Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Pravé učenie a pokora (sv. Gregor Veľký)

Pravé učenie a pokora (sv. Gregor Veľký)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Usmev_maly„Počuj, Jób, moje výroky, a vypočuj všetky moje reči.“ Učenie arogantných ľudí má tú vlastnosť, že nevedia pokorne podávať, čo učia, a tým správnym, čo vedia, nemôžu správne poslúžiť. Ich slová totiž prezrádzajú, že keď učia, cítia sa, akoby sedeli na nejakom vysokom vrchole, a na tých, ktorých učia, hľadia, akoby boli hlboko pod nimi, a hovoria s nimi nie ako radcovia, ale blahosklonne skoro ako vládcovia.

Správne im hovorí Pán skrze proroka: „Kruto a násilne ste panovali nad nimi.“ Kruto a násilne panujú tí, čo sa neusilujú svojich podriadených pokojne a rozumne usmerniť, ale tvrdo zlomiť a ovládnuť.
Naproti tomu pravé učenie tým väčšmi už v myšlienke uteká pred chybou povýšenosti, čím zapálenejšie prenasleduje oštepmi svojich slov samého pôvodcu povýšenosti. Dáva si totiž pozor, aby povýšenými spôsobmi skôr nehlásal toho, ktorého prenasleduje v srdci poslucháčov svätými rečami. Usiluje sa aj slovami hlásať aj životom prejavovať poníženosť, ktorá je učiteľkou a matkou všetkých čností, aby ju učeníkom pravdy vyjadril skôr životom ako rečami.
Preto hovorí Pavol Solúnčanom, akoby bol zabudol na výšku svojho apoštolátu: „Boli sme medzi vami malí.“ A apoštol Peter hovorí: „Buďte stále pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás,“ pričom tvrdí, že treba pri samom podávaní učenia zachovať správny spôsob, lebo dodáva: „Robte to však skromne, s bázňou a s dobrým svedomím.“
Ale tým, čo hovorí Pavol svojmu žiakovi: „Toto prikazuj a uč so všetkou rozhodnosťou,“ neradí vládnuť silou, ale váhou života. Veď s rozhodnosťou sa učí, keď sa skôr koná, než hovorí. Lebo učeniu uberá na istote, keď svedomie prekáža jazyku. Nenavádza ho teda na rozhodnosť povýšenej reči, ale na istotu dobrého konania. Preto je aj o Pánovi napísané: „Lebo učil ako ten, čo má moc, a nie ako zákonníci a farizeji.“ Veď on jediný hovoril nenapodobiteľne a zásadne z dobrej moci, lebo sa ničoho nedopustil zo zlej slabosti. Mal totiž z božskej moci to, čo nám zadovážil nevinnosťou svojej ľudskej prirodzenosti.

Z Mravoučných komentárov svätého pápeža Gregora Veľkého ku Knihe Jób
(Lib. 23, 23-24: PL 76, 265-266)

Share/Save/Bookmark


Tags: Pravé  učenie  pokora  sv.  Gregor  Veľký  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie