Hlavná stránka Modlitby Krížové cesty Krížová cesta detí z ulice

Krížová cesta detí z ulice

E-mail Tlačiť PDF
(5 hlasovaní, Priemerná známka: 3.80 )

Deti-kongoV našom svete existujú tisíce detí, ktoré nemajú svojich rodičov a žijú na ulici. Nejedná sa len o tých, ktorí sú fyzicky na ulici a naozaj bez rodičov. Čoraz viac zaplavujú naše mestá deti, ktoré síce svojich rodičov majú, ale vôbec alebo veľmi málo sa im venujú. Viac sa venujú svojmu biznisu a kariére. Na detí jednoducho nezostáva čas. No zato ich obsypú tisícimi darčekami... Či jedny deti ulice či druhé - obidve potrebujú cítiť, že ich aspoň niekto má rád. V obidvoch trpí Kristus nedostatkom lásky - ukrytý v ich dušiach a srdciach prosí a pýta o kúsok lásky... Si ochotný nastúpiť na túto krížovú cestu a ako Šimon pomôcť Ježišovi niesť ťažký kríž opustenosti týchto detí? Skús...

1. Ježiša odsudzujú na smrť

Chlapec mal možno iba 10 rokov. Matka – nútená živiť sa prostitúciou – sa ho vzdala už po jeho narodení. Cítila nenávisť voči mužovi, ktorý boj jeho otcom. Vychovávala ho stará mam a spolu s ním ešte 10 detí. Neboli peniaze na to, aby chodil do školy a mal dostatok jedla. Sám nasadol do autobusu, hľadať pomoc v hlavnom meste. Ocitol sa v neznámom prostredí. Sám, odsúdený k životu na ulici. Ujal sa ho jeden človek – ale bol to zlodej. Sexuálne ho zneužíval. Chlapec, aby neskončil horšie, udal ho na polícii. Mal desať a policajti ho zavreli do detského väzenia, pre život na ulici, ktorý je zakázaný.

Ježiš - aj Teba zradili ľudia a bol si odsúdený.

Odsúdený až na smrť. Keď si počul rozsudok smrti, vedel si aká bolesť je ešte pred tebou a ako človek si cítil strach. Prosím Ťa, prikry svojou láskou deti ulice, ktoré každú noc prežívajú pri spánku strach, pretože na ulici sú v neustálom nebezpečenstve.

Ježišu, odsúdený na smrť – zachráň deti, odsúdené k životu na ulici.


2. Ježiš berie kríž na svoje plecia

Chlapec nepoznal otca, matka nedávno umrela na AIDS. Zobral ho k sebe strýko, ale jeho žena ho neznášala. Stále po ňom kričala, bila ho, nadávala mu - že je tu navyše a nemá preňho jedlo. Bol hladný, sám a každý deň zbitý. Nedalo sa to vydržať. Ušiel a rozhodol sa už nevrátiť. Na ulici potreboval jesť a preto robil, čo mohol. Zbieral odpad, kradol – živil sa ako sa dalo. Keďže bol malý, bál sa každú noc, aby ho v spánku neprepadli. Aby necítil zimu a strach – začal fetovať lepidlo. Naučil sa takto žiť – a nevie ako dlho to bude trvať. Nevie, či prežije do ďalšieho dňa.

Ježišu – Ty si položil na plecia ťažký kríž, tak ako si ho kladú na plecia každý deň malé deti, ktoré sú na ulici. Pomôž im, aby nestratili detstvo pod jeho ťarchou.

Ježišu, Ty, ktorý berieš kríž na svoje plecia, zachráň deti ulice.

 

3. Ježiš, prvý raz padá pod krížom

Aby som prežil, potreboval som, aby mali ľudia zo mňa strach. Mal som asi 12 a bol som šéfom skupiny chlapcov, ktorí ma poslúchali a robili, čo som im prikázal. Mali sme sa celkom dobre. Každý deň sme si vedeli obstarať peniaze, za ktoré sme kúpili jedlo, trávu a DVDčka, aby sme mali večer čo pozerať. Raz som ako zvyčajne prepadol človeka – bránil sa a nechcel mi dať peniaze. Vedel som, že som silný. Vytiahol som nôž. V tej chvíli som si uvedomil, aké je to jednoduché. Je to ako keď zabiješ zviera. Stačí jeden rez a peniaze sú moje. Mal som 12 a takmer som zabil človeka. V poslednej chvíli som sa spamätal. Stále to mám pred očami.

Ježišu, niesol si kríž. Bol si unavený a vyčerpaný zo všetkého, čo sa dialo počas Tvojich posledných dní a po tom všetkom si položil na plecia ťažký kríž. Deti na ulici strácajú svoje detstvo, strácajú ilúzie a je to boj o prežitie. A preto často padajú pod ťarchou tohto kríža – preto bijú, kradnú a aj zabíjajú

Ježišu, Ty ktorý si padol pod ťarchou kríža, zachráň deti ulice.

 

4. Ježiš sa stretáva so svojou matkou

Moja matka veľa pila a potom ma bila. Preto som ušiel (Henry – 7 rokov).

Mám iba mamu a je už veľmi chorá. Má AIDS. Stará sa o ňu mama môjho kamaráta, je to prostitútka, tiež je chorá na AIDS. Nemáme peniaze ani na jedlo a potrebujeme ešte aj peniaze na jej lieky, preto som musel na ulicu (Peter 14).

Keď otec zomrel, mama sa veľmi zmenila – starala sa o mňa, 2 súrodencov, 2 bratrancov, lebo umrela aj teta. Nezvládala to – bola veľmi nervózna a ja som stále neposlúchal. Bila ma, strašne ma bila mačetou. Po tele mám jazvy od bitky. Nemohol som takto žiť ďalej. Mal som 11 a ušiel som na ulicu.

Ježišu, napriek tomu, že Ťa ľudia potupili, že Ťa odsúdili, Tvoja matka trpela s Tebou. Stála pri Teba a Ty si videl jej bolesť. Deti, ktoré sú na ulici, už nemôžu hľadať oporu v svojej matke. Pretože práve matka je niekedy dôvodom ich úteku na ulicu. Dotkni sa srdca každej takejto matky a uzdrav jej život, zmýšľanie a nepokoj. Daj deťom ulice pocítiť lásku Tvojej matky Márie.

Ježišu, ktorý sa stretávaš so svojou matkou, zachráň deti ulice.


5. Šimon z Cyrény pomáha Ježišovi niesť kríž

Vincent sa po čase ocitol v centre pre „deti ulice“. Tešil sa na návštevu jedného z rehoľných bratov. Hovorí – ten človek ma dostal z ulice. Stretol ma v meste, kde som žobral. Dal sa so mnou do reči. Rozprávali sme sa. Hovoril mi o Bohu a o tom ako mi Boh môže pomôcť. Tiež mi povedal, že ak budem chcieť – pomôže mi dostať sa z ulice. Ale že aj ja musím zmeniť svoj život. Bol som na ulici slobodný. Každý deň som po hoteloch vyžobral pečené kurence, vedel som si zaobstarať marihuanu... To všetko som stratil. Ale teraz sa nebojím každý deň o tom, čo bude so mnou zajtra. Vtedy bol pre mňa ako svätec.

Ježišu, ľudia ktorým si pomáhal – Ťa zradili. Ešte aj Peter, ktorý bol jeden z najbližších, Ťa zaprel. Vedel si, že Ťa čaká smrť – ale už si nevládal ani stáť. Vtedy Ti Boh do cesty posiela úplne cudzieho človeka, ktorý nevie prečo sa ocitol vtedy na tom miest a prečo Ťa musel stretnúť. Ale Boh si vybral toho konkrétneho človeka pre Teba, aby Ti pomohol, lebo vedel, že to zvládne. Požehnaj môj život, aby som aj ja mohol odľahčiť krížovú cestu aspoň jednému dieťaťu ulice.

Ježišu, ktorému Šimon z Cyrény pomáhal niesť kríž, zachráň deti ulice.

 

6. Veronika podáva Ježišovi ručník

Nedávno sme k sebe prichýlili jedno dievča. Vieš, že nemáme toho veľa. Mama stále nemá prácu, býva s nami aj bratova žena s bábätkom a bratranci. Ale jej mama umrela, otec pije a o ňu sa nezaujíma. Bývala u tety, ale tá s ňou zaobchádzala veľmi zle. Myslíš že by sa našiel sponzor pre ňu, aby mohla pokračovať v škole? Vieš, že nemám koho iného o to požiadať.... Ak nepôjde do školy, nebude mať inú možnosť a o chvíľu sa začne živiť prostitúciou.

Ježišu, aj v tom najťažšom rozpoložení sa nájdu ľudia, ktorí sú vnímaví a dokážu pomôcť. Veronika, napriek tomu, že ju mohli odsudzovať známi, že jej mohli ublížiť vojaci, ktorí ťa obkolesovali – nebála sa. Prejavila Ti aspoň maličký kúsok lásky, ktorý ťa povzbudil. Pomôž nám byť vnímavým na potreby „deti ulice“. Nájdi im človeka, ktorý im prejaví hoci len malý skutok lásky, ktorý bude mať pre nich veľký význam.

Ježišu, ktorému Veronika podáva ručník, zachráň deti ulice.

 

7. Ježiš druhý raz padá pod krížom

Otec bol ku mne veľmi tvrdý. Ak som niečo neurobil, alebo urobil zle – čakala ma ťažká bitka. A ja som nebol dobrý študent, mal som zlých kamarátov, s ktorými sme chodili poza školu, fajčili marihuanu. Keď otec na niečo z toho prišiel, čakala ma taká bitka, že som nevedel ani stáť. Otca som sa bál, preto som začal utekať z domu čoraz častejšie. Mal som asi 12. Raz som niečo robil a nechtiac sa nám zapálil dom. Steny boli z kartónu, časti z dreva – vedel som, že to celé zhorí a vedel som , čo ma čaká. Bál som sa otca. Vedel som, kde má peniaze. Všetky som ich zobral a utiekol na ulicu. Už som sa nemohol vrátiť.

Ježišu, padol si pod krížom už druhý raz, ale nielen preto, že si vyčerpaný fyzicky, ale aj preto, že si bol vyčerpaný psychicky. Za tu všetku lásku, čo si ľuďom dal, za tú všetku dôveru – si zažíval potupu a bitku, ale žiadnu pochvalu. Aj preto sa Ti kráčalo ťažko a pod krížom si padal. Deti potrebujú pocit domova, istoty a lásky. Ak to nedostávajú, padajú do špiny a prachu - lebo ich nemá kto zdvihnúť a robia veci, ktoré by inak nerobili.

Ježišu, ktorý druhý raz padáš pod krížom, zachráň deti ulice.

 

8. Ježiš teší a napomína jeruzalemské ženy

Bol som na ulici a ľudia sa ma báli., lebo vedeli, že im môžem ublížiť. Zmenil som sa. Dnes ma ľudia rešpektujú a som pre nich „svätý“ chlapec. Ja vôbec nie som svätý – len som iný ako som bol kedysi. Predtým ma mama bila, dnes si to nemôže dovoliť. Som oveľa silnejší ako ona. Ale dnes som jej najlepší syn.

Ježišu, popri ceste stáli jeruzalemské ženy, ktoré Ťa videli trpieť. Boli citlivé a zhrozené z toho, čo sa dialo. A Ty ich sa dávaš s nimi do reči aj napriek Tvojmu utrpeniu. Karháš, ale aj povzbudzuješ. Keď dieťa, ktoré bolo zachránené z ulice, rozpovie svoj príbeh – ľudia majú často v očiach slzy. A tí, čo majú podobný osud, majú nádej.

Ježišu, daj, aby utrpenie, ktoré deti na ulici prežili, neostalo v ich vnútri, daj im vnútorné uzdravenie, aby ich životný príbeh slúžil na povzbudenie iných. Aby deti, ktoré si zachránil, mohli svedčiť svojím životom a boli požehnaním pre iných. Aby sami mali možnosť pomôcť deťom s rovnakým osudom.

Ježiš, ktorý tešíš a napomínaš jeruzalemské ženy, zachráň deti ulice!

 

9. Ježiš druhý raz padá pod krížom

Viacero mojich kamarátov, ktorí ostali na ulici, vlastnili zbrane. Cítili sa tak mocnejší a bolo jednoduchšie kradnúť. Ale vždy si tým niekoho pohnevali a ľudia sa chceli pomstiť. Ani jeden z nich už nežije. Každý bol nejakým spôsobom zabitý. Aj minulý týždeň sa jeden z nich šiel opiť do baru. Keď už bol dosť pripitý a menej schopný reagovať a brániť sa, tí čo sa chceli pomstiť ho poriadne zbili a nakoniec zbité telo zapálili.

Ježišu – deti ulice sú často pod vplyvom svojho okolia, strachu a zla. Preto padajú. Niekedy tak hlboko, že ich to stojí život.

Ježišu, Ty ktorý si tretí krát spadol pod krížom, zachráň deti ulice.


10. Ježiša vyzliekajú zo šiat

Bol to iba malý chlapec. Mal asi 8 rokov. Nemal nikoho – rodičia umreli na AIDS. Žil na ulici a spával vonku pod prázdnymi búdami. Večer fetoval, aby mu v noci nebola zima. Ráno sa zobudil na strašnú bolesť v oblasti genitálií. V noci ho našli starší chlapci. Vyzliekli ho, aby sa presvedčili, či je obrezaný. Použili čo mali po ruke. Keď prišiel do centra prosiť o pomoc, ledva chodil. Všetko bolo zapálené.

Ježišu, po celej tej hrozivej ceste Ťa potupili ešte aj tým, že Ťa pred všetkými vyzliekli donaha. Deti, ktoré sú na ulici, sú často vyzliekané. Nie preto, že si nemajú čo obliecť, ale preto, že sa stávajú objektmi sexuálneho násilia. Malé deti už vo veku 6 -7 rokov, dievčatá aj chlapci, sú vyzlečení a znásilňovaní cudzími ľuďmi, aj príbuznými a nesú túto spomienku v sebe celý život. Často sa stáva, že v neskoršom veku oni ublížia podobne ďalším malým deťom.

Ježišu, ktorého vyzliekli zo šiat, zachráň deti ulice.


11. Ježiša pribíjajú na kríž

Bol som na ulici, lebo som nemal kam ísť. Kradol som, lebo som nemal čo jesť. Chytili ma policajti, lebo život na ulici je nelegálny. Zobrali ma na stanicu. Tam ma kruto mlátili – že som kričal a volal. Volal som meno svojej matky aj starej matky, pretože to bola strašná bolesť. Nakoniec ma strčili do detského väzenia. Čakal som otca, že príde po mňa. Neprišiel. Bál sa, aby nezavreli aj jeho. Neviem mu to odpustiť. Mal som dvanásť a strávil som 3 roky v detskom väzení. Neznášam, keď mi niekto zasvieti do očí baterkou. Pripomína mi to bitku na policajnej stanici.

Ježišu, celé Tvoje telo bolo posiate ranami, ktoré Ti spôsobovali bolesť. A tieto rany prebili ďalšími. Prebodli Ti ruky aj nohy. Pridali ranu na ranu. Deti, ktoré sa ocitli vo väzení, sú často predtým zbité. Ale to sú fyzické rany, ktoré sa časom zahoja. Vnútorné rany, z toho čo prežili, z toho ako sa cítia opustení a trápi ich, že nik o nich nemá záujem, sa vrývajú hlboko do srdca a otvárajú sa po celý zvyšok života. Len ty dokážeš úplne vyliečiť tieto hlboké vnútorné zranenia.

Ježiš, ktorého pribíjajú na kríž, zachráň deti ulice.


12. Ježiš umiera na kríži

Žena umierala na AIDS. Mala 2 deti, o ktoré sa nemal kto postarať. Bola slobodná matka, nemala nič. Nemali z čoho žiť. Vedela, že keď umrie – nič dobré ich nečaká. Chudoba, život na ulici, prostitúcia. Preto sa rozhodla, že bude lepšie, keď ich vezme so sebou. Chcela aby zomreli spolu s ňou, lebo tak to bude jednoduchšie. Preto podpálila ich dom a chcela aby všetci spolu zhoreli. V poslednej chvíli ich niekto zachránil. Matka zomrela, deti sa ujali v sirotinci, ale celé telo majú znetvorené jazvami. Rany, ktoré už nikdy nezmiznú.

Ježišu, Ty si zomrel na kríži a skončila sa jedna etapa. Po nej nastalo tvoje zmŕtvychvstanie a oslava života, víťazstvo nad smrťou. Prosím Ťa za všetky „deti ulice“, ktoré môžu práve vďaka pobytu na ulici nájsť iný, lepší život, nájsť možnosť vzdelávať sa, v prípade, že sa ich niekto ujme. Keď sa tak stane a sú z ulice vytiahnuté, pomôž, aby v nich zomrel tento spôsob života a neovplyvňoval ich konanie a zmýšľanie. Pomôž im zomrieť v starom živote a zrodiť sa do nového živote. Aby dokázali zvíťaziť nad sebou tak, ako si Ty zvíťazil nad smrťou.

Ježišu, Ty, ktorý umieraš na kríži, zachráň deti ulice.


13. Ježiša snímajú z kríža

Danielova rodinná situácia bola mizerná. Otec mal psychickú poruchu a prejavy abnormálneho správania. Matka sa starala o 6 detí. Neskôr jej diagnostikovali AIDS. Daniel mal sklony kradnúť a hrať karty o peniaze. Tak sa dokázal o seba postarať. A preto trávil čas radšej na ulici ako v škole. Našiel ho jeden kňaz a priviedol do centra pre chlapcov, aby doštudoval. Bol veľmi živý, ale mal už 19 rokov. Bolo ťažké poslúchať pravidlá, bolo ťažké byť na základnej škole vo veku, keď ho lákali dievčatá, keď sa potreboval pred nimi predviesť. Flákal učenie a radšej zabával okolie. Obľúbil si ho jeden človek, ktorý vtedy v centre pracoval. Veril, že nie je taký hlúpy a sedával pri ňom, keď sa učil. V tom čase Daniel prešiel skúškami prvý krát bez problémov. Lebo si naňho niekto našiel čas. Ten človek však odišiel a Daniel opäť upadol do stereotypu. Vrhal sa do problémov a nakoniec bol z centra vylúčený.

Opäť sa ocitol na ulici. Nemal kam ísť a tak sa vrátil domov. Otec tam už nie je a matka je oslabená chorobou. Aby ich uživil, začal pracovať. Celé dni okopával pole. Veľmi schudol z nedostatku stravy, zarástol. Nik by ho nespoznal. O jeho situácií sa dozvedel človek, ktorý ho mal tak rád. Našiel spôsob ako mu pomôcť a dostať sa ho ďalšej školy, aby mohol dokončiť aspoň základnú vzdelanie a pokúsiť sa o učňovku. Nemôže si byť istý, či to Daniel nezbabre aj tento krát, aj keď to sľúbil. Pretože je ťažké zmeniť spôsob myslenia a konania „detí ulice“. Nemajú vzory, nemajú vidinu lepšej budúcnosti. Pre nich je to len boj o prežitie a neplánujú v dlhších časových intervaloch ako jeden deň.

Ježišu, Tvoje telo zložili z kríža. Vtedy ešte nevedeli, čo sa stane. Veľa ľudí Ťa považovalo za zločinca. Ale boli ľudia, ktorí Ťa milovali. Našli sa ľudia, ktorí prišli a z úctou sňali z kríža Tvoje telo, zabalili ho a pochovali. Pre niekoho to muselo byť čudné – prejaviť takéto skutky zločincovi. Ale nie pre ľudí, ktorí Ťa mali radi, chápali situáciu a boli ochotní pomôcť Ti aj napriek tomu, že Ťa iní odsúdili. Aj keď to už vyzeralo tak, že sa nedá nič robiť.

Často sa stáva, že aj rozmýšľame o tom, že by sme niekomu pomohli, ale potom hľadáme výhovorky, ako to neurobiť. A pritom „deti ulice“ často nepotrebujú nič iné, len malý prejav lásky, ktorý ich sníme z kríža.

Ježišu, ktorého snímajú z kríža, zachráň deti ulice.


14. Ježiša ukladajú do hrobu

Francis sa nepoučil ani v centre. Kradol chalanom veci a potom ich predával. Stále sa chcel mať lepšie. Prišli mu na to a vyhodili ho. Sedával za bránou a každý deň sme ho stretávali. Spával von, bol špinavý. Našiel si menšiu prácu, ale človek pre ktorého pracoval, ho nevyplatil. Poobede som šla do obchodíku. Sedel aj s kamarátom na ulici a sledoval ma. Prišiel ku mne. Vedela som, že chce aby som niečo kúpila. Nemala som pri sebe veľa peňazí. A tak som kúpila 2 chleby a dala im. Platila som asi 60 centov. Po čase sa opäť ocitol v centre. Sedeli sme pri jednom stole a večerali. Hovorí mi: Vďaka za ten chlieb čo si nám vtedy kúpila. Zachránila si nás. V ten deň sme ešte nejedli...

Ježišu, Boh poslal aj po Tvojej smrti do cesty človeka, ktorý Ti poslúžil. Venoval pozemok zločincovi odsúdenému na smrť, aby tam mohlo byť uložené Tvoje telo. On ťa za takého nepovažoval. Chcel vzdať poctu Tvojmu telu. To bolo to najmenšie, čo mohol urobiť. Ježišu, aj deti ulice sú často považované za zločincov, pretože ich tak odsúdili iní, odsúdila ich spoločnosť. Ak ich budú všetci len odsudzovať, nemôžu sa zmeniť. Pretože uveria tomu, čo si o nich myslia. Nebudú mať dôvod meniť sa. Ale zlo v ich živote možno premeniť len láskou. Bože, daj aby sme sa stali nástrojom lásky aj pre Tých, ktorí sú považovaní za zločincov a delikventov. Ježišu, nájdi pre nás spôsob, aby sme vedeli, čo Ty považuješ za správne, aby sme urobili a vedeli, ako veľmi ti na nich záleží. Ježišu, daj trpezlivosť a svätosť všetkým, ktorí s takýmito deťmi pracujú.

Ježišu, ktorého ukladajú do hrobu, zachráň deti ulice.

Centrum pre chlapcov z ulice - Bosco Boys, Nairobi, Keňa

 

Share/Save/Bookmark


Tags: krížová  cesta  deti  ulice  Afrika  Ježiš  pomoc  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: Dobrovoľníci Afrika Keňa už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Modlitby

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie