Kresťania a pokoj

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

pokoj

Pokoj? Nie za každú cenu.

Pre kresťanov je samozrejmé, že svoju vieru, náboženstvo chápu ako postoj pokoja a mieru, keďže jeho základom je Evanjelium, teda Radostná zvesť. A predsa to nie je vždy tak. Neveriaci a odporcovia Cirkvi majú hneď výhradu z minulosti – križiacke výpravy, inkvizícia a pod., ktoré ten pokoj a radosť veľmi nepriniesli. Ale to je nepokoj zapríčinený ľudskými hriechmi.


Pokoj je naozaj krásna vec, ba je dokonca jedným zo znakom Božieho kráľovstva, kde konečne prestanú všetky spory, hnevy, vojny a človek i celá príroda budú žiť v krásnej harmónii pred Božou tvárou. Lenže kým nastane tá chvíľa, musíme prekonať ešte mnoho búrlivých momentov a bojov. Pokoj je totiž duchovný dar. A tak, kým žijeme v tele, môžeme ho navonok ozajstne zažiť len vo výnimočných chvíľach, kým vo svojom vnútri ho možno prežívať celý čas.
Je teda naozaj dôležité prežívať pokoj, keď je tak náročné dosiahnuť ho?
Je, lebo ide o naše poslanie svedkov viery a tým aj Božieho kráľovstva. A ako sme povedali, jedným zo znakov Božieho kráľovstva je práve pokoj. K jeho dosiahnutiu stojí vo svete mnoho prekážok. Sú to najmä nespravodlivé pomery, chudoba, vojna a pod. Preto by sa mali veriaci angažovať v spoločenstvách a organizáciách pomáhajúcim odstraňovať tieto prekážky. Pre nás najznámejšou a najdostupnejšou je Charita. Ale potom sú to aj rôzne formy dobrovoľníctva, kde sa človek na istý čas môže celý darovať službe blížnym (saleziánski dobrovoľníci, Missionar auf Zeit – cez verbistov).
Samozrejmosťou by mal byť vzor spoločného kresťanského života vo farnostiach, kde si veriaci vedia prejaviť vzájomnú pomoc, poprípade odpustenie. Bez tohto vzoru je ťažko budovať Božie kráľovstvo, lebo by nám chýbal základ a opora. Tento vnútorný pokoj v spojení s osobným bude aj navonok vyžarovať svoju silu a krásu, čím môže osloviť druhých. Veď aj to bol jeden z misijných aspektov prvých kresťanov, ktorý oslovoval ľudí: „Chválili Boha a boli milí všetkému ľudu.“ (Sk 2,47a)
Ale je rozdiel medzi vonkajším a vnútorným pokojom. Terajšia doba, hoci sa občas zdá kritickou, v celkovom meradle je pokladaná za pokojnú, najmä v našom regióne, keďže tu nie je, ani nehrozí žiaden konflikt. A napriek tomu má kopec ľudí svoje vnútorné problémy a tým aj nepokoj. Nie je to príjemné, najmä keď nepokoj človek prežíva sám, lebo často to ohrozuje jeho fyzické zdravie. Tu je znova úloha na kresťanoch prinášať pokoj, alebo jeho prostriedky tam, kde sú neznáme.
No zdá sa, že mnoho ľudí žije v zdanlivom pokoji a nič ich netrápi. Napriek tomu je jasné, že ich životné postoje sú zlé, či sa to týka morálky, spravodlivosti alebo náboženstva. Nie je cieľom kresťanov pre všeobecný i svoj pokoj nechať ich tak. Ani Ježišove slová či činy neboli vždy len sladkými rečami. Občas boli naozaj tvrdé. Napr. pri vyháňaní kupcov z chrámu (porov. Jn2,13-22), alebo jeho slová: „Oheň som prišiel vrhnúť na zem; a čo chcem? Len aby už vzplanul!“ (Lk 12,49)
Neutrálny postoj, mlčanie môže neraz vyznieť ako pridŕžanie nespravodlivej strane a tým aj spoločný podiel na jej zločinoch. Príklady mlčiacich strán poznáme napr. v riadiacich špičkách rôznych štátov, vrátane nášho a vidíme, že sa nám to nepáči. Preto, ak sa má niečo zmeniť k lepšiemu, musí sa niekto ozvať. Niekto, kto má byť svedkom pravdy a pokoja. Kým jestvuje nespravodlivosť, pokoj nenastane. Následný nepokoj, obviňovanie z farizejstva, poprípade aj osočovanie je cena za dobro oboch strán, hoci tá druhá (ktorej niečo vyčítame) si to možno uvedomí omnoho neskôr.
Chvíľu nepokoja si vyžaduje aj boj za veci Božieho kráľovstva, za Evanjelium. Nie sú to križiacke výpravy, ale sila vedieť sa prejaviť ako kresťania, svedkovia Krista. Aby sa neopakoval stav spred niekoľkých rok, kedy vo Veľkej Británii museli inoverci povzbudzovať kresťanov, aby si hájili Vianoce – ako ich „Kristovu omšu“ – Christmas, a nie nejaké pohanské, či neutrálne sviatky zimy. Niekedy netreba veľké slová a skutky, ale živé svedectvo. Ale ak sa zriekneme i tých tichých znamení, čo zostane z nášho svedectva? POKOJ? Nie, iba pokoj nášmu prachu.
Pokoj nie je ľahká a blesková záležitosť. Vyžaduje sa veľa námahy a času. Ale čím skôr sa začneme oň snažiť, tým skôr nastúpi.

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Komentáre

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie