej nádeji svojho povolania. Jeden je Pán, jedna viera, jeden krst. Jeden je Boh a Otec všetkých, ktorý je nad všetkými, preniká všetkých a je vo všetkých.“ Ak totiž v nás prebýva jeden Duch, bude v nás jeden Boh a Otec všetkých, ktorý skrze Syna privedie k vzájomnej jednote i jednote s ním tých, čo majú účasť na Duchu.

A to, že sa účasťou spájame so Svätým Duchom, je určitým spôsobom viditeľné aj z tohto. Lebo ak sme zanechali živočíšny život a raz navždy sa otvorili zákonom Ducha, či nie je zrejmé každému, že sme sa určitým spôsobom vzdali svojho života, spojili sa so Svätým Duchom, a tak získali nebeskú podobu a určitým spôsobom sa premenili na inú prirodzenosť, že už nie sme iba ľudia, ale – pretože sme dostali účasť na božskej prirodzenosti – nazývame sa Božími deťmi a nebeskými ľuďmi?

Všetci sme teda jedno v Otcovi, Synovi a vo Svätom Duchu; jedno, hovorím, rovnosťou postavenia, jedno podobnosťou v láske, prijímaním Kristovho svätého tela i účasťou na jedinom a Svätom Duchu.

Z Komentára svätého biskupa Cyrila Alexandrijského k Jánovmu evanjeliu
(Lib. 11, 11: PG 74, 559-562)

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Kristus  puto  jednoty  sv.  Cyril  Alexandrijský  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie