Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Na svete, ale nie zo sveta (sv. Gregor Veľký)

Na svete, ale nie zo sveta (sv. Gregor Veľký)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Cesta4Chcem vás povzbudiť, aby ste zanechali všetko, ale nemyslím, že sa to dá. Keď teda nemôžete zanechať veci tohoto sveta, aspoň sa nimi nedajte pripútať k tomuto svetu. Vlastníte pozemské veci, ale nedajte sa im do vlastníctva. Usilujte sa dostať pod vládu svojho ducha všetko, čo máte, aby láska k veciam nezvíťazila nad vašim duchom, aby on nebol otrokom vecí.

Užívajme teda časné veci, ale túžme po večných. Na ceste nech nám slúžia časné veci a túžme po večných, čo sú na konci cesty. Len akoby mimochodom treba pozerať na všetko, čo sa deje na tomto svete. Oči našej mysle majú byť upreté pred seba a celou pozornosťou hľadieť na to, čo máme dosiahnuť.
Vytrhávajme chyby aj s koreňom, teda nielen z vonkajšej činnosti, ale aj z myšlienok srdca. Nech nám nezamedzí pristúpiť k Pánovmu stolu ani telesná rozkoš ani nepokojná zvedavosť ani vášnivá ctižiadosť. No aj dovolených vecí na tomto svete sa dotýkajme len akoby okrajom mysle, aby príjemné pozemské veci slúžili nášmu telu a ani trochu neprekážali srdcu.
Teda, bratia, neodvážime sa vám povedať, aby ste zanechali všetko; ale ak chcete, zanechajte všetko tak, že si všetko ponecháte, že budete časné veci užívať tak, aby ste celou mysľou smerovali k večným. Ten užíva veci tohoto sveta, akoby ich neužíval, kto aj všetky navonok potrebné veci zapája do služby svojho života, nedovolí im vládnuť nad svojou mysľou, aby podrobené slúžili zvonka a nikdy nenarušili úmysel ducha smerujúceho k výšinám. Takýmto ľuďom potom všetko pozemské tu nie je na žiadostivosť, ale na úžitok. Nech niet ničoho, čo by zdržiavalo túžby vášho ducha, nech vás na tomto svete nespúta pôžitok z nijakej veci.
Keď milujeme dobro, nech myseľ nachádza potechu vo vyšších, nebeských dobrách. Keď sa bojíme zla, predstavme si v duchu večné zlo. Len tak budeme mať pred očami, že na druhom svete je to, čo hodno viac milovať a čoho sa treba viac obávať, a tak neuviazneme na tomto svete.
Aby sme to dokázali, máme prostredníkov medzi Bohom a ľuďmi, nášho pomocníka, s ktorým dosiahneme všetko oveľa ľahšie, ak ho budeme milovať pravou láskou, lebo on je Boh a žije a kraľuje s Bohom Otcom a Duchom Svätým po všetky veky vekov. Amen.

Z Homílií svätého pápeža Gregora Veľkého na evanjeliá
(Lib. 2, hom. 36, 11-13: PL 76, 1272-1274)

Share/Save/Bookmark


Tags: svet  sv.  Gregor  Veľký  duch  pozemské  veci  telo  duša  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie