Roztrhnúť si šaty

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Odpustenie2"Videl si, ako sa Achab predo mnou pokoril?" (1 Kr 21, 29).

Achab bol jedným z najskazenejších izraelských kráľov a prorok Eliáš strávil väčšinu svojho pôsobenia bojom proti Achabovmu a Jezabelinmu modlárstvu. Jeden zo svojich najzákernejších činov vykonal Achab v spolupráci so svojou ženou Jezabel. Ich sused Nabot vlastnil veľmi dobrú a úrodnú vinicu. Achab po nej tak veľmi zatúžil, že nechal Jezabel, aby falošne obvinila Nabota z veci, za ktorú ho potom popravili. Nabot bol teda odstránený z cesty a Achab si mohol privlastniť jeho vinicu. Skazonosná sila opäť raz triumfovala nad bezmocnosťou a zraniteľnosťou - až kým tam Boh neposlal Eliáša.

Možno čakáme, že Achab a Jezabel budú za takýto chladnokrvný zločin kruto potrestaní. To sa však nestalo. Keď Eliáš oznámil Boží rozsudok, Achab sa začal kajať. A Boh mu odpustil!

Podľa príbehu preukázal Achab svoju kajúcnosť tak, že si "roztrhol rúcho a obliekol si vrecovinu" (1 Kr 21, 27). Tieto vonkajšie znaky jeho vnútornej ľútosti boli veľmi dôležité. Boh ich totiž použil ako dôkaz pre Eliáša, že Achabovo srdce sa naozaj zmenilo. A prorok sa na základe tohto dôkazu presvedčil natoľko, že kráľovi ohlásil Božie milosrdenstvo.

Dnes si pred spoveďou nezvykneme roztrhnúť šaty ani sa neobliekame do vrecoviny. To však neznamená, že by sme nemali nejakým spôsobom vyjadriť svoj zármutok a zdôrazniť závažnosť našich hriechov. Viac času stráveného v modlitbe nám pomôže priblížiť sa k Bohu, takže nás môže neustále meniť. Urobiť skutok milosrdnej lásky nám umožní dotknúť sa utrpenia iných - utrpenia, ku ktorému často dochádza "vďaka" hriešnosti druhých ľudí. Zrieknutie sa obľúbeného jedla nám môže odhaliť našu duchovnú prázdnotu a ukázať nám, ako veľmi potrebujeme Pána.

Ani jedným z týchto skutkov si, pochopiteľne, nezaslúžime Božie milosrdenstvo. Božie milosrdenstvo je darom, ktorý nám Boh dáva slobodne. Spomínané skutky nás však m ôžu posilniť tým, že nás naučia sebaovládaniu, pokore a otvorenosti voči Pánovi. Keď mohol svoj život celkom zmeniť Achab, dokážeme to aj my. Práci s Pánom, pri ktorej sa máme uzdraviť a obnoviť, sa nič nevyrovná!

Pane Ježišu, ďakujem ti, že sa nado mnou zmilúvaš a že ma prijmeš späť vždy, keď sa z tvojich ciest niekam zatúlam.

Share/Save/Bookmark


Tags: Roztrhnúť  šaty  pokora  hriech  odpustenie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: Olga už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie