Hlavná stránka Komentáre Kresťania a... Smiech – humor – úcta - slušnosť

Smiech – humor – úcta - slušnosť

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

smiech

Niekde sa raz objavila správa, že každý smiech predlžuje život človeka o sedem sekúnd. Tak sme ako deti po každom smiechu rátali, o koľko sekúnd dlhšie budeme žiť. Nevyšlo by to na veľa, ale nám to pomáhalo čím dlhšie byť veselými.
Smiech je akousi nevyhnutnou časťou života. Ľudia tak vyjadrujú svoju spokojnosť, šťastie. Každá príjemná spoločnosť sa nesie v jeho duchu, s povznesenou náladou, príjemnými rozhovormi, priateľstvom. Smiech tak môže navádzať človeka k Bohu; nie len smútok, kedy nutne potrebujeme pomoc. Pomáha uvedomiť si, že Bohu treba aj ďakovať za toľko darov, toľkých ľudí, ktorých máme.


Zdroje smiechu sú rôzne. Úprimný smiech pramení z čistej radosti a je asi najlepší. Občas je síce sprevádzaný slzami, ale vyjadruje nepoškvrnenú lásku medzi ľuďmi.
Obyčajne sa zvykneme smiať z plného srdca pri humore. Niekedy to nemusia byť vtipy, ale bežné životné situácie. Človek sa síce snaží zachovať vážnosť, ale jednoducho to nejde, najmä keď sa daný „trapas“ neprihodí nám. Nie je na tom nič zlé, lebo v tom naisto niet ani štipky závisti, ba dokonca myslím, že ani škodoradosti. Pamätám si ešte zo svojich miništrantských čias, keď môj kolega po sv. prijímaní odišiel spred  kňaza а jeho suknička zostala na mieste, čo si on nevšimol. Pán farár, známy svojou prísnosťou, od ktorého sme aj za ustavičné rozprávanie dostali po zadku, sa sám nemohol zdržať a po sv. omši sa zo srdca zasmial.
Ak je „nešťastník“ rozumný, sám sa na sebe zasmeje, čím celú situáciu, poprípade napätie, ak ide o váženú osobu, zľahčí. Ak nie, vyjde na povrch jeho pýcha, a to je nepríjemné pre všetkých zúčastnených.
Treba samozrejme rozoznávať aj situácie a miesta. Keď ide predsa len o váženú situáciu, treba sa zasmiať a snažiť sa vrátiť do normálu. Bezuzdný smiech je známkou nezrelosti, preto sa deťom nedarí tak rýchlo skonsolidovať. U dospelých sú však iné podmienky.
Škodoradosť, ktorá sa nám tiež často pri podobných udalostiach pritrafí je už horšia. Jednak nesúvisí s láskou, lebo tomu, koho máme radi, by sme nič zlé neželali. A pre nepriatelia chápeme celú vec ako druh trestu, nášho, alebo zhora. No v skutočnosti je to len nešťastná náhoda a naša škodoradosť zasa podľahnutie pokušeniu hnevu, či nelásky.
V spoločnosti však býva zvykom pre zlepšenie nálady povedať nejaký vtip. Keď to má byť v rámci slušnosti, je treba, aby tu platili isté pravidlá. V prvom rade je to úcta, jednak, k osobám, ktoré počúvajú, ale aj o ktorých sa hovorí. Nikdy nie je správne smiať sa na úkor tretieho. Ak hovoríme vtipy o profesiách, či spoločenských skupinách, môžeme si to dovoliť jedine tak, že sami do niektorej skupiny patríme, čiže si uťahujeme zo seba, alebo z priateľov, bez toho, aby sme ich urazili. V opačnom prípade takto v spoločnosti rozvíjame akési spoločenské stupne, podporujeme predsudky, vytvárame vzájomný odstup, odpor k iným ľuďom.
Rovnako treba dávať pozor aj na úlohu výchovy. Mnohé z vtipov, okrem smiechu, zanechávajú v človeku aj nejakú myšlienku, najmä, keď upozorňujú na ľudské chyby a hlúposť, bez toho, aby sa v nich vyskytovali konkrétne mená a osoby. Na rodičoch a vychovávateľoch záleží, aby vedeli deti upozorňovať na nevhodné žarty a sami ich pred nimi netrúsili.
Posledná humoristická doba je poznačená silnými dvojzmyslami a orientovaním vtipov čisto na oblasť sexuality. Vtipné je to, v čom je sex. A poslucháči sa na tom smejú. Niekedy, keď si človek uvedomí, čo počúva, najradšej by zaplakal nad úbohosťou rozprávača  i poslucháča. Veď pre všetkých je sexualita darom a ani jeden z nich by sa nechcel nachádzať v situáciách, na ktorých sa smejú.
Preto je vzácny inteligentný humor, kde človek nemusí byť primitívny a pár slovami vyvolať vlnu smiechu, ktorá doznieva omnoho dlhšie. Tu sa hneď javí aj jedna z dôležitých úloh humoru – napomínať. V spoločnosti sa totiž stále objavuje mnoho problémov a nespravodlivostí, na ktoré sa boja ľudia ozvať. Humorista ich pripomenie a múdry pochopí, kým hlúpy sa urazí. V tom je dobrý napr. karikaturista s prezývkou Shooty, ktorý jednou kresbou a jednou vetou vyjadrí celý problém politického diania a nezmyselnosť niektorých udalostí. Samozrejme, že aj tu to môžu ľudia prešvihnúť.
Nepríjemným štýlom humoru je irónia, čistý výsmech, ktorý možno na niečo upozorňuje, ale bez cieľa pomôcť odstrániť nedostatky. Od nej doslova hnusnejším prejavom je sarkazmus, vysievajúci sa veciam a udalostiam, nad ktorými sa treba skôr zamyslieť.
Ak sa teda chceme smiať, nájdime si priateľov a vo vzájomnej úcte sa porozprávajme, mysliac vždy na to, ako by som sa cítil ja či iný, keby som mal byť terčom výsmechu.

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Komentáre

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie