Kresťania a politika

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

election-zmens

Obdobie pred parlamentnými voľbami je plné videoklipov, bilbordov a iných reklamných pútačov, snažiacich sa pritiahnuť pozornosť voličov k tej, či onej politickej strane. Za 20 rokov demokracie sa mnohým táto možnosť výberu, ako aj politika sama, či jej zákulisie, sprotivilo, preto k voľbám pristupujú ležérne. Spoločne sa teda zamyslime, aký význam má politika pre kresťana, akú úlohu vypĺňa v jeho spoločenskom živote a ako sa má on k nej (či k nim – politikom) postaviť.


V Evanjeliu je známa jedna stať, kde Ježiš káže nastaviť aj druhé líce tým, čo nás bijú (porov. Lk 6,29). Bolo to povzbudenie k pokore, ktorá dokáže zmeniť svet v hĺbke a nastoliť v ňom ozajstný pokoj, kde nebude platiť ani zákon pomsty, ani pravidlo oko za oko,..., ale iba zákon lásky a obety.
Myslím, že nejeden z kresťanov má s touto Ježišovou výzvou problém. Túžime po spravodlivosti a bojujeme proti krivde, zvlášť, keď sa deje nám. Možno najokatejšie je to v Spojených štátoch, kde v duchu spravodlivosti ustupuje milosrdenstvo (viď popravy a ich podpora pred väznicami).
Lenže túto výzvu mylne chápu aj neveriaci, či nepraktizujúci, ktorí správne očakávajú, že ju budú kresťania žiť. Lenže to ich očakávanie nesleduje Ježišovu vôľu, ale svoje osobné ciele. Domnievajú sa, že kresťan má byť vždy obetný baránok, ktorý poslušne skloní hlavu a bude slúžiť záujmom silnejšieho; možno aj s tým cieľom, či nádejou, že raz sa mu to všetko v nebi vynahradí.
Lenže pokora znamená poznať pravdu o sebe, teda chyby, povinnosti a kvality. Zlé odstraňovať, o dobré sa snažiť a aj iných k tomu povzbudzovať. Základom je síce osobná snaha a vzor, ale veriaci môžu využívať aj väčšie a pôsobnejšie spoločenské prostriedky  a možnosti. Veď žijú v spoločnosti, pracujú pre ňu, zveľaďujú ju, majú teda právo využívať aj jej výdobytky – materiálne, politické, vedecké. Dokonca majú nielen právo, ale aj povinnosť sa aktívne zúčastňovať na riadení spoločnosti, ako ich k tomu povzbudzuje Katechizmus katolíckej Cirkvi (viď KKC 1915).
Jednou z účasti je vytváranie politických strán, ktoré by zastupovali otázky veriacich. No nielen tie, ale celkovo morálku a hodnoty, ktoré sa v dnešnom svete veľmi relativizujú. Takto sa kresťanský politik nestáva iba poslancom ľudu, ale aj Boha a jeho zákonov, akýmsi svetským kazateľom, ktorý má moc a zodpovednosť za spoločenský rast v dobrom.
Viera politika je základným faktorom jeho rozhodnutí i života a verejná pozícia zasa zdvihnutý prst, ktorý mu na jednej strane prináša úctu občanov, ale na druhej strane ho zaväzuje byť sám vzorom. Kresťanský politik je pod tým istým drobnohľadom ako kňaz, či to, čo hlása, naozaj žije. S prípadnými chybami nemajú zľutovanie nielen neveriaci, inoverci, ale aj vlastný ľudia. Zodpovednosť je o to väčšia, že môže byť pohoršením pre slabých a nikomu sa nechce chodiť s mlynským kameňom po morskom dne.
Pre toto bremeno treba brať politické úlohy a posty ako službu, ktorá si vyžaduje obetu času, priateľov, ba aj rodiny a súkromia. Nie je cieľom politika a už vôbec nie kresťanského, brať túto službu ako biznis, hoci si za to zaslúži spravodlivú mzdu. Preto neprichádza do úvahy korupcia, rodinkárstvo, ani rôzne iné škandály, ktorým s radosťou podliehajú mnohí svetskí predstavitelia. Kresťanský politik by mal byť takým ostrovom dôvery voličov, ktorí si budú istí, že si vybrali správneho zástupcu – svojho, zástupcu ľudu a nie osobných záujmov.
Je jasné, že nie je vždy ľahké byť dobrým veriacim politikom, že aj kresťanský politik používa občas zvláštne ťahy. Ospravedlňovať sa, že aj iní takto hrajú, je detské. Pravda, či priznanie je dôstojné a sleduje čnosť pokory, aj za cenu odpadu voličov. Je teda jednoduchšie snažiť sa, ako nanovo získavať dôveru. Cieľom, koniec koncov, nie je tento svet, ale nebo. Tam dosiahneme všetky ciele i utópie.
Nehovoríme o konkrétnych stranách a politikoch. Kresťanský politik má byť každý, kto v duši nesie krstné znamenie kríža a žije i propaguje naozajstné, a tým aj trvalé hodnoty nepodliehajúce náladám a svetonázorom.
Politickú zodpovednosť nenesú len politici, ale aj voliči ktorí im odovzdávajú svoje hlasy. Výdobytkom demokracie je možnosť správne sa rozhodnúť a dobre si vybrať. Nevyužitie tejto možnosti je prejavom lenivosti a nezáujmu o blížnych. Tak potom o nás rozhoduje malá, ale horlivá, hoc aj nespravodlivá, skupinka ľudí, ktorí si svoju povinnosť splnili. Ani samotná voľba nie je len vhodením lístka to volebnej urny. Veriaci volič má mať prehľad o osobe a strane, ktorú si vyberá, aby jej politický program korešpondoval s morálkou, s dobrom všetkých občanov i budúcich pokolení. Jeden - dva medové motúziky pretiahnuté popod nos pred voľbami, alebo sem-tam po nich, nemôžu byť dôvodom pre rozumný výber. Je treba byť naozaj pozorným a prezieravým, aby sme vo voľbách neopakovali chyby minulosti.
Nakoniec znakom správnej, morálnej politiky, ktorá sleduje hodnoty, a tým aj zodpovedá Božiemu plánu, je znova rozmer služby. Nejde o hru, ako sa to často deje. O hry a zákulisné ťahy sa stará divadlo a film. Politika sleduje časné i večné dobro občanov.
Alebo je to iba utópia? Keď sa pustíme do úprimnej práce a služby, tak to utópiou nebude.

Share/Save/Bookmark


Tags: politika  demokracia  volby  výber  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Komentáre

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie