SVD v Keni

E-mail Tlačiť PDF
(6 hlasovaní, Priemerná známka: 3.50 )

Spoločnosť Božieho Slova začala svoju misijnú činnosť v Keni v roku 1984. Provinciálny dom sa nachádza v Nairobi (Nairobi - Gigiri). V roku 1994 sa vybudoval formačný dom v Langate (Nairobi - Langata), kde sa uskutočňuje štúdium teológie ako aj filozofie pre našich klerikov.

 

 

Ďalej sú to fary a misijné stanice: Kayole (1986), Ruai (1998), Eldoret (1992), Dol Dol (1996) a Oldonyiro (2000). Kayole a Rual sú stanica a fara v Nairobi. Podľa poslednej štatistiky je v Keni 64 členov Spoločnosti Božieho Slova (32 kňazov, 6 bratov a 26 klerikov). Ich priemerný vek je 36,3 roka. Ide poväčšine o členov, ktorí sú inej národnosti a pochádzajú z 23 krajín.

Do Kene sa dostali dvaja slovenskí misionári Spoločnosti Božieho Slova. P. Pavol Kobliha nastúpil do Kene v septembri r.2000, neskôr odišiel späť na Slovensko a pracuje v nemocnici pod Kalváriou v Nitre (r. 2008). P. Martin Cingeľ po vybavení si rôznych úradných záležitostí odcestoval do Kene začiatkom novembra r. 2000. Misionári Spoločnosti Božieho Slova vo svojej misijnej činnosti popri iných misionároch dosiahli veľa úspechov. Okrem vybudovania misijnej základne svedčí o tom aj vysoká úroveň kenských katolíkov, ktorí majú hlboký zmysel pre náboženstvo a pre posvätno. Náboženstvo preniká celý ich život a neexistuje zlom medzi vierou a každodenným životom.

Keňa bola donedávna turisticky príťažlivou krajinou vďaka svojim prírodným krásam a možnostiam prímorskej liečby a rekreácie. V poslednom čase turistický ruch upadol pre veľmi početný výskyt ochorenia na AIDS. Podľa údajov miestnych novín Daily Nation v posledných piatich rokoch zomrelo v Keni na syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS), ktoré vyvoláva vírus HIV najmenej 10 tisíc učiteľov. Len za minulý rok (1999) zomrelo na túto smrteľnú chorobu 1.400 učiteľov. Táto choroba má v celoštátnom meradle nepriaznivý dopad na obsadzovanie škôl vyučujúcimi, na ich rozmiestňovanie a kvalitu výučby.

Už na začiatku tohto roku sa objavila správa v tlači, že vírom HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS, je zo 640 tisíc kenských stredoškolákov infikovaných 128 tisíc. Na AIDS v krajine, ktorá má 29 miliónov obyvateľov, denne zomiera 500 ľudí. Do konca roku 1999 táto hrozná choroba v Afrike pripravila o život už 14 miliónov ľudí.

Svojou všestrannou prácou prispieva k rozvoju misijnej činnosti aj Trnavská univerzita (TU), ktorá ma v Nairobi svoje detašované pracovisko - Slovak Mission Centre of Trnava University, Mukuru Centre and Clinics. Trnavská univerzita spolu s írskymi rehoľnými sestrami vybudovala v oblasti slumov internú a chirurgickú ambulanciu s príslušnými laboratóriami . V rámci detašovaného pracoviska sa tam prednáša verejné zdravotníctvo (Public Health - 4 year Masters Program). V pravidelných intervaloch prichádzajú poprední profesori TU do Nairobi a prednášajú v blokoch príslušné učivo. V každom ročníku je okolo 25 poslucháčov, ktorí predtým absolvovali gymnázium. Po skončení 4 - ročného štúdia získavajú poslucháči magisterský titul a stávajú sa vysokoškolsky vzdelanými pracovníkmi pre prácu v oblasti hygieny, epidemiológie a infekčných chorôb. Takto pôsobí TU v Keni a šíri kresťanské idey u poslucháčov detašovaného pracoviska v Nairobi. Treba poznamenať, že TU má v Trnave aj študijný odbor: Charitatívna a misijná práca.

Misionári v Keni dosiahli veľa úspechov. O tom svedčia výsledky ich práce. V niektorých častiach však majú veľké ťažkosti, keďže tam pretrváva mnohoženstvo. Je to nezanedbateľný problém pri prijatí katolíckej viery. Veľkou prekážkou je islam, ktorý sa v Keni dosť rýchlo šíri. Okrem toho prácu misionárov sťažujú mnohé sekty, ktoré aj finančne dotujú svojich stúpencov.

Medzi hodnotami, ktoré možno pozorovať v Keni, ba i v ostatných častiach Afriky, je radosť obyvateľov zo života, zmysel pre náboženstvo, pre spoločnosť a pre rodinu. Kardinál Tomko pri svojej poslednej návšteve na Slovensku poznamenal: "V Afrike nastalo svitanie nového misijného veku, je to kontinent nádeje."

Na prelome rokov 2007-2008 Keňou otriasla vlna etnického násilia. Násilnosti vypukli po prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral úradujúci líder Mwai Kibaki z kmeňa Kikujov. Opozičný kandidát Rail Odinga z kmeňa Luov však tieto výsledky spochybňil. Výsledkom nepokojov bolo rozsiahle rabovanie a vypaľovanie domov nepriateľského kmeňa. Zo svojich domovov museli ujsť desaťtisíce ľudí. „Tieto organizované činy, ktoré majú charakter genocídy a etnickej čistky, boli dobre naplánované, financované a režírované predákmi opozície ešte pred voľbami,“ uviedli ministri kenského vládneho kabinetu. Krvavé zrážky medzi znepriatelenými kmeňmi si vyžiadali stovky obetí a hovorilo sa o genocíde. Nevinné životy pomáhal zachraňovať aj slovenský misionár P. Martin Cingel, ktorý sa rozhodol aj napriek ohrozeniu vlastného života ostať so svojimi farníkmi a poskytovať im materiálnu aj duchovnú pomoc. Medzinárodná humanitárna organizácia lekárov  HELIOS mu za to udelila vyznamenanie PRO PAX, VITA ET HUMANITATIS (čo v preklade znamená Za mier, živoť a ľudskosť) za statočnosť a odvahu, za vysoko humánny čin.

informácie o SVD v Keni napísal P. Karol Bošmanský, SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: SVD  Keňa  misionár  Cingel  nepokoje  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Afrika

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie