SVD v Ghane

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Misionári Spoločnosti Božieho Slova (SVD), verbisti, nedávno oslávili 60-ročné jubileum svojho pôsobenia v Ghane. V súčasnosti pracujú v 5 diecézach. Prevažná časť spolubratov sa angažuje v južnej časti krajiny, predovšetkým v arcidiecéze Accra a v diecéze Kofaridua. Niekoľkí pracujú v diecéze Sunyani v centre Ghany. Ostatní verbisti pôsobia na severe krajiny v arcidiecéze Tamale a v diecéze Damongo.

Práca verbistov spočíva v prvom rade v šírení radostnej zvesti, evanjelia. A tak pastorácia tvorí najväčšiu časť ich práce.
Na druhé miesto sa radí výchova. V poslednom čase prevzali verbisti dve stredné a jednu odbornú školu. Stálym problémom však zostáva nedostatok kvalifikovaných učiteľov. Črtá sa istá nádej na zlepšenie situácie, pretože naši mladí ghanskí spolubratia sa s veľkým elánom pripravujú na pedagogickú činnosť.
Medzi ďalšie priority patrí vzdelávanie a formácia našich spolubratov. Pre túto úlohu vyčlenili v ghanskej provincii štyri centrá. V rámci biblického apoštolátu organizujú verbisti biblické kurzy, rôzne stretnutia a publikujú biblické materiály. Vydavateľská činnosť sa sústreďuje najmä v centre VerboCom Media, ktoré vydáva misijné kalendáre, direktóriá, vreckové kalendáre a iný materiál, podporujúci pastoráciu povolaní a misionárske povedomie.
Časom sa v Ghane vybudovalo Katolícke konferenčné centrum (Catholic Conference Centre), ktoré je k dispozícii pre exercície, duchovné obnovy, stretnutia a pod. Hlavným cieľom centra je výchova a vzdelávanie laikov.
V Accre SVD vybudovala dom, kde môžu nájsť ubytovanie nielen vlastní spolubratia, ale aj členovia iných reholí, diecézni kňazi z Ghany ako i zo zahraničia. Súčasť domu tvorí Catholic Book Centre - veľké kníhkupectvo, ktoré ponúka rôzne náboženské knihy, počínajúc samozrejme Sv. Písmom, a devocionálie. Centrum slúži aj pre predaj publikácií vydaných tamojšími spolubratmi.
V Tamale sa nachádza veľké jazykové a kultúrne centrum - Tamale Institute for Cross Cultural Studies (TICCS), poskytujúce uvedenie do miestnej kultúry a reči tým, čo prichádzajú do Ghany. Verbisti, pracujúci v tomto centre, poskytujú prístup k domácej kultúre aj členom iných cirkevných organizácií, ba i ľuďom bez náboženstva. Význam centra ocenia najmä odborníci v antropologickom výskume.
Na prelome tisícročia bolo vo formácii SVD v Common Formatian Centre v Tamale 20 študentov. Osem z nich pochádzalo z Konga, sedem z Ghany a po jednom z Angoly, Kene, Mexika, Poľska (OTP) a Toga. Rozsiahla bibliotéka im poskytuje literatúru v anglickej, francúzskej a portugalskej reči. V uplynulých dvoch rokoch počet študentov filozofie v dome bl. J. Freinademetza stúpol. V súčasnosti tam študuje 35 študentov. V dome Arnolda Janssena v Accra - Tesano sú postulanti a bratia v časných sľuboch. Študenti z rozličných krajín študujú teraz vo veľkom seminári v St. Viktor.
Ghanská provincia SVD vyslala dosiaľ 26 domorodých spolubratov ako misionárov: 21 kňazov, z toho jedného biskupa, a 5 bratov - laikov, ktorí pracujú v 12 rozličných krajinách. V samotnej Ghane pracuje 14 domorodých pátrov a 12 domorodých bratov vo večných sľuboch.
Neďaleko pobrežia na juhu Ghany bol vybudovaný ústav McCarthy Hill SVD Residence, kde v súčasnosti trávia štyria starší spolubratia jeseň svojho života. Dom s prekrásnou polohou je však otvorený pre všetkých spolubratov, ktorí si potrebujú oddýchnuť, zotaviť sa, chcú si vykonať súkromné exercície či duchovnú obnovu. Ghanskej provincii slúži rezidencia pre rozličné stretnutia, dištriktné schôdze, duchovné obnovy, kurzy ďalšieho vzdelávania, exercície a pod.
Spoločnosť Božieho Slova má momentálne v Ghane 1 biskupa, 76 kňazov, 36 bratov - laikov (z toho 12 v časných sľuboch), 30 klerikov a 12 novicov. Provincia teda združuje 154 členov. Ich priemerný vek je 43,5 roka. Čo sa týka podielu misionárov z iných krajín, tvoria 68,4% provincie.
V roku 1947 dostal misijné určenie do Ghany slovenský misionár, verbista, P. Rudolf Krajčík. Ako mladý misionár sa dal hneď po príchode s plným elánom do práce. Tamojší biskup ho poslal do lokality Battor a poveril ho vybudovaním novej centrálnej misijnej stanice. V priebehu 10 rokov P. Krajčík postavil v lokalite 4 kostoly, 14 škôl, nemocnicu, centrálnu faru ako aj vyše dvadsať kilometrovú prístupovú cestu k misijnému centru. V roku 1959 ho vymenovali za predstaveného domu, kde sa vykonávala výchova domorodých bratov - laikov. V tamojších dielňach sa mladí bratia - laici učili rôznym remeslám. Neskoršie ho zavolali do hlavného mesta Accra, aby viedol práce pri oprave poškodenej katedrály. Tam utrpel úraz chrbtice. Po vyliečení opäť staval kostoly a školy, ale hlavne studne a vodné nádrže. V krátkom čase vyhĺbil 28 studní a postavil 17 vodných nádrží. Najväčšia z nich mala objem 25.000 hektolitrov.
Po 46 ročnej misijnej práci v Ghane pozvali predstavení chorého spolubrata do Európy, aby sa preliečil a oddýchol si. Dúfal, že sa čoskoro vráti do Afriky k svojim a že jeseň svojho života bude tráviť v McCarthy Hill SVD Residence, ktorú vybudoval. Zdravotný stav mu to už nedovolil. Zostal preto v Misijnom dome v Nitre, kde si ho vo veku 82 rokov 26. októbra 2000 Pán ako verného robotníka svojej vinice povolal k sebe.
V roku 1997 dostal misijné určenie do Ghany mladý slovenský misionár P. Jozef Daniš, SVD, aby získal misijnú skúsenosť. Tamojší predstavení ho poverili vyučovaním v škole sv. Martina (St. Martin´s Secondary School) s vyše 500 študentami. Stal sa kaplánom pre študentov i učiteľov. Okrem toho organizuje rôzne akadémie a duchovné obnovy. Nedávno sa vrátil opäť na Slovensko a pôsobí v Nitre na Kalvárii.

informácie o SVD v Ghane pripravil P. Karol Bošmanský, SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: Ghana  SVD  verbisti  misionári  
feed1 Komentáre
Simona Mažgutova
24. November 2011
87.197.32.193
Hodnotenie: -1

smilies/smiley.giflutujem tých čo nemajú nič a nenávidim tých čo maju všetko smilies/angry.gif

Nahlás nadávky
Zníž
Zvýš hodnotenie

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Afrika

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie