Afrika ťa prekvapí

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 3.67 )

prekvapenia

Milí priatelia, ja viem, ja viem, ja viem... dnešný diel sa mal volať „Prelom rokov“ a teda mal doraziť v prvom týždni po Novom roku. No, ale hneď takto pri začiatku roku sa nám „zopár“ vecí skomplikovalo – najskôr nám netiekla niekoľko dní voda, potom som v rámci veľkého novoročného upratovania svojho bytu robila niekoľkodňovú dezinfekciu a dezinsekciu, no a tiež nemálo dní som strávila na viacerých úradoch kvôli najrôznejším papierovačkám. Takže nakoniec sa všetko podarilo a moje rozprávanie o Afrike pokračuje... ;o)

 

 

 

4M001   IX. - XII.2010 v Maputo

 

 

Ako by som opísala prvé mesiace v Mozambiku 3 slovami?

PREKVAPENIA, PREKVAPENIA, PREKVAPENIA. Surprised Mnohé z nich sú skôr výzvou než „uživateľsky prijateľné“. Napr. spôsob, akým sa moja „fyzička“ vyrovnáva s podnebím: prvé 2 mesiace „v kuse“ niečo ako chrípka, neskôr nespavosť, obrovská únava, záhadná „svalovica“, extrémna spavosť – 12 hodín denne... Zakaždým ma prekvapí niečím novým. Ďalším prekvapením bolo, že „Príďte zajtra.“ alebo „Príďte budúci týždeň.“ vlastne znamená „Nemám tušenie.“ – hlavne na imigračnom oddelení. Teda ma už vôbec neprekvapuje pri postupnom objavovaní, ako sa dajú aj najjednoduchšie veci neskonale skomplikovať, že po viac ako 20 návštevách v priebehu 5 mesiacov ešte stále nemám svoje rezidenčné ID.

 

Ako som písala v poslednom maily, nečakala som, že budem viesť celú školu angličtiny, ale oveľa viac ma prekvapilo, že časť vízie YWAM Maputo – „život v komunite“ neznamená komunitný život teamu ale žitie v miestnej časti (= komunite) mesta vo vlastných/prenajatých domoch a bytím „soľou“ pre svojich susedov. Nebolo už potom veľmi prekvapujúce, že keď sme kúpili náš pozemok, sú na ňom vlastne len dve izby, ktoré slúžia pre príjmanie týmov a hostí. Takže som si rýchlo musela nájsť svoje vlastné bývanie, pretože mať každý druhý týždeň nových spolubýjucich som nejako prestávala zvládať.

 

Čo ma skutočne veľmi prekvapilo, že nie je vôbec ľahké nájsť dobrý kurz alebo učiteľa portugalčiny tu v hlavnom meste. Trvalo mi to zopár mesiacov. Ak v tom nie je žiadne skryté prekvápko, mala by som začať oficiálny kurz v meste presne na Valentýna. (Znamenie?) Smile Innocent Tiež som nepočítala s faktom, že ak cestujete do mesta, cesta jedným smerom zaberie zhruba 2 hodiny, čo potom celkovo s 2 hodinami vyučovania denne, prestupmi a čakaním na zastávkach urobí zhruba tak 6-8 hodín, po ktorých ste tak unavený, že na nič iné vám v danom dni nezostane energia a to sa ešte potrebujete pripraviť na ďalšiu hodinu. Toto bol vlastne hlavný dôvod, prečo momentálne neučím angličtinu ale mám intenzívne štúdium portugalčiny.

 

Znie to ako kopa ponôs, čo? Och, áno. Som “pravý Izraelita” hundrajúci na svojej “púšti” a vykladajúci Bohu každý deň, čo všetko mi chýba, čo potrebujem, aké ťažké to je atď., atď., atď. Našťastie pre mňa On má so mnou trpezlivosť a znova a znova mi ukazuje ako VEĽA ÚŽASNÝCH PREKVAPENÍ som od Neho dostala v posledných mesiacoch: učenie angličtiny, služba tancom s vlajkami na rôznych modlitebných stretnutiach, pripojila som sa párkrát ku skupine, ktorá pravidelne slúži chorým v nemocni a tiež k detskej evanjelizačnej skupine. Navštívila som kopu kresťanských spoločenstiev, stretla som sa s mnohými priateľmi z čias môjho prvého pobytu v Maputo, získala som fúru nových priateľov a známych, zúčastnila som sa 2 svadieb, 1 záveru školského roku, absolventskej slávnosti a 1 slávnosti dávania mena novonarodenému bábätku. Naučila som sa zopár užitočných vecí ako “Kde pomaranče končia, mangá začínajú”, čo výrazne ovplyvňuje ich cenu. Prehĺbil sa aj môj život modlitby. Tu sa modlíte za všetko: nedariace sa palacinky, každého úradníka, ktorého máte stretnúť a jeho náladu, fungujúci internet a mobilnú sieť, “bežiacu” elektrinu či vodu a mnohé ďalšie veci a vecičky…

 

4M003 Evanjelizácia detí v Catembe 4M002 VIP 4M005 Ukončenie školského roka 4M004 Slávnosť dávania mena novonarodeniatku 4M007 Služba chorým v nemocnici

 

Mojou “najzázračnejšou” oblasťou ale je verejná preprava: Začínate modlitbou za skorý príchod autobusu, aby ste “netvrdli” na zastávke hodinu či iný nedefinovaný čas. Keď to dorazí, modlíte sa, aby ste v návale mláticich sa ľudí nastúpili. Hneď ako ste dnu, modlíte sa za uvoľnenie sedadla, pretože držanie celej váhy tela na prstoch ľavej nohy alebo rukách v predklonenej polohe je po 30 minútach neúnosné. Keď si sadnete, vašou modlitbou je, aby si zadok tesne vedľa vašej tváre neprdol, no a potom, aby sa uprostred cesty autobus nepokazil alebo nezmenil cieľovú stanicu a vy ste mohli dokončiť svoju cestu bez zmeny autobusu a podstúpenia celého procesu od samého začiatku. No a práve tu prežívam najviac zázrakov v prepočte na deň. Cool

 

V každom prípade prežívam, že je veľká česť tu byť a ďakujem Bohu, že si ma vybral za svojho spolupracovníka. Každý jeden deň zakúšam kóóópec zázrakov a Jeho požehnanie. Pamätáte si ešte na môj „zoznam“, ktorý som zmienila vo svojom prvom liste v septembri? Takže, mám svoje vlastné bývanie, úžasného „doučovateľa“ portugalčiny, skvelé internetové pripojenie, začínam každé ráno behávať, niekto mi poslal slovenskú a českú vlajku... a je toho oveľa viac. Niektorí z vás možno viete, ako som nariekala, keď sa mi pri ručnom praní zodrali prsty do krvava. Všetci z môjho týmu sa mi smiali, lebo pri každom praní som sa nahlas modlila za práčku. A viete čo? Mám ju! Tongue out Môj bytík má práčku a sušičku! No, neni náš Boh ÚŽASNÝ?

 

Na prelome rokov veľa ľudí prehodnocuje uplynulý rok a modlí sa za ten nasledujúci. U mňa to platí dvojnásobne, pretože na Nový rok mám narodeniny. A tento rok je pre mňa veľmi špeciálny – mala som 33. Keď som o tom premýšľala, zistila som, že som Bohu povedala svoje “Áno” na misie prihlásením sa misijnú školu v tridsiatke. Som teda fakt zvedavá, ako sa tento rok “vyvŕbi”. Nuž, už som dostala asi 4 ponuky z rôznych projektov (v portugalčine aj angličtine) robiť to, čo som vyštudovala – teda učiť matiku a fyziku. V Mozambiku je veľký dopyt po učiteľoch a matematika a fyzika sú žiadané predmety. Takže? Po dôkladnej modlitbe sme sa Duch Svätý a ja rozhodli, že tento rok bude rokom POKOJA. Rokom vzmáhania sa v duchu, múdrosti, Božej milosti a obľube u Boha i u ľudí. (Lk 2, 40.52)

 

4M008 Jedna vianočná

Želám nám, aby sme mohli krácat tento rok spolu cestou plnou pokoja, vzrastu a Božích prekvapení.

Majka


 

Share/Save/Bookmark


Tags: Afrika  Maputo  dobrovoľníčka  misie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Majka Kuriaková je s nami už odo dňa: Nedeľa, 26 September 2010.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Zážitky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie