Dych života

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Oxomoco_a_CipactonalO dychu života v kultúre Aztékov nám rozpovie vo svojej biblickej úvahe P. Darius Čarš SVD.

Toto je zoznam Adamovho potomstva: Keď Boh stvoril Adama, urobil ho na Božiu podobu, muža a ženu ich stvoril, požehnal ich a dal im meno človek, keď boli stvorení. (Gn 5, 1-2)

Kultúrna úvaha:
Domorodá - indiánska

Človek, keď uvažuje o svojom pôvode, vždy dôjde k podobným záverom.

Aztékovia sú jedným z amerických kmeňov a zároveň jednou z pôvodných predkolumbovských civilizácií. Žili v dnešnom strednom Mexiku v 12. až 16. storočí. Kodex Chimalpopoca, ktorý dokumentuje aztécku históriu, hovorí o viere ich predkov, že Boh nás stvoril zo zeme a aby sme mali život, bolo potrebné mať vlastnú energiu.

Oxomoco a Cipactonal

Keď sa ich pýtali, aký je ich pôvod a odkiaľ pochádzajú, odpovedali: „Pochádzame, odkiaľ vychádza slnko. Kráčame nad vodou.” A na otázku, kto boli ich prví rodičia, odvetili: “Naša prvá matka sa volala Oxomoco - čo znamená tá po ktorej kráčame; a náš prvý otec mal meno Cipactonal, čo značí energia, čo nás obklopuje.”

Pozorujme podobnosti s rozprávaním v knihe Genezis: máme tu svetlo a vodu; Boh stvorí zem; je tu prvý muž a prvá žena; život je energia, sila. Rozdiel je v tom, že Biblia zjavuje, že Boh všetko stvoril a bol to on, čo nám dal život a moc na plodenie a prácu.

V mnohých kultúrach sveta nachádzame rozprávanie o stvorení sveta. Dokonca v nich nachádzame množstvo podobností s biblickým rozprávaním o stvorení. Stvorenie je prvé zjavenie sa Boha. Príroda nám rozpráva o Bohu, ktorého „večnú moc a božstvo možno od stvorenia sveta rozumom poznávať zo stvorených vecí“ (Rim 1,20). Nádhera hviezdnej noci, rozľahlé moria, spev vtákov, vrchy, a samozrejme aj samotný človek a tajomstvo života vôbec. Kontakt s prírodou je niečím životodarným pre existenciu človeka. V prírode nachádzame skutočné priateľstvá a naučíme sa tomu, čo je skutočne podstatné.

Ľudský tvor preto odpradávna nachádzal v prírode svoje útočište, obživu, domov, vytušil tam svoje božstvá, praktizoval svoj kult. V tejto nádhere človek objavuje Božie “stopy”. Je to dych života, ktorý môžeme objaviť. Za ním možno odhaliť samotného Boha.

Prekáža mi niečo v mojom živote, aby som spoznal tento “Dych Života”? Objavil som túto Božiu prítomnosť v mojom okolí? Boh je Bohom života. Objavujem tento nádherný život, ktorý mi on ponúka?

Na stretnutie s vami, s Bibliou a kultúrami sa teší
Darius Čarš SVD, misionár v Bolívii

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Dárius Čarš je s nami už odo dňa: Utorok, 10 Február 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie